Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

UE zgadza się zmusić korporacje międzynarodowe do ujawniania podatków, zwiększając presję na Wielką Brytanię | unikanie podatków

Unia Europejska zgodziła się, że zmusi duże międzynarodowe korporacje do publikowania szczegółów dotyczących podatków, które płacą zarówno w państwach członkowskich bloku, jak iw rajach podatkowych, takich jak Seszele, zwiększając presję na rząd Wielkiej Brytanii, aby poszedł w ich ślady.

Po latach rozmów w martwym punkcie, we wtorek wieczorem rządy UE i eurodeputowani zawarli porozumienie w sprawie sprawozdawczości publicznej w poszczególnych krajach, polityki mającej na celu ujawnienie, w jaki sposób niektóre z największych światowych firm – takie jak Apple, Portal społecznościowy Facebook A Google – unikając płacenia podatków szacowanych na 500 miliardów dolarów (358 miliardów funtów) rocznie, przesuwając swoje zyski.

Zgodnie z nowymi przepisami firmy o globalnych przychodach w wysokości co najmniej 750 mln EUR (645 mln GBP) w ciągu dwóch kolejnych lat muszą publicznie ujawnić, ile podatku płacą w każdym państwie członkowskim UE i w 19 jurysdykcjach, w których są umieszczone. . W różnym stopniu jako „niewspółpracujący”.

Przekazywane dane powinny być z podziałem na charakter działalności firmy, liczbę pracowników etatowych, wysokość zysku lub straty przed opodatkowaniem, wysokość naliczonego i zapłaconego podatku dochodowego oraz naliczonych zysków.

Alex Cobham z Tax Justice Network powiedział, że decyzja UE otworzyła drzwi dla innych. „Taki ruch jest obecnie rozważany przez Kongres Stanów Zjednoczonych oraz Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, a ustawodawstwo już obowiązuje w Wielkiej Brytanii – choć nie jest w użyciu” – powiedział.

Kanclerz Rishi Sunak może korzystać z uprawnień wynikających z ustawy o finansach z 2016 r., aby publikować dane międzynarodowych firm na temat ich danych dotyczących Wielkiej Brytanii, ale rząd powiedział, że zrobi to tylko wtedy, gdy istnieje międzynarodowe porozumienie w tej sprawie.

„Wielka Brytania zawsze upewniała się, że w końcu skorzysta ze swojego ustawodawstwa, które jest w księgach od 2016 r., gdy tylko nastąpią działania wielostronne” – powiedział Cobham. „Ten ruch właśnie się wydarzył, więc nie ma już żadnej wymówki, by Wielka Brytania się za nim chowała. Wola Parlamentu jest jasna – rząd musi działać teraz”.

READ  Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych udaremnia zajęcie statku towarowego powiązanego z Izraelem | Wiadomości Houthi

Komisja Europejska ujawniła pomysł, aby duże firmy publicznie informowały o swoich zarobkach po skandalu LuxLeaks w 2014 r., który ujawnił ukochane umowy. oferowane przez LuksemburgJednak do tego roku trudno było znaleźć większościowe poparcie wśród państw członkowskich.

Jednak nadal istnieje szereg luk prawnych, w tym zezwalanie firmom na zatrzymywanie informacji przez okres do pięciu lat, jeśli zostaną uznane za wrażliwe z handlowego punktu widzenia. Zasady będą weryfikowane co cztery lata, a działacze krytykowali ograniczony zakres krajów objętych polityką.

Subskrybuj codzienny e-mail Business Today

Tove Maria Riding, koordynator podatkowy w European Network on Debt and Development, powiedziała: „Tak zwana czarna lista i szara lista rajów podatkowych UE są głęboko wadliwymi narzędziami politycznymi, a doświadczenie pokazuje, że z pewnością nie możemy na nich polegać w celu uwzględnienia odpowiednich rajów podatkowych .

„Obecnie nie znajdziesz Szwajcarii, Singapuru, Brytyjskich Wysp Dziewiczych ani Kajmanów na czarnej lub szarej liście UE. Zamiast tego znajdziesz kraje i jurysdykcje, takie jak Anguilla, Guam, Fidżi, Samoa i Tajlandia, które to naprawdę nie jest duży problem, jeśli chodzi o unikanie podatków od przedsiębiorstw”.

Sven Giegold, zielony eurodeputowany w niemieckim parlamencie, powiedział, że porozumienie jest „dobrym kompromisem” i „dużym krokiem w kierunku pełnej przejrzystości”, ponieważ inne kraje spoza UE prawdopodobnie przyjmą podobne przepisy.

Organy podatkowe w całej Europie już wymagają składania sprawozdań międzypaństwowych urzędnikom skarbowym, ale działacze twierdzą, że bardzo ważne jest, aby informacje były dostępne dla wszystkich rządów i obywateli, aby zapewnić pełną przejrzystość działalności przedsiębiorstw wielonarodowych. Jest również postrzegana jako kluczowe narzędzie budowania poparcia społecznego dla odpowiedzialności dużych korporacji.

Rzecznik brytyjskiego Ministerstwa Skarbu powiedział: „W 2016 r. wprowadziliśmy raporty dla poszczególnych krajów przez międzynarodowe grupy, których firmy przestrzegały i pomogły HMRC egzekwować przepisy podatkowe.

READ  AKTUALIZACJE NA ŻYWO HILLARY: Trzęsienie ziemi o sile 5,0 uderza w południową Kalifornię, gdy nadchodzi burza tropikalna

„Nasze stanowisko w sprawie publicznej sprawozdawczości według krajów pozostaje takie samo, ponieważ musi być wdrażane na szerokiej wielostronnej podstawie, jeśli ma być skuteczne. Wdrożenie tego bez szerokiego międzynarodowego wsparcia zakłóciłoby decyzje o tym, gdzie firmy decydują się na lokalizację.”