Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina zamyka „postapokaliptyczne” pole bitwy dla ludności cywilnej

Ukraina zamyka „postapokaliptyczne” pole bitwy dla ludności cywilnej

  • NATO krytykuje Putina za „niebezpieczną i nieodpowiedzialną” retorykę
  • Unia Europejska wzywa Białoruś, by nie przyjmowała rosyjskiej broni jądrowej
  • Awdijewka stała się „postapokaliptyczna”, oficjalne miasto zostało zamknięte
  • Rosja zestrzeliła ukraińskiego drona na południe od Moskwy, a 3 osoby są ranne

KIJÓW (Reuters) – Ukraina odcięła w poniedziałek wschodnie miasto Awdijewka przed personelem niewojskowym, nazywając je postapokaliptycznym pustkowiem, ponieważ Kijów stara się przełamać słabnącą zimową ofensywę Rosji przed własnym kontratakiem. .

Starszy ukraiński generał powiedział, że Kijów planuje kolejny ruch po tym, jak Moskwa wydawała się przenosić punkt ciężkości z małego miasta Bachmut, którego Rosji nie udało się zdobyć po pół roku najkrwawszych walk w wojnie, do Awdijiwki na południu.

Linie frontu na Ukrainie prawie się nie cofały przez ponad cztery miesiące, pomimo rosyjskiej ofensywy zimowej, która wykorzystała setki tysięcy świeżych rezerwistów i skazanych rekrutowanych jako najemnicy z więzień. Ukraińskie wojsko zamierza osłabić siły rosyjskie przed kontratakiem w nadchodzących tygodniach lub miesiącach.

Dowódca wojsk lądowych Ukrainy gen. płk Ołeksandr Serski, który w zeszłym tygodniu powiedział, że kontratak jest „bardzo bliski”, odwiedził siły frontu na wschodzie i powiedział, że jego siły wciąż odpierają rosyjskie ataki na Bachmuta.

Sursky powiedział, że obrona małego miasteczka w przemysłowym regionie Donbasu, który Rosja próbowała przejąć od miesięcy, była „koniecznością wojskową”, chwaląc odporność Ukrainy w „niezwykle trudnych okolicznościach”.

„Obliczamy wszystkie możliwe warianty rozwoju wydarzeń i będziemy adekwatnie reagować na obecną sytuację.”

Naczelny dowódca sił zbrojnych Walerij Załużny powiedział w sobotę, że sytuacja wokół Bachmutu „stabilizuje się”, gdzie siły rosyjskie walczą ulica po ulicy.

W zeszłym tygodniu ukraińskie wojsko ostrzegło, że Awdijewka, mniejsze miasto położone 90 km na południe, może stać się „drugim Pakhmutem”, ponieważ Rosja zwróci tam uwagę. Oba miasta zostały obrócone w gruzy w walce, którą obie strony nazwały „maszynką do mięsa”.

READ  „Nikt mu nie uwierzył”: torysowskie parlamentarzyści buntują się przeciwko działaniom Johnsona | Boris Johnson

„Przykro mi to mówić, ale Awdijiwka coraz bardziej przypomina miejsce z postapokaliptycznego filmu” – powiedział Witalij Barabasz, szef departamentu wojskowego miasta. Pozostało tylko około 2000 z 30-tysięcznej przedwojennej populacji i namawiał ich do wyjazdu.

Film armii ukraińskiej pokazał kłęby dymu ze zniszczonych budynków mieszkalnych i martwych żołnierzy na otwartym terenie iw okopach w Bakhmut.

W Rosji mieszkańcy Kiriewska, w regionie Tula, 220 km (140 mil) na południe od Moskwy, zareagowali gniewnie na szkody wyrządzone przez, jak twierdzi Ministerstwo Obrony, ukraiński dron, który zestrzelił tam w niedzielę. Ministerstwo poinformowało, że trzy osoby zostały ranne, a budynki mieszkalne zostały trafione. Jest to jak dotąd jeden z najbliższych incydentów tego rodzaju w stolicy Rosji.

„Kiedyś widywaliśmy takie rzeczy tylko w Internecie, ale teraz je czujemy. Teraz wiemy, jakie są” – powiedział Reuterowi 62-letni Jurij Owczinnikow, mieszkaniec Kiriewska, gdy rosyjscy żołnierze przeczesywali teren wokół zniszczonych budynków.

Oficjalnego komentarza ze strony Kijowa nie było. Ukraińscy urzędnicy na ogół nie reagują na doniesienia o atakach w Rosji, chociaż czasami celebrują je bez przyjmowania winy.

Według gubernatora regionu Pawło Kirilenko, dwie osoby zginęły, a 32 zostały ranne w poniedziałek po tym, jak siły rosyjskie wystrzeliły dwie rakiety S-300 na słowiańsk, na północny zachód od Bachmutu. Prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował wideo z płonącego wraku i zapowiedział, że „Ukraina nie wybaczy” takich ataków. Moskwa zaprzecza, jakoby atakowała cywilów.

Zełenski odwiedził w poniedziałek południowo-wschodni region Zaporoża, swoją trzecią wizytę na linii frontu w ciągu niecałego tygodnia. Nagrodził żołnierzy i rozmawiał o bezpieczeństwie nuklearnym z szefem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaelem Grossim, który również odwiedził region, w którym znajduje się największa w Europie elektrownia atomowa, okupowana w zeszłym roku przez wojska rosyjskie.

READ  Fala upałów Cerberusa przynosi ekstremalne temperatury do Europy, gdzie Włochy mogą osiągnąć 48°C

Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla elektrowni, ale Ukraina obawia się, że późnym latem zabraknie wody do chłodzenia reaktorów, powiedział agencji Reuters Ihor Serota, dyrektor generalny państwowej spółki wodnej Okrehydroenergo.

Plan dystrybucji energii jądrowej

Od czasu „zdemilitaryzowanej” inwazji Putina na Ukrainę jesienią, on i inni czołowi rosyjscy urzędnicy podnieśli perspektywę eskalacji wojny, która obejmie broń nuklearną: w sobotę powiedział, że zawarł umowę o rozmieszczeniu taktycznej broni nuklearnej w regionie. sąsiedniej Białorusi.

Kijów i jego zachodni sojusznicy zareagowali gniewnie na plan, który, choć nie jest nieoczekiwany, jest jednym z najwyraźniejszych ostrzeżeń nuklearnych Rosji skierowanych do NATO w sprawie wsparcia militarnego dla Ukrainy.

Rzeczniczka NATO Oana Lungescu powiedziała w niedzielę, że „rosyjska retoryka nuklearna jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna”, dodając, że nie było żadnych zmian w pozycjach nuklearnych Rosji, które skłoniłyby NATO do dostosowania swojego stanowiska.

Ukraiński urzędnik ds. bezpieczeństwa Ołeksiej Daniłow powiedział, że rosyjski plan zdestabilizuje Białoruś, którą Moskwa wzięła jako „zakładnika”.

Ukraina zwołała posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, a Litwa zapowiedziała, że ​​wezwie do nałożenia nowych sankcji na Moskwę i Mińsk. Josep Borrell, szef polityki UE, wezwał Białoruś, by nie przyjmowała broni i zagroził kolejnymi sankcjami.

Białoruś i Rosja mają bliskie więzi militarne, a Mińsk pozwolił Moskwie wykorzystać swoje terytorium jako platformę startową do inwazji na Ukrainę w zeszłym roku.

Rosja wcześniej chwaliła się, że nie rozmieszcza broni jądrowej poza swoimi granicami, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych. Może to być pierwszy raz od połowy lat 90., kiedy planuje to zrobić.

Waszyngton bagatelizował obawy przed eskalacją nuklearną.

„Nie widzieliśmy nic, co sugerowałoby, że Putin przygotowuje się do użycia taktycznej broni jądrowej w jakikolwiek sposób na Ukrainie” – powiedział CBC rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby.

READ  Matka z Alabamy, posiadająca rzadką podwójną macicę, rodzi dwójkę dzieci w ciągu dwóch dni

Atomówki taktyczne to te używane do osiągnięcia określonych korzyści na polu bitwy, a nie te, które są w stanie zniszczyć miasta. Nie jest jasne, ile takiej broni ma Rosja, ponieważ temat ten jest nadal owiany tajemnicami zimnej wojny.

Reportaż Dana Belichuka, Reuters Pisanie Himaniego Sarkara i Philippy Fletcher Redakcja autorstwa Jerry’ego Doyle’a, Clarence’a Fernandeza i Petera Graffa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.