Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Uhonorowanie działacza na rzecz praw człowieka, archeologa i architekta w Hiszpanii

Oviedo, Hiszpania – Polski obrońca praw człowieka, słynny meksykański archeolog i japoński architekt znalazł się wśród zdobywców najbardziej prestiżowych nagród w Hiszpanii, które zostały uhonorowane w piątek podczas królewskiej ceremonii.

Hiszpańska rodzina królewska uczestniczyła w dorocznym wydarzeniu na północy HiszpaniaOśmiu zwycięzców Nagród Księżnej Asturii otrzymało swoje medale.

Adam Michnik, były polski dysydent, który był czołową postacią w prodemokratycznym polskim ruchu solidarnościowym i był więziony w latach 80. za swoje wysiłki na rzecz zakończenia represyjnych rządów komunistycznych w swoim kraju, otrzymał Nagrodę Komunikacji i Nauk Humanistycznych.

Jest jednym z założycieli i redaktorem naczelnym Gazety Wyborczej, jednej z najpopularniejszych gazet w Europie Wschodniej.

Eduardo Matos Montezuma kierował wykopaliskami wielkiej azteckiej świątyni w Mexico City, przełomowym wydarzeniem w archeologii, i otrzymał tegoroczną nagrodę w kategorii nauk społecznych.

Japoński architekt Shigeru Ban został uhonorowany Nagrodą Concorde za pionierską pracę przy projektowaniu tymczasowych schronień dla osób dotkniętych klęskami żywiołowymi i konfliktami zbrojnymi.

Elaine MacArthur, brytyjska żeglarz, która ustanowiła światowe rekordy w branży jachtowej, zanim założyła fundację charytatywną, która opowiada się za zrównoważonym stylem życia, otrzymała Nagrodę Asturii za współpracę międzynarodową.

Nagrodę Sportową otrzymały Olympic Refugee Foundation i Reugee Olympic Team, które według jury utrwalają wartości włączenia, edukacji, solidarności i człowieczeństwa.

Czterech zagranicznych naukowców zostało wyróżnionych Nagrodą Naukowo-Techniczną za pionierską pracę w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Juan Mayorga, jeden z najbardziej znanych i cenionych dramaturgów hiszpańskich, zdobył nagrodę literacką.

Nagroda Sztuk Pięknych trafiła do dwóch znanych postaci flamenco, piosenkarki Carmen Linares oraz choreografki i tancerki Marii Bages, obie z południowej Hiszpanii, za unowocześnienie hiszpańskiej formy tanecznej.

Nagrody, które przynoszą zwycięzcom 50 000 euro (49 800 dolarów), są corocznie rozdzielane przez fundację nazwaną na cześć hiszpańskiego księcia księżniczki Leonora.