Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina odpiera ogromną rosyjską ofensywę na wschodzie, mówi Wielka Brytania, gdy siły Mariupola stoją przed „ostatnimi godzinami” |  Ukraina

Ukraina odpiera ogromną rosyjską ofensywę na wschodzie, mówi Wielka Brytania, gdy siły Mariupola stoją przed „ostatnimi godzinami” | Ukraina

Brytyjskie Ministerstwo Obrony (MON) stwierdziło, że Rosja zwiększyła intensywność swojej ofensywy na wschodzie, ale była wielokrotnie odpierana przez siły ukraińskie, ponieważ zachodnie rządy zobowiązały się wysłać więcej artylerii, a w Mariupolu zbliżał się nowy termin kapitulacji.

Ministerstwo Obrony poinformowało we wtorek późnym wieczorem, że ostrzał i strajki na LoC w Donbasie nasilają się, ale siły rosyjskie nadal borykają się z problemami logistycznymi i technologicznymi. Jako przejaw niepowodzenia w realizacji celów Moskwy wskazała także „niemożność zlikwidowania oporu” w Mariupolu.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony zapowiedziało, że w środę zaoferuje oblężonemu portowi zawieszenie broni, aby umożliwić ukraińskim obrońcom zaszytym w hutach Azowstalu złożenie broni. Według doniesień rady miejskiej około 1000 cywilów ukrywa się w podziemnych schronach pod hutą stali w Mariupolu. Uważa się, że większość cywilów to kobiety z dziećmi i osoby starsze.

Ukraiński dowódca piechoty morskiej w Mariupolu powiedział, że jego siły „mogły mieć do czynienia z naszymi ostatnimi dniami, jeśli nie godzinami” i apelował o ich wydobycie w poście na Facebooku opublikowanym na początku środy.

„Wróg przewyższa nas liczebnie dziesięć do jednego” – powiedział Serhij Volina z 36. Oddzielnej Brygady Morskiej, ukrywając się w ogromnej fabryce z podziemnymi tunelami, w której rosyjscy bojownicy otoczyli ukraińskich obrońców.

„Błagamy i błagamy wszystkich światowych przywódców o pomoc” – powiedział Volina w filmie. „Prosimy ich o skorzystanie z procedur wydobycia i przeniesienie nas na terytorium państwa trzeciego”.

Rosja zapowiedziała, że ​​w środę (11:00 GMT) rozpocznie zawieszenie broni o godzinie 14:00 czasu moskiewskiego i stwierdziła, że ​​pozwoli to bojownikom na poddanie się i pozostawienie ich bez szwanku. Rosja poinformowała, że ​​we wtorek złożono i odrzucono wcześniejszą ofertę.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenskiobiecał, że jego siły w Mariupolu będą „walczyć do końca” i zignorował wszelkie ultimatum kapitulacji Moskwy, ale sytuacja była „tak niebezpieczna, jak to możliwe”, ponieważ siły rosyjskie uniemożliwiały utworzenie korytarzy humanitarnych.

READ  Północnokoreańscy żołnierze z nagimi piersiami walczą ze sobą i uderzają w beton na pokazie uśmiechając się do Kim Jong-un

W swoim ostatnim przemówieniu we wtorek wieczorem Zełenski powiedział: „Rosyjska armia na zawsze sprawdzi się w historii świata jako być może najbardziej barbarzyńska i nieludzka armia na świecie. Rozmyślne zabijanie cywilów, niszczenie dzielnic mieszkalnych i infrastruktury cywilnej oraz wykorzystywanie wszelkiego rodzaju broń, w tym zakazana umowami międzynarodowymi, jest już znakiem towarowym armii rosyjskiej.”

Rosja zaprzeczyła używaniu zakazanej broni lub atakowaniu ludności cywilnej podczas swojej inwazji Ukraina Mówi bez dowodów, że zainscenizowano oznaki okrucieństwa.

Tysiące rosyjskich żołnierzy, wspieranych przez artylerię i rakiety, naciera na to, co ukraińscy oficjele opisali jako bitwę o Donbas. Trwająca prawie osiem tygodni rosyjska inwazja nie zdołała zdobyć żadnego z największych miast Ukrainy, zmuszając Moskwę do ponownego skupienia się na separatystycznych regionach i wokół nich. W tym tygodniu w Donbasie we wschodniej Ukrainie upadło 18-tysięczne miasteczko Kremena.

Serhiy Gaidai, gubernator obwodu ługańskiego, powiedział, że siły rosyjskie zaatakowały „ze wszystkich stron”. Dodał: „Nie da się obliczyć liczby zabitych wśród ludności cywilnej. Mamy oficjalne statystyki – około 200 zabitych – ale w rzeczywistości jest ich znacznie więcej – powiedział.

Od 2014 roku, kiedy to Kreml wykorzystywał pełnomocników do tworzenia tzw. „republik ludowych” w częściach obwodów ługańskiego i donieckiego, skupiał się rosyjski region Donbasu, w którym wydobyto węgiel i stal.

Późnym wieczorem doradca ukraińskiego prezydenta powiedział, że Rosja zbombardowała hutę Mariupola w Azowstalu bombami niszczącymi bunkry. „Świat obserwuje zabijanie dzieci w Internecie i milczy” – napisał na Twitterze kanclerz Michajło Podolak. Nie można natychmiast zweryfikować szczegółów.

Nagranie wideo wydane przez ukraiński batalion Azow rzekomo pokazuje ludzi żyjących w podziemnej sieci pod hutą, gdzie setki kobiet, dzieci i starszych cywilów chronią się z powodu malejących zapasów.

Ofensywa rosyjska pojawiła się na wschodzie, gdy Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania zapowiedziały, że wyślą więcej artylerii do użytku sił ukraińskich. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że planuje wyposażyć Kijów w pociski przeciwokrętowe i wyrzutnie rakiet opancerzonych – m.in. poprzez zamontowanie brytyjskich pocisków Brimstone na pojazdach.

READ  Tajwański kandydat na prezydenta budzi obawy USA dotyczące napięć w Chinach

Kamienie siarkowe były wcześniej używane przez siły brytyjskie w Libii i Syrii, zwykle wystrzeliwane z szybkich odrzutowców przeciwko szybko poruszającym się celom lądowym i morskim. Wystrzelone zostaną również szybkie wyrzutnie rakiet Stormer (HVM), które wykorzystują rakiety Starstreak do zestrzeliwania nisko latających samolotów.

Pentagon potwierdził we wtorek, że niektóre kraje wysłały dodatkowe ukraińskie samoloty wojskowe oraz części zamienne do naprawy uszkodzonych samolotów.

Rzecznik Pentagonu John Kirby nie podał szczegółów, które kraje dostarczyły samoloty, ale potwierdził nowe transfery i powiedział, że Ukraina ma więcej operacyjnych samolotów bojowych niż dwa tygodnie temu. Wyjaśnił, że Waszyngton nie dostarczył żadnych samolotów do Kijowa, ale „pomógł przetransportować dodatkowe części zamienne”.

Wiele źródeł powiedziało Reuterowi, że prezydent USA Joe Biden ma w najbliższych dniach ogłosić nowy pakiet pomocy wojskowej o tej samej wielkości, co pakiet 800 milionów dolarów z zeszłego tygodnia.

Niemiecki kanclerz Olaf Schulz powiedział, że Berlin zapewni fundusze na pomoc Ukrainie w zakupie broni niemieckiej.

W innych opracowaniach:

  • Rosja rozprzestrzeniła się nawet 20 tysięcy najemników z Syrii, Libii i innych miejsc Według jednego z europejskich urzędników, w regionie Donbasu weszli do bitwy bez ciężkiego sprzętu i pojazdów opancerzonych. Najemnicy są wysyłani w ramach tego, co zachodni funkcjonariusze obrony określili jako pośpiech, by osiągnąć zwycięstwo, które Władimir Putin mógłby ogłosić na paradzie wojskowej 9 maja w Moskwie dla upamiętnienia II wojny światowej.

  • Rosyjski biznesmen Oleg Tinkoff, jeden z najsłynniejszych rosyjskich przedsiębiorców i założyciel Tinkoff Bank, wezwał Zachód do pomocy w zakończeniu „tej szalonej wojny”. Tinkov, który obecnie mieszka poza Rosją, Internet twierdził, że 90% Rosjan było „przeciwko tej wojnie” Siły rosyjskie opisała jako „brudną armię”.

  • Kraje zachodnie przygotowują się do zorganizowania skoordynowanego wycofania się i innych zagrożeń dyplomatycznych na środowym spotkaniu ministrów finansów G20 w Waszyngtonie, aby zaprotestować przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę. Wysoki rangą urzędnik USA powiedział, że sekretarz skarbu USA Janet Yellen zbojkotuje niektóre sesje, jeśli wezmą udział rosyjscy urzędnicy, a inne kraje zapowiedziały, że pójdą w jego ślady.

  • Kijów i Moskwa nie prowadziły rozmów twarzą w twarz od 29 marca. Każda ze stron obwinia drugą za ich upadek. „Jest jasne, że na tle tragedii Mariupola proces negocjacyjny stał się bardziej skomplikowany” – powiedział Reuterowi doradca prezydenta Ukrainy Podolak.

  • Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał do czterodniowej przerwy humanitarnej w ten weekend, kiedy prawosławni świętują Wielkanoc, aby umożliwić cywilom ucieczkę i dostarczenie pomocy humanitarnej.

READ  Francuska minister Marlene Schiappa pojawia się na okładce Playboya | wiadomości ze świata