Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina twierdzi, że Rosja złagodziła ataki na Bachmuta, aby się przegrupować |  Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Ukraina twierdzi, że Rosja złagodziła ataki na Bachmuta, aby się przegrupować | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Minister obrony Ukrainy powiedział, że rosyjska ofensywa osłabła wraz z „wymianą i przegrupowaniem sił” w Moskwie.

Wysoki urzędnik w Kijowie powiedział, że siły rosyjskie tymczasowo złagodziły ataki na oblężone miasto Bachmut we wschodniej Ukrainie, aby przegrupować się i wzmocnić swoje zdolności.

Osobno, wyżsi urzędnicy ukraińscy poinformowali w sobotę, że ich siły są gotowe do rozpoczęcia długo obiecanej kontrofensywy w celu odzyskania terytorium okupowanego przez Rosję od początku wojny.

Rosyjska prywatna armia Wagnera zaczęła przekazywać pozycje siłom regularnym w tym tygodniu po ogłoszeniu pełnej kontroli nad Bakhmutem po najdłuższej i najbardziej krwawej bitwie wojny.

W oświadczeniu dla Telegramu wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar powiedziała, że ​​siły rosyjskie nadal atakują, ale ogólna aktywność ofensywna spadła.

„Wczoraj i dziś nie było aktywnych bitew – ani w mieście, ani na flankach” – napisała w sobotę, dodając, że siły moskiewskie zamiast tego ostrzeliwały przedmieścia i podejścia do Bachmutu.

„Spadek agresywnej aktywności wroga wynika z faktu, że siły są wymieniane i przegrupowywane” – powiedział Maliar. „Wróg próbuje wzmocnić własne możliwości”.

Oczekuje się, że Kijów wkrótce rozpocznie długo oczekiwaną kontrofensywę mającą na celu odzyskanie terytoriów okupowanych przez Rosję.

Ołeksiej Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, powiedział BBC, że atak może rozpocząć się „jutro, pojutrze lub tydzień później”.

W rozmowie z brytyjską gazetą Guardian doradca prezydenta Mychajło Podolac powiedział, że wstępne operacje, takie jak niszczenie linii zaopatrzeniowych czy wysadzanie magazynów, już się rozpoczęły.

Ukraiński generał Walerij Załużny zamieścił w sobotę elegancko zrealizowany film pokazujący, jak siły ukraińskie składają przysięgę i przygotowują się do bitwy.

„Czas oddać to, co nasze” – napisał.

„powszechna prowokacja”

Tymczasem ukraiński wywiad wojskowy stwierdził, nie dostarczając dowodów, że Rosja planuje „prowokację na dużą skalę” w okupowanej przez siebie elektrowni jądrowej na południowym wschodzie kraju w celu przerwania zbliżającego się ukraińskiego kontrataku.

READ  Rzut oka na wojnę rosyjsko-ukraińską: co wiemy w 280. dniu inwazji | Ukraina

W oświadczeniu wydanym w piątek przez Dyrekcję Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy stwierdzono, że siły rosyjskie zaatakują największą elektrownię jądrową w Europie w Zaporożu, a następnie zgłoszą wyciek radioaktywny w celu wszczęcia międzynarodowego śledztwa, które zakończy działania wojenne i zapewni druga szansa. Siły rosyjskie są wytchnieniem, którego potrzebują, by przegrupować się przed kontratakiem.

Aby to osiągnąć, Rosja „zakłóciła rotację personelu Misji Stałego Obserwatora” Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ONZ, która miała się odbyć w sobotę, zgodnie z oświadczeniem. Nie przedstawiono żadnych dowodów na poparcie któregokolwiek z zarzutów.

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ani rosyjskich urzędników w sprawie zarzutów.

Biały Dom powiedział, że uważnie monitoruje sytuację i nie widzi żadnych oznak wycieku materiału radioaktywnego.

Zarzuty odzwierciedlały podobne oświadczenia składane regularnie przez Moskwę, zarzucające bez dowodów, że Kijów planuje prowokacje z użyciem broni lub różnych niebezpiecznych materiałów, aby oskarżyć Rosję o zbrodnie wojenne.

Elektrownia Zaporoże jest jedną z 10 największych elektrowni jądrowych na świecie. Znajduje się w częściowo okupowanym regionie Zaporoże w południowo-wschodniej Ukrainie. Sześć reaktorów elektrowni zostało wyłączonych od miesięcy, ale nadal potrzebuje energii i wykwalifikowanego personelu do obsługi krytycznych systemów chłodzenia i innych funkcji bezpieczeństwa.

Walki w jej pobliżu wielokrotnie zakłócały dostawy energii elektrycznej i budziły obawy przed potencjalną katastrofą, taką jak ta w Czarnobylu na północy Ukrainy, gdzie w 1986 r. eksplodował reaktor i uwolnił śmiertelne promieniowanie, zanieczyszczając rozległy obszar w największej na świecie katastrofie nuklearnej.