Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

UE zaprasza kolejnego premiera Wielkiej Brytanii na szczyt w sprawie nowego ogólnoeuropejskiego organu bezpieczeństwa |  Europa

UE zaprasza kolejnego premiera Wielkiej Brytanii na szczyt w sprawie nowego ogólnoeuropejskiego organu bezpieczeństwa | Europa

Unia Europejska wręczy gałązkę oliwną nowemu brytyjskiemu premierowi z zaproszeniem na szczyt w celu omówienia nowej organizacji zrzeszającej demokracje na kontynencie europejskim.

Następny premier Wielkiej Brytanii, powszechnie oczekuje się, że zostanie Liz Truss, zostanie zaproszony do dołączenia do innych przywódców z całej Europy na szczycie w Pradze 6 października, aby utworzyć Europejską Grupę Polityczną, organ zajmujący się wzmacnianiem bezpieczeństwa na kontynencie.

Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, powiedział, że nie ma wątpliwości, że Wielka Brytania zostanie zaproszona do czeskiej stolicy pomimo „trudności” związanych z protokołem z Irlandii Północnej.

W wywiadzie dla Guardiana i innych europejskich mediów powiedział, że jest jasne, że Wielka Brytania musi tam być. Michel powiedział: „Nawet jeśli mamy dyskusje i trudności na ten temat [NI protocol] Tytuł; Patrząc z szerszej perspektywy, nie ma wątpliwości, że jesteśmy przyjaciółmi i musimy dalej współpracować”.

Michel jest bliskim sojusznikiem politycznym prezydenta Francji Emmanuela Macrona Czerpiąc w maju ideę Europejskiej Wspólnoty Politycznej Który obejmowałby wszystkie demokracje na kontynencie, w tym Ukrainę i innych aspirantów do UE na Bałkanach Zachodnich.

Jeśli Truss uplasuje się na 10. miejscu przez członków Partii Konserwatywnej, jak powszechnie przewidywano w sondażach, jej odpowiedź na wezwanie będzie wczesnym znakiem jej stosunku do Europy.

Jako minister spraw zagranicznych Truss wygłosił przemówienie o sojusznikach Wielkiej Brytanii, którzy unikali wspominania o Unii Europejskiej. Podczas wyścigu przywództwa Partii Konserwatywnej powiedziała: Brytyjscy dyplomaci byli zaskoczeni i przerażeni Kiedy powiedziała, że ​​„nadal nie ma ławy przysięgłych”, czy Macron jest przyjacielem czy wrogiem Wielkiej Brytanii.

Michel, były premier Belgii, wypowiedział się w podobnym tonie do francuskiego prezydenta, który powiedział, że nie zawaha się ani chwili, by nazwać Wielką Brytanię przyjacielem. „Wielka Brytania jest przyjacielem, partnerem i podobnie myślącym partnerem” – powiedział Michel.

READ  Słynna bawełna w Sierra Leone spadła podczas burzy

Wezwanie do spotkania przywódców europejskich 6 października – tuż po konferencji Partii Konserwatywnej – kontrastuje z wcześniejszą decyzją, by nie zapraszać Borisa Johnsona do udziału w szczycie UE, w którym uczestniczył Joe Biden na początku tego roku.

Podczas gdy unijni dyplomaci zgadzają się zaprosić Wielką Brytanię na spotkanie, kwestia akcesji Turcji jest bardziej kontrowersyjna. Grecja i Cypr, uwikłane w długotrwałe spory z Ankarą, sprzeciwiają się zaproszeniu Turcji, która mimo trwających od lat rozmów pozostaje oficjalnym kandydatem do Unii Europejskiej. Michel powiedział, że UE powinna zaprosić Turcję, ale chciał „upewnić się, że wszyscy koledzy otrzymają wsparcie”.

Reszta listy gości jest prosta: będą zaproszenia do Norwegii i Szwajcarii, krajów spoza Unii Europejskiej głęboko zintegrowanych z jednolitym rynkiem, a także dziewięciu krajów, które chcą przystąpić do Unii Europejskiej, w tym Ukraina, Mołdawia, Gruzja oraz sześć państw Bałkanów Zachodnich oraz nie kandydujące Armenia i Azerbejdżan.

Chociaż pojawiły się obawy, że europejska wspólnota polityczna może po prostu powielić istniejące organy europejskie, takie jak Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), Michel zasugerował, że przywódcy chcą nieformalnego i „bardzo elastycznego” organu, podobnego do G7 lub G-20.

„Nie chcemy skomplikowanej struktury” – powiedział.

Wojna na Ukrainie postawiła bezpieczeństwo na pierwszym miejscu w programie powstającej organizacji, ale Macron zauważył również, że organizacja może promować swobodę przemieszczania się młodych ludzi, a także wspólną pracę nad transportem i energią.

Zaproszenie na szczyt w Pradze nie oznacza zmiany z Unii Europejskiej na sporny Protokół Irlandii Północnej. Urzędnicy Unii Europejskiej pesymiści O poprawie relacji któregokolwiek z kandydatów ubiegających się o stanowisko premiera, a zwłaszcza Truss, zaprojektuj ustawę o jednostronnym ominięciu protokołu.

Michel, który nie brał udziału w rozmowach na temat protokołu z Irlandii Północnej, powiedział, że oczekuje, że Wielka Brytania dotrzyma umowy podpisanej w 2019 roku.

„Wierzę, że na świecie jest wiele trudnych wyzwań. Nie potrzebujemy dodatkowych trudności. Nasze stanowisko jest bardzo jasne: osiągnęliśmy porozumienie z Wielką Brytanią i jesteśmy przekonani, że wielka demokracja będzie respektować rządy prawa międzynarodowego ”.

Dodał, powtarzając łacińską formułę, którą lubią urzędnicy UE i jest to podstawowa zasada prawa międzynarodowego: Umowa jest prawem umawiających się stronUmowy muszą być zachowane.