Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina: Mieszkańcy Krzywego Rogu wzywają do schronienia się przed ponownym atakiem rosyjskich rakiet |  Ukraina

Ukraina: Mieszkańcy Krzywego Rogu wzywają do schronienia się przed ponownym atakiem rosyjskich rakiet | Ukraina

W czwartek Rosja ponownie zbombardowała ukraińskie miasto Krzywy Róg rakietami manewrującymi Miażdżący cios poprzedniego dnia Zniszczyła tamę zbiornika i spowodowała rozległe powodzie.

Niedawny atak na miejsce urodzenia Prezydenta Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, spowodował poważne szkody. Oleksandr Vilkul, urzędnik wojskowy w Krzywym Rogu, powiedział, że dwa pociski trafiły w ten sam czołg, w który trafiły w środę, który był w naprawie. Namawiał mieszkańców do przebywania w schroniskach.

Miało to miejsce w czasie, gdy Zełenski spotkał się z przewodniczącym Komisji Europejskiej, Ursula von der LeyenKtóry był w Kijowie podczas jej trzeciej wizyty od czasu masowej inwazji rosyjskiej.

Zełenski w swoim późnym przemówieniu w środę opisał rosyjską taktykę jako dzieło „słabych i drani”, którzy uciekli z pola bitwy i psowali z „daleka”.

W czwartek powiedział, że Kreml cynicznie atakuje tysiące cywilów w odwecie za militarne porażki. Nie mówimy tutaj o infrastrukturze wojskowej. „To nie jest dla nas niespodzianka”, powiedział, stojąc obok von der Leyen w swoim domu w Pałacu Maryjskim.

Rosja eskaluje ataki na dostawców energii elektrycznej i mediów po szoku na Ukrainie Kontratak na północnym wschodzie z kraju. W ciągu kilku dni siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad prawie całym regionem charkowskim, w tym blisko 400 osiedlami.

Ostatnie moskiewskie strajki odcięły podstawową wodę i elektryczność. Na początku tego tygodnia rosyjskie samoloty bojowe wystrzeliły pociski dalekiego zasięgu na główną elektrownię w Charkowie, pogrążając miasto i większość okolic w ciemności.

Dlaczego Władimir Putin przejmuje się Ukrainą?

Zełenski powiedział, że on i szef Komisji Europejskiej dyskutowali o tym, jak zapewnić swoim obywatelom ciepło w zimie, w czasie, gdy Moskwa odcięła gaz do większości Europy. Ukraina Eksportuje energię elektryczną do Unii Europejskiej po podłączeniu jej w marcu do swojej sieci.

Wezwał także Niemcy, Włochy, Francję, Stany Zjednoczone i Izrael do zapewnienia Kijowowi nowoczesnych systemów obrony powietrznej. Berlin obiecał wysłać jednostki obrony powietrznej Iris-T, ale jeszcze nie przybyły. Zełenski powiedział, że technologia jest bardzo potrzebna do zapewnienia bezpieczeństwa Ukraińcom.

Podczas wizyty wysokiego rangą urzędnika europejskiego ukraiński prezydent odsłonił przed jego pałacową rezydencją korytarz z tablicą przypominającą sławę z nazwiskiem von der Leyena. Dołącza do stałych bywalców Borisa Johnsona i polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w „Alley of the Braves”. Alarmy o nalotach zabrzmiały na kilka minut przed wspólną konferencją prasową w czwartek.

Von der Leyen powiedział, że udany ukraiński kontratak wokół Charkowa „podniósł na duchu” europejskich przyjaciół Zełenskiego. Powiedziała, że ​​trwają rozmowy w sprawie przystąpienia Kijowa do Unii Europejskiej i jednolitego rynku, dodając: „Jesteśmy przyjaciółmi na zawsze. Będziemy z wami tak długo, jak wszystko pójdzie”.

W Krzywym Rogu inżynierowie zaczęli naprawiać niektóre uszkodzenia układu hydraulicznego, które spowodowały pęknięcie Inhuletów. Osiem pocisków manewrujących uderzyło w tamtejszą stację pomp w środę, co minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba nazwał tchórzliwym „aktem terrorystycznym”.

Według gubernatora obwodu charkowskiego Ołeha Senehubowa rosyjscy żołnierze wycofujący się z miasta Bałaklia wysadzili w powietrze tamtejszą spółkę gazową. Ukradli prawie wszystkie specjalistyczne pojazdy firmy, powiedział Sinihopow, dodając, że ukraińskie służby komunalne pracują nad przywróceniem dostaw.

Według doniesień rosyjskie jednostki po wycofaniu się z sąsiedniego obwodu charkowskiego w zeszłym tygodniu kopią wokół miasta Sfatow w obwodzie ługańskim. Ufortyfikowali swoje pozycje na wschodnim brzegu rzeki Uskil, około 10 mil od nowo wyzwolonego miasta Izium.

Leonid Pasznik, prezydent samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej, przyznał, że „ukraiński wróg” jest teraz „praktycznie na granicy”. Upierając się, że nie ma absolutnie żadnego powodu do paniki, powtórzył to zdanie dwukrotnie.

Ukraiński wróg jest u drzwi, mówi Leonid Pasnik, szef „Ługańskiej Republiki Ludowej”, ale twierdzi, że „nie ma powodów do paniki”.

W rzeczywistości jest prawie pewien, że powinien powtórzyć to, co powiedział pic.twitter.com/5XRSpQ01N0

– Frances Scarr (@francis_scarr) 15 września 2022

Institute for the Study of War poinformował, że Kreml próbował obwiniać Rosję za niewygodne militarne niepowodzenia Władimira Putina. Zamiast tego think tank powiedział w swoim najnowszym raporcie, że przypisują winę „niedoinformowanym doradcom wojskowym”.

„Urzędnicy Kremla i państwowa propaganda medialna szeroko omawiają przyczyny porażki Rosji w regionie Charkowa, co stanowi wyraźną zmianę w stosunku do ich poprzedniego schematu informowania o wyolbrzymionych lub sfabrykowanych rosyjskich sukcesach z ograniczonymi szczegółami” – dodała.

READ  Duński rząd zamierza odwołać święto bankowe, aby zwiększyć wydatki na obronę | Dania