Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

UE znosi sankcje na ukraińskie zboże, ale Polska i Węgry dążą do nałożenia jednostronnych ograniczeń

UE znosi sankcje na ukraińskie zboże, ale Polska i Węgry dążą do nałożenia jednostronnych ograniczeń

Komisja Europejska zniosła tymczasowe sankcje na ukraińskie zboże po tym, jak Kijów zgodził się na zaostrzenie kontroli eksportu produktów rolnych.

To posunięcie nie usatysfakcjonowało jednak Polski i Węgier, które szybko ogłosiły, że jednostronnie nałożą własne ogólnokrajowe sankcje, a niechlujnej sytuacji Bruksela chciała za wszelką cenę uniknąć.

Reklama

„Mimo braku zgody Komisji Europejskiej, mimo jej braku zgody, przedłużymy ten zakaz” – powiedział na piątkowym wiecu premier Mateusz Morawiecki. „Zrobimy to, bo leży to w interesie polskiego rolnika”.

Niedługo potem minister rozwoju gospodarczego Polski Waldemar Buda oświadczył, że podpisał nowe „rozporządzenie krajowe”, które ma na celu utrzymanie zakazu handlu.

„Zarządzenie ma charakter nieokreślony i zacznie obowiązywać po jego opublikowaniu 16 września o północy” – poinformowała Buda powiedział W X, dawniej Twitterze. „Przede wszystkim polscy chłopi!”

Tymczasem Węgry wydały dekret blokujący 24 ukraińskie produkty rolne, w tym zboża, warzywa, miód i kilka rodzajów mięsa. Poinformował Reuters. Produkty są plombowane na granicy i mogą być przewożone wyłącznie do innych krajów.

„Węgry biorą sprawy w swoje ręce, aby chronić swoich rolników oraz utrzymać i rozszerzyć zakaz importu w ramach swojej jurysdykcji krajowej”. powiedział Rzecznik rządu przytoczył wypowiedź ministra rolnictwa.

„Rosną obawy, że tani import z Ukrainy może przytłoczyć sąsiednie rynki UE, pozostawiając niewystarczającą pojemność magazynową na nadchodzące jesienne zbiory”.

W przemówieniu wygłoszonym w Santiago de Compostela w północnej Hiszpanii wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, odpowiedzialny za stosunki handlowe i osobiście zaangażowany w negocjacje, wezwał państwa członkowskie do „działania zgodnie z wytycznymi” nowego porozumienia. „Unikaj nieświadomych działań”.

„Teraz ważne jest, aby wszystkie kraje poszły na kompromis i konstruktywnie się zaangażowały” – powiedział Dombrowskis zapytany o polską reakcję.

Termin weekendowy

Jako pierwsze weszły w życie zniesione w piątek tymczasowe zakazy 2 maja i dotyczyło pięciu krajów UE położonych na peryferiach Ukrainy: Polski, Węgier, Słowacji, Rumunii i Bułgarii.

READ  Nekrolog: Billie Jean Schoepmeyer Polska, Indiana (1/3/23)

Po tym, jak Unia Europejska zawiesiła cła na cały import z ogarniętego wojną kraju, kraje stwierdziły, że nagły wzrost bezcłowego, taniego zboża z Ukrainy powoduje spadek cen dla lokalnych rolników.

Na mocy ograniczeń cztery produkty z Ukrainy – pszenica, kukurydza, rzepak i słonecznik – mogły przejeżdżać przez pięć wschodnich krajów, ale nie mogły trafić na ich rynki w celu krajowej konsumpcji lub przechowywania.

Reklama

Komisja Europejska zobowiązała się do stopniowego znoszenia ograniczeń do 15 września, choć ostrzegła, że ​​Polska i Węgry będą stosować własne ograniczenia. Warszawa posunęła się nawet do zatwierdzenia uchwały Rady Ministrów i zamieszczenia w mediach społecznościowych filmu z udziałem Premiera Morawieckiego.

„Polska nie pozwoli, aby zasypywano nas ukraińskim zbożem” – powiedział we wtorek Morawiecki. „Bez względu na decyzję władz Brukseli, nie otworzymy naszych granic”.

Zgodnie z ogłoszoną w piątek decyzją tymczasowy zakaz zostanie zniesiony na kilka godzin przed upływem terminu. W zamian Komisja stwierdziła, że ​​Ukraina zgodzi się wprowadzić taki system zezwoleń w ciągu 30 dni od wprowadzenia „środków prawnych”, aby uniknąć ponownego wzrostu eksportu zbóż. W oświadczeniu.

Tymczasem Ukraina wprowadzi „skuteczne środki” w celu zaostrzenia kontroli czterech produktów rolnych znajdujących się wcześniej na czarnej liście objętej sankcjami. Środki te powinny zapobiegać „jakimkolwiek zakłóceniom rynku” w krajach sąsiadujących.

Kijów ma czas do poniedziałku na przedstawienie planu wyjaśniającego, jakie środki zamierza podjąć, aby utrzymać kontrolę nad eksportem – dodała komisja.

Reklama

„Komisja Europejska wstrzyma się z nałożeniem jakichkolwiek ograniczeń do czasu wprowadzenia i pełnego zastosowania skutecznych środków stosowanych przez Ukrainę” – stwierdzono w oświadczeniu.

Dombrowskis stwierdził, że zakłócenia na rynku, które miały miejsce wiosną, już minęły i kontynuowanie zakazów jest niesprawiedliwe.

Stwierdził, że ograniczenia stanowią „wyjątkowe zabezpieczenia”, a nie „coś, co powinno obowiązywać na czas nieokreślony”, dodając, że zakaz może zostać przywrócony jako „opcja awaryjna”, jeśli sytuacja ponownie się pogorszy.

READ  Asseco Poland SA : Partnerzy z PSE przy przekazywaniu danych do CSIRE

„Jednocześnie strona ukraińska podejmie środki kontroli eksportu, aby uniknąć zakłóceń na rynku” – dodał.

Długotrwała seria

Od czasu ich wprowadzenia sankcje pogłębiły tarcia między Brukselą a Kijowem, które uznały je za „niedopuszczalne” i sprzeczne z solidarnością okazaną krajowi po rozpoczęciu przez Rosję wojny na pełną skalę.

Reklama

Wiele Państw CzłonkowskichNiemcy, Francja, Holandia i Belgia wyraziły „poważne obawy” co do szkodliwego wpływu, jaki ograniczenia będą miały na jednolity rynek, na którym w każdym kraju obowiązują takie same zasady.

Komisja Europejska zobowiązała się do zniesienia blokady do 15 września i pracy nad alternatywnymi rozwiązaniami, takimi jak poprawa infrastruktury i zwiększenie przepustowości transportu na Dunaju, które mogłyby w jakiś sposób odciążyć jezdnie po zawaleniu się korytarza czarnomorskiego.

Jednak w miarę zbliżania się terminu narastała presja polityczna.

Głos Pięciu Narodów Wschodu Zepchnięty na krawężnik Czarna lista będzie obowiązywać do końca roku i obejmować pozycje „z wyjątkiem zbóż i nasion oleistych”.

Polska, największy kraj w bloku, przewodziła kampanii społecznej i przyjęła bezkompromisową postawę, otwarcie grożąc Komisji Europejskiej jednostronnym, ogólnokrajowym embargiem na ukraińskie zboże po 15 września.

Przyłączony jest polski opór Wybory parlamentarne 15 października rządząca Partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) chce pozyskać konserwatywnych wyborców na obszarach wiejskich. Wybory odbędą się także na Słowacji 30 września.

„Rozciągniemy ten zakaz, ten zakaz importu, na cały kraj, co stanie się poważną walką w Brukseli” – powiedział premier Węgier Viktor Orbán. powiedział Piątkowy poranek potępia handlarzy, którzy kupują „tanie” ukraińskie zboże.

Jednak Bułgaria Złamał szeregi Wraz z blokiem wschodnim, który głosował za zniesieniem ograniczeń po upływie terminu w tym tygodniu, argumentowali, że prognozy i wskaźniki gospodarcze nie przewidują już tragicznych konsekwencji dla kraju.

Konflikt między polityką a rolnictwem okazał się dla Komisji Europejskiej poważnym wyzwaniem i został opisany jako papierek lakmusowy niezachwianego wsparcia bloku dla Ukrainy.

READ  Polska 1:0 Niemcy: Wczesne reakcje i obserwacje

Ostatecznie władza wykonawcza wybrała rozwiązanie pośrednie, które obejmowałoby znaczny stopień kontroli nad ukraińskim zbożem, ale pod bezpośrednim nadzorem Kijowa, wpajając poczucie wspólnej odpowiedzialności w długotrwałym sporze.

Przed piątkowym terminem prezydent Wołodymyr Zełenski i jego urzędnicy wezwali Brukselę do dotrzymania słowa i dotrzymania terminu.

„To przykład współpracy Ukrainy i UE w prawdziwej jedności i zaufaniu. Kiedy przestrzegane są zasady i porozumienia, Europa zawsze wygrywa” – powiedział Zełenski. powiedział Piątkowy wieczór w reakcji na ogłoszenie.

Prezydent dodał ostre ostrzeżenie przed wszelkimi niepisanymi krokami krajów Wschodu mającymi na celu zamrożenie ukraińskiego zboża.

„Jedność europejska jest teraz bardzo ważna, jeśli chodzi o działanie na szczeblu dwustronnym. Dla naszych sąsiadów, którzy wspierają Ukrainę w czasie wojny” – powiedział Zełenski. „Jeśli ich decyzje naruszają prawo UE, Ukraina zareaguje w cywilizowany sposób”.

Rząd Ukrainy podnosił już wcześniej możliwość podjęcia kroków prawnych przed Światową Organizacją Handlu w przypadku utrzymywania się sankcji.

Ta sekcja została zaktualizowana i zawiera nowe szczegóły i reakcje.