Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina i Polska będą aktywnie tworzyć Trójkąt Lubelski

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Mykoła Dositsky powiedział, że Ukraina i Polska wykazały strategiczne partnerstwo na wysokim poziomie i planują aktywny rozwój Trójkąta Luplińskiego.

Przemawiał na wspólnej konferencji prasowej z polskim wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem w Warszawie w czwartek.

Według Dositsky’ego Ukraina i Polska są partnerami strategicznymi i prowadzą obecnie bardzo poważny dialog polityczny – od dyrektorów departamentów w ministerstwach spraw zagranicznych po prezydentów.

Przypomniał, że w maju br. prezydenci Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda podpisali Deklarację o europejskich szansach Ukrainy.

Ambasador Ukrainy zaznaczył, że Polska jest największym partnerem handlowym Ukrainy w Europie.

„Pokazuje, że to nie tylko dobry sąsiad, ale także korzyść dla naszego narodu. W polityce bardzo ważne jest, aby udowadniać wszystko ekonomicznie. Ludzie muszą zobaczyć, że to nie są tylko ogłoszenia, ale prawdziwe przypadki” – powiedział Dositsky. . .

Podziękował Polsce za wsparcie Ukrainy na arenie politycznej, za współpracę w zakresie infrastruktury, w walce z cyberzagrożeniami i dezinformacją.

Podkreślił też, że Kijów wiąże duże nadzieje z przewodnictwem Polski w OBWE w 2022 r. w zakresie bezpieczeństwa.

Według Dositsky’ego podczas rozmów politycznych w Warszawie obie strony dyskutowały o szerokim spektrum spraw, w tym o złożonej historii obu krajów.

„Zgodziliśmy się ściśle współpracować w celu rozwiązania tych złożonych problemów” – powiedział Dositsky.

Zaznaczył, że wraz z Presidaxem utworzy Trójkąt Lubelski Ukrainy, Polski i Litwy jako dwaj koordynatorzy krajowi.

„Ta organizacja ma na celu nie tylko pogłębienie naszej współpracy, ale także reagowanie na wszystkie obecne wyzwania, od bezpieczeństwa cybernetycznego po kwestie migracji” – powiedział Dositsky.

Tochycki podziękował swoim polskim partnerom za pomoc dla Ukrainy, w tym informowanie zachodnich kolegów o sytuacji wokół Ukrainy.

„Z niecierpliwością czekamy na jakąkolwiek pomoc ze strony Polski w przypadku sytuacji kryzysowej na wschodzie kraju” – powiedział Dositsky, dodając, że poziom takiego prawdopodobieństwa jest „bardzo wysoki”.

READ  Współczesny dom z drewna i betonu w Polsce sprytnie ukrywa garaż pod zboczem - Yango Design

Na