Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina kontynuuje ofensywę na Charków pomimo widocznego rosyjskiego odwetu |  Ukraina

Ukraina kontynuuje ofensywę na Charków pomimo widocznego rosyjskiego odwetu | Ukraina

Siły ukraińskie kontynuowały swoją kontrofensywę w Charkowie, starając się przejąć kontrolę nad prawie całą prowincją, ponieważ Rosja przeprowadziła dziesiątki ataków powietrznych i rakietowych na elektrownie i inne miejsca. W pozornej zemście za sukces Kijowa.

Siły kijowskie skierowały się na północ, odzyskując siły aż do granicy z Rosją, krążyło nagranie wideo przedstawiające ukraińskiego żołnierza W centrum strategicznego miasta Iseum Ponieważ trwający tydzień kontratak trwał na północnym wschodzie.

Gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Senehubow powiedział, że „wróg pospiesznie porzuca swoje pozycje i ucieka w głąb wcześniej okupowanych terytoriów” i że „na niektórych obszarach frontu nasi obrońcy doszli do granicy państwowej”.

Ukraina poinformowała również, że Rosja brała udział w 18 pociskach i 39 nalotach w nocy, w tym w jednym na elektrownię. Część Charkowa pogrążyła się w ciemności, odcięto też dopływ wody. Ukraina poinformowała, że ​​do poniedziałku rano odzyskała 80 procent utraconych zapasów.

Mapa Charkowa

Kreml powiedział w poniedziałek, że Rosja w przyszłości osiągnie wszystkie swoje cele Ukraina.

W odpowiedzi na ataki rakietowe wyzywający ukraiński prezydent powiedział, że ataki na krajową sieć energetyczną – które są szczególnie przerażające w okresie poprzedzającym zimę – nie przestraszą ludzi.

„Czy nadal uważasz, że możesz nas zastraszyć, zmiażdżyć, zmusić do ustępstw?” – powiedział Wołodymyr Zełenski. „Zimno, głód, ciemność i pragnienie nie są dla nas tak przerażające i śmiertelne jak twoja przyjaźń i braterstwo. Będziemy z gazem, światłem, wodą i jedzeniem, a bez ciebie.”

A brytyjskie Ministerstwo Obrony powiedziało w poniedziałek rano, że wierzy… Rosja Prawdopodobnie nakazał swoim siłom wycofanie się z „całego okupowanego terytorium Charkowa na zachód od rzeki Oskil”, co pojawiło się na mapach opublikowanych w niedzielę przez rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Kieszenie rosyjskiego oporu pozostają, ale brytyjskie ministerstwo stwierdziło: „Od środy Ukraina odzyskała terytorium co najmniej dwa razy większe od Wielkiego Londynu”, odnosząc sukcesy, które mogą mieć „znaczące implikacje dla ogólnego projektu operacyjnego Rosji”.

READ  Były doradca twierdził, że Boris Johnson „konfrontował się” z królem Karolem z rzędu w sprawie planu Rwandy

W swojej pierwszej publicznej odpowiedzi na zdobycze Ukrainy w regionie Charkowa, które rozpoczęły się niecały tydzień temu, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, że „operacja wojskowa jest kontynuowana” i „będzie kontynuowana do czasu osiągnięcia pierwotnie wyznaczonych celów”.

Nie odpowiedział wprost na pytanie, czy Władimir Putin ufa przywództwu wojskowemu swojego kraju.

Od zeszłego wtorku Ukraina odzyskała ponad 1160 mil kwadratowych (3 000 kilometrów kwadratowych), co skłoniło siły rosyjskie do opuszczenia terytorium na zachód od rzeki Oskil, które planowali okupować na stałe od Izyum do granicy.

Celem było zdobycie Isium, które Zełenski potwierdził zdobyte w niedzielę wieczorem. Izyum, brama do miast Donbasu, wciąż pod kontrolą Ukrainy, przegrała w marcu w ciężkich walkach.

„Siły ukraińskie zadały Rosji poważną porażkę operacyjną, odbierając niemal cały region Charkowa w szybkim kontrataku” – powiedział amerykański think tank Institute for the Study of War. Sukces przyszedł po części dlatego, że Kijów mówił o swoich planach zaatakowania Chersonia na południu i wycofania sił, które broniły obszaru na wschód od Charkowa, wcześniej uważanego za spokojną część frontu.

Rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzili, że celem Kremla jest stworzenie nowego frontu wzdłuż Oskila, choć nie wiadomo, czy uda się to osiągnąć i czy Ukraina będzie w stanie ruszyć do przodu w obwodzie ługańskim, który od lipca jest niemal w całości kontrolowany przez Rosjan. …

Ukraiński gubernator Ługańska, Serhij Heyday, powiedział, że rosyjskie siły uciekły ze Swatowa, około 50 mil na wschód od rzeki Oskil, która została zdobyta w weekend, i jest pierwszym ważnym miastem Kobiansk, które niedawno zostało odbite. W poniedziałek powiedział, że pozostały tylko siły separatystyczne Ługańska.