Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina jest przekonana, że ​​Wielka Brytania wyśle ​​czołgi Challenger 2, aby wspomóc wysiłek wojenny |  Ukraina

Ukraina jest przekonana, że ​​Wielka Brytania wyśle ​​czołgi Challenger 2, aby wspomóc wysiłek wojenny | Ukraina

Ukraina jest przekonana, że ​​Wielka Brytania ogłosi wkrótce plany wysłania około 10 czołgów Challenger 2 do Kijowa, co ma nadzieję pomóc Niemcom w końcu zezwolić na reeksport Leopardów 2 do ogarniętego walkami kraju.

Oficjalne ogłoszenie spodziewane jest w poniedziałek, ale ukraińskie źródła podały, że rozumieją, że Wielka Brytania już zdecydowała się to poprzeć, z rosnącą presją na Berlin przed spotkaniem zachodnich ministrów obrony w następny piątek.

Na początku tego tygodnia okazuje się, że Wielka Brytania Rozważ zaopatrzenie Ukrainy Czołgami, po miesiącach rozkazów z Kijowa – z ostateczną decyzją w rękach premiera Ryszi Sunaka.

Garstka Challengerów 2, zaczerpniętych z istniejącej floty Wielkiej Brytanii liczącej 227 samotnie, sama w sobie nie zrobiłaby wielkiej różnicy na polu bitwy, ale byłby to pierwszy raz, kiedy jakikolwiek kraj zachodni zgodził się wysłać swój ciężki pancerz na Ukrainę.

Kijów ma nadzieję, że utoruje to Niemcom drogę do kontynuacji. Istnieje ponad 2000 Leopardów 2 Europaktóry jest utrzymywany przez wojsko w 13 krajach, ale zgodnie z umowami sprzedaży wymagana jest zgoda Berlina, zanim jakikolwiek niemiecki sprzęt będzie mógł zostać ponownie wyeksportowany na Ukrainę.

Źródła niemieckie podały, że decyzja ta pozostaje ryzykowna w kręgach rządowych ze względu na spuściznę po II wojnie światowej, ale kanclerzowi Olafowi Scholzowi pomogłyby „inne kraje sojusznicze podejmujące podobne decyzje” w sprawie dostaw czołgów.

Prezydent RP Andrzej Duda powiedział w środę podczas wizyty we Lwowie na zachodniej Ukrainie, że kompania czołgów Leopard „zostanie dostarczona w ramach budowy koalicji”. Dodał jednak, że chce, aby ten ruch był częścią szerszego zestawu ogłoszeń, dodając: „Chcemy, aby była to międzynarodowa koalicja”.

Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht powiedziała w czwartek, że nie została podjęta decyzja o zwolnieniu Panter. Jednak inni wyżsi ministrowie powiedzieli tego samego dnia, że ​​Niemcy powinny przynajmniej pozwolić krajom takim jak Polska na reeksport części ich zapasów.

READ  Wojna na Ukrainie: dyrektor WFP Cindy McCain mówi, że umowa zbożowa z Rosją jest potrzebna, aby wyżywić świat

„Istnieje różnica między samodzielnym podejmowaniem decyzji a uniemożliwianiem innym podejmowania decyzji” – powiedział Robert Habeck, niemiecki wicekanclerz i minister gospodarki odpowiedzialny za kontrolę zbrojeń.

„Niemcy nie powinny stawać na drodze innym krajom, gdy podejmują decyzje o wsparciu Ukrainy, niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą Niemcy” – dodał wysoki rangą polityk, który jest też współprzewodniczącym Zielonych w rządzącej koalicji.

Ukraina powiedziała, że ​​potrzebuje 300 zachodnich czołgów w ramach szerszych działań zaopatrzeniowych, które pomogą jej wypędzić rosyjskich najeźdźców, używając ciężkiego pancerza, aby pomóc jej pokonać siły Moskwy okopujące się wzdłuż linii frontu na południu i wschodzie kraju.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek w przemówieniu przed litewskim parlamentem, że jego kraj potrzebuje „pilnych decyzji całej naszej koalicji antywojennej”, w tym w sprawie dostaw czołgów.

Powiedział, że obejmuje to „nowe decyzje obronne”, które „dadzą ukraińskim wojownikom możliwość wypędzenia armii rosyjskiej z naszej ziemi. Dotyczy to przede wszystkim nowoczesnych czołgów i skutecznej artylerii”.

Oczekuje się, że w okresie poprzedzającym zbliżające się spotkanie około 50 ministrów obrony w ramach ukraińskiej międzynarodowej grupy kontaktowej w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech, 20 stycznia, spodziewana jest jasność. Lambrecht miała spotkać się ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Lloydem Austinem dzień wcześniej w Berlinie.

W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone i Niemcy wspólnie ogłosiły każde państwo Bojowe wozy piechoty zostaną wysłane na Ukrainępierwszy raz, kiedy którykolwiek z nich zgodził się to zrobić, po rozmowie telefonicznej między Schultzem a prezydentem USA Joe Bidenem.

Stany Zjednoczone obiecały 50 Bradleyów, a Niemcy 40 Marderów, ciężkich pojazdów o stopień poniżej czołgu pod względem siły ognia i opancerzenia, co jest ważnym krokiem na drodze do spełnienia prośby Ukrainy o 600-700.

Nastąpiło to po tym, jak Francja ogłosiła, że ​​dostarczy lekko opancerzone AMX-10 RC. W piątek minister sił zbrojnych tego kraju Sebastian Licorno powiedział, że pojazdy zostaną dostarczone na Ukrainę „w ciągu dwóch miesięcy”.

READ  Kanadyjscy urzędnicy łagodzą nakazy ewakuacji ze względu na pożary w malowniczej Kolumbii Brytyjskiej

Brytyjskie Ministerstwo Obrony odmówiło w piątek komentarza. Na początku tego tygodnia, kiedy okazało się, że rozważana jest darowizna czołgów, powiedział: „Rząd zobowiązał się do wyrównania lub przekroczenia zeszłorocznych funduszy na pomoc wojskową dla Ukrainy w 2023 r. więcej darowizn sprzętu”.