Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina bada awaryjny eksport węgla energetycznego do Polski – Kijów

Ukraina bada awaryjny eksport węgla energetycznego do Polski – Kijów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawia na wspólnej konferencji prasowej z premierem Polski Mateuszem Morawieckim i prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę 9 września 2022 r. w Kijowie na Ukrainie. REUTERS/Walentyn Ogirenko

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

10 września (Reuters) – Ukraina zbada, czy może pilnie dostarczyć 100 000 ton węgla energetycznego do sąsiedniej Polski, aby pomóc jej przetrwać nadchodzącą zimę, powiedział w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski.

W wieczornym przemówieniu Zełenski powiedział także, że nakazał przyspieszenie prac nad modernizacją linii przesyłowej z ukraińskiej elektrowni atomowej Chmielnicki do Polski.

Ukraina i Polska zwiększają w tym roku produkcję węgla energetycznego, najbardziej zanieczyszczającego paliwa kopalnego, w miarę jak Europa przygotowuje się na chłodniejsze miesiące, borykając się z kryzysem bezpieczeństwa energetycznego pogłębionym przez wojnę na Ukrainie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Poleciłem rządowi stworzyć możliwość pilnej dostawy 100 000 ton węgla energetycznego do Polski. Mamy wystarczające ilości i możemy pomóc naszym braciom przygotować się do tej zimy” – powiedział Zełenski.

Polska, która wykorzystuje węgiel w około 70% produkcji energii elektrycznej, wprowadziła środki mające na celu dotowanie węgla dla gospodarstw domowych wykorzystujących to paliwo do celów grzewczych w celu obniżenia rosnących cen. Czytaj więcej

Ukraina chce zwiększyć eksport energii elektrycznej do UE, aby zwiększyć przepływy pieniężne dla swoich zakładów użyteczności publicznej, które od czasu rosyjskiej inwazji ucierpiały w wyniku spadku zużycia energii elektrycznej.

Zełenski powiedział, że prace nad modernizacją linii przesyłowej z elektrowni Chmielnicki do Rzeszowa powinny zostać zakończone do 8 grudnia.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział w piątek, że Warszawa jest zainteresowana zakupem energii z obiektu. Trasa, nieczynna od lat 90., ma zostać ponownie otwarta do końca roku. Czytaj więcej

READ  Kwalifikacje do Mistrzostw Świata FIFA 2022: Polski napastnik Robert Lewandowski omija starcie Anglii z powodu kontuzji kolana

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Davida Lungrena; Montaż przez Daniela Wallisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.