Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina ogłosiła, że ​​w ciągu kilku tygodni zestrzeliła drugi rosyjski samolot szpiegowski A-50

Ukraina ogłosiła, że ​​w ciągu kilku tygodni zestrzeliła drugi rosyjski samolot szpiegowski A-50

  • Napisane przez Velana Chatterjee
  • wiadomości BBC

Skomentuj zdjęcie,

Samolot A-50 podczas defilady wojskowej (fot. archiwalne)

Ukraina ogłosiła, że ​​zestrzeliła rosyjski wojskowy samolot szpiegowski A-50, co jest drugim takim roszczeniem w ciągu nieco ponad miesiąca.

Ukraińskie źródła wojskowe podały, że samolot został trafiony pomiędzy rosyjskimi miastami Rostów nad Donem i Krasnodar, ponad 200 kilometrów od linii frontu.

Według doniesień służby ratunkowe znalazły fragmenty samolotu w obwodzie kaniewskoje i ugasiły szalejący pożar.

Rosja nie skomentowała tych zarzutów. W sobotę mijają dwa lata od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na pełną skalę.

Dowódca ukraińskich sił powietrznych Mykoła Oleszczuk podziękował swojej służbie i wywiadowi wojskowemu za pomoc w zestrzeleniu samolotu – samolotu wykrywającego radary dalekiego zasięgu – w piątek i zauważył, że incydent zbiegł się z ważnym rosyjskim świętem wojskowym.

W telegramie przekazał: „Gratulacje dla okupantów z okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny”.

Film udostępniony w Internecie pokazuje moment, w którym wydaje się, że samolot został zestrzelony w powietrzu, a także ogromne płomienie i gęsty, ciemny dym, który wydaje się unosić po katastrofie.

Władze Krasnodaru poinformowały później, że samolot rozbił się w pobliżu wsi Trudowaja w Armenii w obwodzie kaniewskoje, a pożar został później ugaszony. Nie podano żadnych dalszych szczegółów.

Tymczasem co najmniej jeden rosyjski kanał wojskowy w Telegramie sugerował, że samolot mógł rozbić się w wyniku przyjaznego ognia. „W tej chwili nie wiadomo, kto go zestrzelił” – napisał bojownik.

Ukraina ostatni raz twierdziła, że ​​zestrzeliła A-50 14 stycznia.

Z wcześniejszej odprawy brytyjskiego Ministerstwa Obrony wynikało, że Rosja może mieć w służbie sześć sprawnych samolotów A-50.

Samolot wykrywający systemy obrony powietrznej i koordynujący cele dla rosyjskich samolotów może kosztować setki milionów dolarów.

Ukraina ma ostatnio trudności z poczynieniem znaczących postępów przeciwko siłom rosyjskim w południowo-wschodniej części kraju.

W wyniku incydentu, który miał miejsce w zeszłym miesiącu, ukraińscy wojskowi poinformowali, że samolot centrum dowodzenia Ił-22 został zniszczony wraz z samolotem A-50.

  • Lokalne władze podały, że jedna osoba zginęła, a trzy inne zostały ranne w piątkowy wieczór w wyniku ataku rosyjskiego drona na port w Odessie na południu Ukrainy.
  • Najwyższy urzędnik bezpieczeństwa Ukrainy ostrzegł, że prezydent Rosji Władimir Putin będzie próbował rozstrzygnąć kwestię ukraińską przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA, przejmując większe terytorium i destabilizując kraj.
  • Brytyjski premier Rishi Sunak powiedział, że jego kraj jest gotowy zrobić „wszystko, co konieczne”, aby pomóc Ukrainie zwyciężyć.
  • Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział: „Ukraina walczy o siebie, o swoje ideały i o Europę. Nasze zaangażowanie po jej stronie nie osłabnie”.
  • W sobotę we wczesnych godzinach porannych zgłoszono eksplozje i pożar w fabryce metali w Lipiecku w zachodniej Rosji, a lokalny gubernator stwierdził, że było to spowodowane „katastrofą lotniczą”.
Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: Ukraina dwa lata później: spojrzenie wstecz na wojnę

READ  Baristka w bikini mówi, że nie wiedziała, że ​​mężczyzna z tatuażem Chevroleta próbował ją porwać