Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina i Polska zobowiązują się do rozwiązania sporu w handlu zbożem w drodze dialogu – Ministerstwo Rolnictwa

Ukraina i Polska zobowiązują się do rozwiązania sporu w handlu zbożem w drodze dialogu – Ministerstwo Rolnictwa

Ukraiński minister polityki rolnej i żywnościowej Mykoła Solski rozmawiał 21 września ze swoim polskim odpowiednikiem Robertem Tylosem i zgodzili się na znalezienie wspólnego rozwiązania sporu zbożowego między obydwoma krajami, jak podaje strona internetowa Ministerstwa Rolnictwa. Raporty.

Przeczytaj także: Polska mówi: Żadnych wojen handlowych z Ukrainą

Agencja dodała: „Ministrowie omówili sytuację oraz propozycję Ukrainy dotyczącą jej rozwiązania i zgodzili się znaleźć rozwiązanie, które będzie uwzględniać interesy obu krajów”.

Kijów i Warszawa podkreśliły bliskie i konstruktywne relacje i zdecydowały się w najbliższej przyszłości pracować nad ramami współpracy w kwestiach eksportu.

Dzień wcześniej ambasador Ukrainy został wezwany do polskiego MSZ w związku z wystąpieniem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w sprawie zakazu importu ukraińskiego zboża do niektórych krajów sąsiadujących z Ukrainą. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wyjaśniło, że Kijów zaproponował „konstruktywny sposób” rozwiązania problemu zbożowego.

Zakaz importu ukraińskiego zboża – co wiadomo

15 września Komisja Europejska zdecydowała, że ​​nie będzie przedłużać zakazu importu ukraińskiego zboża Polska, Bułgaria, Rumunia, Węgry i SłowacjaPod warunkiem, że Ukraina przestrzega określonych zasad, w tym środków kontroli eksportu.

Polska, Węgry i Słowacja ogłosiły jednak przedłużenie jednostronnego zakazu importu ukraińskiego zboża. Oprócz pszenicy, rzepaku, słonecznika i kukurydzy Polska wprowadziła zakaz importu zbóż i mąki, natomiast Węgry rozszerzyły ten wykaz do 25 towarów.

Następnie ukraińskie Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że Ukraina złożyła pozwy przeciwko tym trzem krajom WTO.

Rząd ukraiński przedstawił Unii Europejskiej i krajom sąsiadującym scenariusz ugodowy.

Taras Kachka, wiceminister gospodarki i handlu Ukrainy, ostrzegł Warszawę, że Kijów może nałożyć zakaz na przywóz pomidorów, cebuli, kapusty i jabłek z Polski, jeśli oba kraje nie osiągną porozumienia. Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział następnie, że jego kraj rozszerzy zakaz importu ukraińskich produktów, jeśli Ukraina „eskaluje konflikt”.

READ  Iga Świątek została wybrana Człowiekiem Roku Polskiego Sportu, jako pierwsza tenisistka od 1937 roku, która zdobyła to wyróżnienie

Dostarczamy głos Ukrainy światu. obsługuje Przekaż nam jednorazową darowiznę lub zostań sponsor!

Przeczytaj oryginalny artykuł na temat Nowy Głos Ukrainy