Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina – Co jest potrzebne do zorganizowania ratującej życie ewakuacji medycznej z Polski

Ukraina – Co jest potrzebne do zorganizowania ratującej życie ewakuacji medycznej z Polski

Zawartość multimedialna jest dostępna Tutaj

Przejście graniczne w Korzowej w Polsce z daleka wygląda bardzo cicho, ale wygląd może mylić. Na granicy z Ukrainą, kilometr dalej, karetki pogotowia czekają na wjazd do Polski.

Konwójem kieruje zespół polskich lekarzy i ratowników medycznych, którzy pracują dla HUMANOSH, fundacji powołanej do pomocy uchodźcom i partnera wdrażającego WHO. Ich dzisiejszą misją jest zorganizowanie ewakuacji medycznej (medevac) 24 chorych i rannych pacjentów ze szpitala we Lwowie na Ukrainie, którzy są w drodze od świtu.

Jakub Bałaban, zastępca dyrektora medycznego i medycznego HUMANOSH, wyskoczył ze swojego pojazdu, aby opowiedzieć nam o trudnościach swojej pracy:

„Transport pacjentów na Ukrainę i przez granicę jest bardzo trudny, nie tylko ze względu na zagrożenia dla bezpieczeństwa, ale także ze względu na odległość, jaką musimy pokonać, czas i stan pacjentów – wielu z nich jest poważnie chorych. „

Po przekroczeniu granicy, on i inni ratownicy medyczni mieli podróżować ponad godzinę do nowego centrum medycznego, strategicznie zlokalizowanego obok lotniska w pobliżu Rzeszowa.

Otwarty 1 września 2022 r. ośrodek prowadzony jest przez Zespół Ratownictwa Medycznego (EMT) Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) przy wsparciu WHO, Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) oraz Unii Europejskiej. Ma na celu zapewnienie bezpiecznego schronienia pacjentom z Ukrainy przed szukaniem leczenia w innym kraju europejskim. Oferowane usługi obejmują całodobową opiekę pielęgniarską, badania przesiewowe w kierunku różnych chorób, szczepienia i wsparcie zdrowia psychicznego.

Adam Siska, koordynator kliniczny PCBM, wyjaśnia, jak działa ośrodek:

„W centrum możemy jednocześnie zajmować się 20 pacjentami, a jednocześnie możemy gościć do 30 krewnych, członków rodziny lub przyjaciół naszych pacjentów. Chociaż nie jesteśmy placówką leczniczą, naszym celem jest zapewnienie najlepszej opieki podczas transfery z Ukrainy przez Polskę do placówek medycznych w Unii Europejskiej.

READ  Produkcja Wimbledonu Nicka Kyrgiosa trwa nadal, a Halley przegrał w półfinale z polskim Hobartem Harkoksem.

Jednym z pacjentów, których spotykamy w Medevac Hub, jest 12-letni Jaroslav z regionu Połtawy w środkowej Ukrainie. Został przywieziony w konwoju z matką Natalią i oboje mieli odlecieć rano do Szwecji. Jak mówi Natalia, Jaroslav pilnie potrzebuje przeszczepu wątroby:

„Zdrowie Jarosława się pogorszyło. Miał swój pierwszy przeszczep trzy lata temu, ale przeszczepiony narząd zaczyna zawodzić. W związku z toczącą się na Ukrainie wojną kolejny przeszczep jest obecnie niemożliwy. Na szczęście nasi lekarze opowiedzieli nam o programie Medevac iz ich pomocą oraz ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia udało nam się odbyć podróż.

Dla Jakuba Bałabana i jego zespołu lekarzy i ratowników medycznych dotarcie do centrum będzie dalekie od końca ich podróży: „Po dostarczeniu naszych pacjentów udajemy się do szpitala w Selatus na południu Polski, gdzie wybierzemy 15 pacjentów, którzy zakończyli leczenie przed powrotem na Ukrainę.Na szczęście wrócimy do Lwowa około 1 w nocy.

Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego Komisja Europejska wspiera operacje medevac z Polski do 18 krajów europejskich, przenosząc ponad tysiąc ukraińskich pacjentów na leczenie za granicę.

Dr Paloma Cuchί, przedstawiciel WHO w Polsce, podsumowuje, dlaczego operacje medevac są tak ważne:

„Zapewnienie zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich ludzi leży u podstaw mandatu WHO. Siedmiomiesięczna wojna wywarła druzgocący wpływ na zdrowie i życie mieszkańców Ukrainy i wywarła znaczną presję na Polskę, gdzie wielu uchodźcy szukają schronienia, kraje – popychają to do krytycznego punktu. Naszym obowiązkiem jest dziś zapewnić leczenie ratujące życie ciężko chorym pacjentom i rozmontować rozdarty wojną system opieki zdrowotnej w ich kraju. Stąd nasz wspólny wysiłek, aby zorganizować Medeva z europejską solidarnością oraz partnerów krajowych i międzynarodowych.

kończący się

Zdjęcia są dostępne Tutaj (Użyj [email protected], aby pobrać zdjęcia z biblioteki).

Film ma B-roll Tutaj.

[email protected]

READ  Węgry kontra Polska Zapowiedź, porady i sprzeczności - gra sportowa