Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina domaga się znacznych zysków w kontrataku przeciwko Rosji

Ukraina domaga się znacznych zysków w kontrataku przeciwko Rosji

Ukraina twierdziła, że ​​odzyskała terytorium we wschodnich regionach w najbardziej udanym kontrataku od czasu, gdy siły rosyjskie odparły atak sił rosyjskich na Kijów i północny wschód w pierwszych miesiącach wojny.

Regionalne zdobycze osiągnięte, podczas gdy Moskwa się na nich skupia Odeprzeć kontratak na południu Ukrainy O Chersoniu i może osłabić kontrolę Rosji nad regionem Donbasu, twierdzą analitycy.

W tym tygodniu mamy dobre wieści z obwodu charkowskiego. . . „Wszyscy widzieliście już doniesienia o działalności ukraińskich obrońców” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim codziennym wystąpieniu wideo. Komentarze następują po doniesieniach, w tym na filmach w mediach społecznościowych, na których ukraińscy żołnierze wyzwalają miasto Bałaklia i pobliskie wsie we wschodniej prowincji charkowskiej.

Obszar znajduje się w pobliżu miasta Izyum, bazy największej koncentracji wojsk rosyjskich. Natarcie wzmacnia nadzieje sił ukraińskich na przecięcie linii zaopatrzenia, które skupiają się na próbie zajęcia całego wschodniego Donbasu.

Zełenski nie nazwał odrodzonych miast ani miasteczek, mówiąc: „teraz nie czas na nazywanie osiedli, do których należy flaga ukraińska”.

Całkowita powierzchnia terytorium wróciła na Ukrainę w Charkowie i [Kherson] „Tendencje przekraczają 700 kilometrów kwadratowych” – powiedział generał brygady Ołeksij Gromow, zastępca szefa jednostki operacyjnej Sztabu Generalnego Ukrainy, zauważając, że ataki były pierwszym etapem kontrataku, mającego na celu odepchnięcie Rosjan na wschód od Dniepru. zima.

Straty wschodniego regionu nie zostały uznane przez rosyjskich urzędników, ale lokalni przywódcy wyznaczeni przez Rosję do rządzenia okupowanymi regionami donosili o krwawych walkach w regionie.

Witalij Ganczew, szef „Administracji Cywilno-Wojskowej” na tereny okupowane przez Rosję w regionie Charkowa, powiedział w czwartek, że siły ukraińskie próbowały oblegać i schwytać Bałaklię, ale twierdziły, że zostały odparte. „Miasto jest pod naszą kontrolą” – powiedział rosyjskiej telewizji państwowej.

READ  Chiny przestają upamiętniać zmarłego przywódcę Jiang Zemina | Chiny

Jednak blogerzy i komentatorzy związani z siłami rosyjskimi donosili o ostatnich klęskach sił prezydenta Władimira Putina na wschodzie.

Ataki miały miejsce w tym samym czasie, kiedy Kijów rozpoczął ofensywę na południe, po tygodniach ataków rakietowych dalekiego zasięgu i bombardowań artyleryjskich. Sprzęt dostarczony przez zachodnich aliantów okazał się decydujący w niszczeniu składów broni, logistyki i stanowisk dowodzenia w głębi okupowanych terytoriów.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken złożył w czwartek niespodziewaną wizytę w Kijowie na spotkanie z Zełenskim. Administracja Bidena ogłosiła zamiar przekazania 2,2 miliarda dolarów pomocy wojskowej Ukrainie i 18 innym krajom europejskim zagrożonym przez Rosję. Waszyngton przekazał Kijowowi ponad 14,5 miliarda dolarów pomocy wojskowej od czasu, gdy Moskwa rozpoczęła swoją inwazję w lutym.

Osobno sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział w czwartek podczas spotkania ministrów obrony Zachodu i Ukrainy w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech, że Waszyngton zatwierdził 675 milionów dolarów na wsparcie wojskowe dla Kijowa.

Siły zbrojne Ukrainy zainspirowały świat swoją determinacją w obronie demokracji [against] „Wojna wyboru w Rosji jest lekkomyślna i bezwzględna” – powiedział Austin. „Rosyjskie siły nadal ostro bombardują ukraińskie miasta i ludność cywilną pociskami i artylerią, ale siły ukraińskie rozpoczęły kontratak”.

W czwartek Taras Berezovets, oficer łączności ukraińskiej brygady sił specjalnych, udostępnił nagranie wideo przedstawiające siebie. Spacerując po opuszczonych rosyjskich stronach I samochody w pobliżu wyzwolonej wioski Perak na obrzeżach Al-Balqilia.

„Wyrzucili mundury i wszystkie swoje rzeczy” – powiedział mu ukraiński żołnierz w pobliskiej opuszczonej rosyjskiej fortecy, zanim uciekli. Obaj twierdzili, że siły wroga uciekły w cywilnych ubraniach, próbując uniknąć schwytania przez siły ukraińskie. Na nagraniu pokazano także ukraińskich żołnierzy zbierających zapasy broni pozostawionej przez siły rosyjskie i zdzierających sowiecką flagę.

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną odnotował w czwartek, że Ukraina wykorzystała fakt, że Rosja niedawno przemieściła swoje siły na południe, aby odeprzeć ofensywę południową.

READ  Dzieci wśród setek aresztowanych w Rosji po drugiej fali protestów antywojennych

Operacje Ukrainy w Chersoniu [region] Siły rosyjskie zostały zmuszone do przeniesienia uwagi na południe, co umożliwiło siłom ukraińskim przeprowadzenie lokalnych, ale bardzo skutecznych kontrataków w regionie Izyum.

Dodatkowe raporty Felicji Schwartz w Waszyngtonie