Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina odrzuca rozmowy z Polską na temat ewentualnego zamknięcia granicy :: Свідомі

Ukraina odrzuca rozmowy z Polską na temat ewentualnego zamknięcia granicy :: Свідомі

Warszawa, Polska/Kijów, Ukraina (Świdomy) – Polski premier Donald Tusk poinformował, że Polska i Ukraina prowadzą rozmowy w sprawie tymczasowego zamknięcia granicy dla towarów. zgłoszone Przez RMF 24. Strona ukraińska jednak temu zaprzecza.

W trakcie 4-godzinnych rozmów nie wspomniano o możliwości zamknięcia granicy. Jak bardzo wyraźnie dał do zrozumienia premier Donald Tusk, będzie to bardzo bolesny koniec dla naszej gospodarki. Konieczność wstrzymania handlu wartego 11,7 miliarda dolarów rocznie (według polskich statystyk) choćby na jeden dzień jest bardzo bolesna. Nie mówiąc już o niezbędnym transporcie na Ukrainę” – dodał. powiedział Taras Kachka, wiceminister rozwoju gospodarczego Ukrainy.

Donald Tusk powiedział, że rozmawia z polskimi rolnikami o wprowadzeniu dopłat, które przyspieszą sprzedaż polskiego zboża. RMF 24 twierdzi, że spotka się z polskimi protestującymi na szczycie rolniczym w stolicy Polski, Warszawie, 29 lutego.

„Jestem gotowy podejmować trudne decyzje, jeśli chodzi o granicę z Ukrainą i zawsze zgadzam się z Kijowem, aby nie było niepotrzebnego napięcia między Warszawą a Kijowem, ale musimy znaleźć rozwiązanie, które będzie trwało długo. Trwałe, – mówi polski premier.

Według premiera Polska będzie żądać takiej samej ilości ukraińskich produktów rolnych, jak przed wojną Rosji na pełną skalę z Ukrainą.

„Limity zaproponowane przez Brukselę i Kijów są dla nas nie do przyjęcia. W Brukseli Polska będzie sugerować, że okresem bazowym nie powinny być lata 2022-2023, ale wcześniej. [full-scale] Wojna” – powiedział Donald Tusk.

To będzie zapamiętany 9 lutego rolnicy w Polsce rozpoczęli ogólnokrajowy strajk. Kilka dni później polscy rolnicy ogłosili 20 lutego zamiar zablokowania wszystkich punktów kontrolnych na granicy z Ukrainą.


READ  Arena Rynek: Polska | Globalny przewodnik po arenie