Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina otrzyma „lekką” ochronę NATO

Ukraina otrzyma „lekką” ochronę NATO

The Telegraph rozumie, że rezygnacja z wymogu planu działania dotyczącego członkostwa była postrzegana w Kijowie jako minimalny krok, który można zaakceptować jako postęp.

Plan jest otwartym programem reform politycznych i wojskowych, mającym na celu dostosowanie potencjalnych członków NATO do standardów sojuszniczych.

Pominięcie tego może skrócić proces składania wniosków z dziesięcioleci do kilku miesięcy. Wielka Brytania, Polska i kraje bałtyckie mocno naciskały na ten ruch jako znak zaangażowania w ostateczne członkostwo Ukrainy.

Francja powiedziała, że ​​poprze ten ruch w zeszłym miesiącu, co stanowi poważną zmianę zdania, ale Stany Zjednoczone i Niemcy zasygnalizowały, że zawetują każdy język sugerujący przyznanie Ukrainie szybkiej ścieżki do członkostwa.

Rozmowy koncentrowały się na podobnym schemacie wsparcia USA dla Izraela po tym, jak stało się jasne, że Waszyngton i Berlin nie poprą harmonogramu członkostwa Ukrainy w NATO.

Dyskusje „daleko”

Schulz powiedział w poniedziałek: „Propozycja złożona przez prezydenta USA nie jest całkiem nowa, ale odgrywa kluczową rolę, a także daje małą wskazówkę, na przykład, co to może być. Ale dyskusja jeszcze się nie skończyła”.

Starsze źródło w niemieckim rządzie powiedziało: „Chciałbym również podkreślić, że ten szczyt nie jest czasem na wzywanie Ukrainy do podjęcia konkretnych kroków w kierunku członkostwa. Nie ma zgody w tej sprawie nawet wśród sojuszników”.

Opracowanie planu w stylu izraelskim dla Ukrainy pomogłoby jej armii w osiągnięciu pełnej interoperacyjności z systemami NATO, przybliżając ją o krok do przystąpienia do sojuszu.

Trwałe stosunki bezpieczeństwa między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem opierają się na wyjątkowym poziomie ponadpartyjnego wewnętrznego konsensusu politycznego w Waszyngtonie oraz niepotwierdzonym posiadaniu przez Izrael broni jądrowej.

Ukraina nie posiada broni nuklearnej, a wielu obserwatorów obawia się, że amerykańskie poparcie dla jej sprawy może osłabnąć, jeśli Donald Trump powróci na urząd prezydenta w przyszłym roku.

READ  Rosyjska straż graniczna nie mogła uciec z kraju

Najbardziej zagorzali zwolennicy Kijowa, tacy jak Polska i kraje bałtyckie, argumentują, że artykuł 5 – klauzula wzajemnej obrony NATO – jest jedyną realną gwarancją, jaką można dać Kijowowi, aby powstrzymał przyszłe akty rosyjskiej agresji.

Pewien europejski dyplomata powiedział, że Waszyngton „nie chce mylić dyskusji o perspektywach NATO z gwarancjami, więc gwarancje można uzgodnić dopiero po szczycie”.

Mówi się, że Waszyngton obawia się pomylenia gwarancji dwustronnych z przyszłymi dyskusjami na temat członkostwa, co zdaniem prezydenta USA Joe Bidena może być postrzegane przez Moskwę jako prowokacja.