Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina po raz pierwszy oficjalnie obchodzi Boże Narodzenie 25 grudnia |  Wiadomość o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Ukraina po raz pierwszy oficjalnie obchodzi Boże Narodzenie 25 grudnia | Wiadomość o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Zmiana ta odzwierciedla niezadowolenie Ukraińców z trwającej 22 miesięcy inwazji rosyjskiej i potwierdzenie przez nich swojej tożsamości narodowej.

Ukraińcy po raz pierwszy obchodzili Boże Narodzenie 25 grudnia w ramach trwających wysiłków na rzecz usunięcia rosyjskich wpływów ze swojego kraju.

Zmiana została wprowadzona w ustawie podpisanej przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w lipcu, co odzwierciedla niezadowolenie Ukraińców z trwającej 22 miesięcy rosyjskiej inwazji i potwierdzenie przez nich ich tożsamości narodowej.

Ukraina obchodziła Boże Narodzenie w styczniu ubiegłego roku, podobnie jak Rosjanie.

„To sprawiedliwość historyczna” – powiedział Jewhen Konnik, 44-letni żołnierz, który wraz z rodziną uczestniczył w tradycyjnych uroczystościach w skansenie w Kijowie.

„Musimy iść do przodu nie tylko ze światem, ale także z tradycjami naszego kraju i przezwyciężyć pozostałości imperialne, które mieliśmy”.

Ukraina jest w dużej mierze prawosławna, ale wiara jest podzielona między dwa kościoły, z których jeden od dawna jest związany z Rosyjską Cerkwią Prawosławną.

Cerkiew prawosławna Ukrainy, która nie uznaje władzy Cerkwi rosyjskiej i została uznana za schizmatycką, uzyskała w 2019 r. pełne uznanie przez Ekumenicznego Patriarchę Konstantynopola, najwyższą władzę w prawosławiu.

Ukraińska Cerkiew Prawosławna, będąca odłamem Cerkwi Rosyjskiej, już w 2022 roku, po rozpoczęciu wojny rosyjsko-ukraińskiej, ogłosiła zerwanie więzi z Moskwą i uzyskanie niepodległości.

Jednak jego diecezje nadal przestrzegają tego samego kalendarza liturgicznego co Kościół rosyjski i będą obchodzić Boże Narodzenie 7 stycznia.

Wielu Ukraińców z entuzjazmem przyjęło pomysł obchodzenia Bożego Narodzenia w dniu odpowiadającym reszcie Europy Zachodniej.

Obchodzenie 25 grudnia to „kolejny ważny czynnik samoidentyfikacji” – stwierdziła Oksana Povyakl, dyrektor Muzeum Architektury Ludowej i Życia Ukrainy w Pirochowie, gdzie odbywały się obchody Bożego Narodzenia.

„Oddzielamy się od sąsiada, który obecnie próbuje zniszczyć nasz kraj, który zabija naszych ludzi, niszczy nasze domy i pali naszą ziemię” – powiedziała.

Asia Landarenko (63 l.) powiedziała, że ​​codziennie modli się za syna, który służy w wojsku.

READ  Aktywiści ekologiczni kwestionują „nielegalny” brytyjski system paliw kopalnych w Sądzie Najwyższym | olej

„Stan wojny wpływa na wszystko, łącznie z nastrojami. Dodała: „Prawdziwe świętowanie Bożego Narodzenia nastąpi po zwycięstwie, ale tak jak narodził się Zbawiciel, takie będzie i nasze zwycięstwo”.