Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina i Polska uruchamiają wymianę między krajami: prawa jazdy i licencje techniczne będą wystawione w Diya w polskim mObywatelu

Ukraina i Polska uruchamiają wymianę między krajami: prawa jazdy i licencje techniczne będą wystawione w Diya w polskim mObywatelu


Cyfrowe prawo jazdy i paszport techniczny Diii wkrótce pojawią się w polskiej aplikacji mObywatel, dzięki usłudze udostępniania międzystanowego. Poinformowano o tym podczas wspólnej odprawy wicepremiera – ministra cyfrowej transformacji Ukrainy Michaiła Fiodorowa i ministra stanu ds. cyfryzacji Polski Janusza Szyszyńskiego.

Od początku wojny totalnej Ukraińcy mają dostęp do cyfrowego dowodu tożsamości Diia pl w mObywatelu. Pod koniec lipca Diia pl uzyskała oficjalny status cyfrowego zezwolenia na pobyt. Udostępnianie dokumentów między krajami to nie tylko kolejny krok w rozwoju cyfrowych relacji między Ukrainą a Polską, ale także międzynarodowe uznanie dokumentów elektronicznych w Diia.

Polska od początku masowej inwazji aktywnie wspiera i pomaga Ukraińcom. Współpraca, którą teraz mamy, to wysoki poziom dobrosąsiedzkich stosunków. Potwierdza to rozpoczęcie udostępniania dokumentów między krajami. Tymczasem stało się historycznym wydarzeniem dla procesu cyfryzacji na całym świecie, ponieważ jest to pierwszy przypadek w Unii Europejskiej, kiedy kraje wymieniają dokumenty we wnioskach rządowych. Ze swojej strony Ministerstwo Cyfryzacji jest gotowe do rozpoczęcia prac nad identyfikacją dokumentów elektronicznych z mObywatela na Ukrainie” powiedział wicepremier.

Janusz Ceszyński dodał, że funkcjonalność udostępniania jest już gotowa, a kwestie legislacyjne wciąż wymagają rozwiązania. Według niego usługa będzie działać do końca roku.

Rozumiemy, że nowoczesne społeczeństwo nie może funkcjonować bez środowiska cyfrowego. Sukces ekosystemu Diia jest oszałamiający. Dlatego zdecydowaliśmy się zaoferować te mechanizmy Ukraińcom przebywającym obecnie w Polsce. Dodatkowo nasza ścisła współpraca pomoże w przyszłości, bo na pewno będzie cyfrowa” Chisinsky potwierdził.

Michajło Fiodorow podziękował także Januszowi Czyszyńskiemu za nowe stacje Starlink, które przybyły na Ukrainę w zeszłym tygodniu. 5000 nowych terminali pomoże Ukraińcom pozostać w kontakcie, a obiekty infrastruktury krytycznej będą mogły funkcjonować nawet w najtrudniejszych warunkach. Dzięki tej partii liczba stacji Starlink na Ukrainie zbliżyła się do 20 tys.

READ  Wiza indyjska dla obywateli RPA, Izraelczyków, Polaków, Rosjan i Singapurczyków