Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina twierdzi, że siły rosyjskie używają Starlink Muska na terytoriach okupowanych |  Ukraina

Ukraina twierdzi, że siły rosyjskie używają Starlink Muska na terytoriach okupowanych | Ukraina

Siły rosyjskie na okupowanej Ukrainie wykorzystują terminale Starlink wyprodukowane przez firmę SpaceX Elona Muska do obsługi Internetu satelitarnego, co wydaje się być problemem „systemowym”, twierdzi główna agencja wywiadu wojskowego w Kijowie.

Terminale Starlink zostały pospieszone, aby pomóc Ukrainie po rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. i były niezbędne dla komunikacji na polu bitwy w Kijowie. Starlink twierdzi, że nie ma żadnych powiązań z rosyjskim rządem ani wojskiem.

„Odnotowano przypadki użycia tych urządzeń przez rosyjskich okupantów. Sprawa zaczyna nabierać charakteru systemowego” – powiedział rzecznik Ukraińskiego Wywiadu Obronnego (GUR) Andriej Jusow.

GUR podał, że ze stacji korzystają jednostki takie jak rosyjska 83. Brygada Powietrzno-Szturmowa, która walczy w pobliżu Kłyszczewki i Andriejewki w częściowo okupowanym wschodnim obwodzie donieckim.

Stacje Starlink mają być „oznaczone geograficznie”, aby nie działały w nieautoryzowanych lokalizacjach. W Internecie pojawiła się dyskusja, że ​​na przykład siły rosyjskie mogłyby „przekręcić” geofencing, aby stacja na obszarze o ograniczonym dostępie wyglądała tak, jakby znajdowała się na obszarze dozwolonym. Sugerowano również, że rosyjscy żołnierze mogą korzystać z nielegalnych stacji na obszarach Ukrainy, które zostały zatwierdzone dla Starlink do pomocy Ukraińcom, ale od tego czasu znalazły się pod rosyjskim atakiem lub okupacją.

W niedzielnym poście w serwisie X Musk napisał: „Według naszej wiedzy żadne łącza Starlink nie zostały sprzedane bezpośrednio ani pośrednio Rosji… Szereg fałszywych doniesień twierdzi, że SpaceX sprzedaje terminale Starlink Rosji. Jest to kategorycznie nieprawdziwe.”

Wydaje się, że Musk nie mówi o tym, czy rosyjscy żołnierze zdobyli terminale Starlink i z nich korzystają. W swoim oświadczeniu Starlink również nie wspomniał nic o jego ewentualnym zastosowaniu na okupowanych terytoriach Ukrainy.

„Jeśli SpaceX dowie się, że terminal Starlink jest używany przez osobę objętą sankcjami lub nieuprawnioną, zbadamy zarzut i podejmiemy działania w celu dezaktywacji terminala, jeśli zostanie to potwierdzone” – powiedział Starlink.

READ  Pan Fixit zastępuje Jacindę Ardern na stanowisku premiera Nowej Zelandii

Musk i Starlink nie podjęły żadnych proaktywnych wysiłków, aby uniemożliwić siłom rosyjskim zdobycie terminali lub połączenie się ze Starlink; Nie powiedzieli, czy badane są konkretne zarzuty Ukrainy.

SpaceX nie prowadzi żadnych interesów z rosyjskim rządem ani jego wojskiem.

Starlink nie jest aktywny w Rosji, co oznacza, że ​​usługa nie będzie działać w tym kraju. SpaceX nigdy nie sprzedawało ani nie promowało Starlink w Rosji ani nie wysyłało sprzętu do lokalizacji w Rosji. Jeśli…

– Starlink (@Starlink) 8 lutego 2024 r

Ukraińska agencja GUR podała, że ​​przechwyciła rozmowę dwóch żołnierzy omawiających utworzenie stacji. Jako dowód opublikowała nagranie audio z wymiany zdań w programie Telegram Messenger.

GUR nie powiedział, w jaki sposób według niego siły rosyjskie zajęły stacje – czy zostały one na przykład zakupione za granicą, czy przejęte od sił ukraińskich.

Z Reuterem