Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina łączy chęć organizacji mistrzostw świata z pokonaniem okropności wojny |  Sporty

Ukraina łączy chęć organizacji mistrzostw świata z pokonaniem okropności wojny | Sporty

Szef Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej Andrij Pawłko powiedział w środę, po tym, jak jego kraj rozpoczął wspólną ofertę z Hiszpanią i Portugalią podczas inwazji, że organizacja meczów mistrzostw świata w 2030 r. byłaby „marzeniem ludzi, którzy przeżyli plagę wojny”. i okupacja Rosji.

Liderzy trzech federacji piłkarskich spotkali się w siedzibie UEFA, aby zaprezentować kampanię, która, jak mają nadzieję, połączy ludzi spoza świata sportu.

„To marzenie milionów ukraińskich kibiców, marzenie ludzi, którzy przeżyli okropności wojny lub są jeszcze na terytoriach okupowanych i nad którymi na pewno niedługo zostanie podniesiona ukraińska flaga” – powiedział Pawełko w przetłumaczonych komentarzach dla prasy. konferencja.

Pawłko powiedział, że projekt jest wspierany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ma na celu sprowadzenie Pucharu Świata z powrotem do Europy po 12 latach od goszczenia Rosji.

Oczekiwana oferta między Hiszpanią a Portugalią, która trwa od ponad trzech lat, była wcześniej faworytem UEFA. Około 200 krajów członkowskich FIFA będzie głosować na kraj gospodarza w 2024 roku.

„Teraz to nie jest oferta iberyjska, to oferta europejska” – powiedział prezes Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej Luis Rubiales podczas inauguracji. „Razem reprezentujemy transformacyjną siłę, jaką piłka nożna ma w społeczeństwie”.

Nie było słowa o tym, ile meczów w 48-drużynowych finałach Mistrzostw Świata zostanie rozegranych na Ukrainie iw jakim mieście. Stadion Olimpijski w Kijowie na 70 000 miejsc był gospodarzem finałów Mistrzostw Europy 2012 i Ligi Mistrzów UEFA 2018.

Europejska kandydatura czeka nominację z Ameryki Południowej z gospodarzami Argentyny, Chile, Paragwaju i Urugwaju, którzy chcą uczcić stulecie organizacji inauguracyjnego Pucharu Świata w 1930 roku.

Arabia Saudyjska, która nawiązała bliskie więzi z FIFA i jej prezydentem Gianni Infantino, przygotowuje się do cementowania oferty potencjalnie obejmującej Egipt i Grecję.

Nie jest jasne, w jaki sposób Grecja zostanie zatwierdzona przez UEFA jako część bezprecedensowego wielokontynentalnego pomysłu, który był transmitowany w zeszłym miesiącu i wydaje się, że przyspieszył zrewidowaną europejską ofertę.

READ  Książę Walii spotyka ukraińskich uchodźców w Polsce po wizycie w bazie wojskowej

Prezydent UEFA Aleksander Ceferin siedział w pierwszym rzędzie przez część pierwszego meczu, chociaż wyszedł przed końcem i żaden urzędnik UEFA nie brał udziału ani nie odpowiadał na żadne pytania.

Rubiales, który jest wiceprezydentem UEFA, podobnie jak jego portugalski odpowiednik Fernando Gomez, powiedział, że przedstawiciele futbolu w Hiszpanii przeprowadzili niedawno rozmowy z rządem krajowym i rodziną królewską w ramach procesu współpracy z Ukrainą.

Pavelko powiedział, że wierzy od pierwszych dni wojny w lutym, że piłka nożna może pomóc zjednoczyć świat z Ukrainą, która była współgospodarzem Euro 2012 z sąsiednią Polską. W imprezie wzięło udział tylko 16 drużyn w czterech miastach w każdym kraju, podczas gdy na Mistrzostwach Świata 2030 weźmie udział 48 drużyn, które prawdopodobnie będą potrzebowały około 15 stadionów.

Ambicje Ukrainy wzrosły, gdy Liga Narodowa, zawieszona w lutym, rozpoczęła w sierpniu nowy sezon – na stadionach bez kibiców i bunkrach dla piłkarzy i urzędników, którzy mogliby się zakwaterować podczas alarmów przeciwlotniczych – i odniosła popularny sukces.

– Prezydent Zełenski w pełni poparł, że następnym krokiem powinno być zorganizowanie być może wielkiego turnieju. Wiemy, że Ukraińcy uważają, że piłka nożna jest dobrą okazją do powrotu do normalnego życia – powiedział później Pawełko.

Symbolicznym zwycięstwem ukraińskiej piłki nożnej byłoby rozegranie meczów mistrzostw świata na drugim najsłynniejszym stadionie w kraju, Donbass Arenie w okupowanym Doniecku, wybudowanym przed Euro 2012.

Szachtar Donieck został wygnany ze swojego stadionu od 2014 roku, kiedy na wschodniej Ukrainie wybuchł konflikt między prorosyjskimi grupami separatystycznymi a siłami rządowymi.

„Będziemy mieć wystarczająco dużo czasu, aby wyremontować Donbass Arena” – powiedział Pavelko, chociaż nie jest jasne, ile szkód wyrządzono na stadionie z 52 000 miejsc.

Zapytany, czy Ukraina może zaakceptować rosyjską drużynę grającą u siebie w 2030 roku, Pawełko powiedział: „To nie może być moja osobista decyzja”.

READ  Australijscy sportowcy idą pełną parą przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio, wiadomości sportowe

Wszystkie rosyjskie drużyny są obecnie wykluczone z rozgrywek międzynarodowych ze względów bezpieczeństwa przez UEFA i FIFA, które w marcu usunęły męską drużynę z eliminacji do Mistrzostw Świata 2022. Polska początkowo odmówiła rozegrania zaplanowanego meczu z Rosją.

Jeśli Rosja powróci, a następnie zakwalifikuje się do edycji 2030, jej droga przez losowanie turnieju może zostać skierowana na grę w Hiszpanii i Portugalii.

Ukraińskie drużyny nadal grały w rozgrywkach międzynarodowych, a większość „krajowych” meczów odbywała się w Polsce.

„Jestem absolutnie pewien, że wszyscy chłopcy i dziewczęta, którzy są teraz na okupowanych terytoriach Ukrainy, będą mieli okazję grać na tych stadionach (Mistrzostwa Świata) pod flagą ukraińską” – powiedział Pavelko.


Więcej o piłce nożnej AP: https://apnews.com/hub/soccer A https://twitter.com/AP_Sports

Prawa autorskie 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przerabiany ani redystrybuowany bez pozwolenia.