Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

UE powinna ograniczyć część importu żywności z Ukrainy – uważa komisarz ds. rolnictwa – POLITICO

UE powinna ograniczyć część importu żywności z Ukrainy – uważa komisarz ds. rolnictwa – POLITICO

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział w środę posłom polskiego parlamentu, że Unia Europejska musi zrewidować swoją umowę o wolnym handlu z Ukrainą i nałożyć ograniczenia importowe na niektóre produkty spożywcze.

Uwagi polskiego komisarza stanowczo zaprzeczają oficjalnemu stanowisku UE, że umożliwienie nieskrępowanego eksportu żywności z Ukrainy jest niezbędne dla wsparcia ogarniętej wojną gospodarki tego kraju. Od czasu inwazji w lutym siły rosyjskie okupowały i wydobywały połacie pól uprawnych, kradną plony i bombardują silosy zbożowe i porty.

Tradycyjnym szlakiem eksportowym nad Morze Czarne można było w ostatnich miesiącach eksportować tylko ograniczone ilości ukraińskich produktów. Bruksela otworzyła alternatywną drogę lądową do Unii Europejskiej, uruchamiając tzw ścieżki solidarności W maju i podpisany zgoda Z Kijowem w czerwcu zawiesić wszystkie cła importowe na ukraińskie towary na okres jednego roku.

Umowa ma wygasnąć latem przyszłego roku, ale UNHCR Myśleć Przedłużony do końca 2024 roku.

„[F]Albo niektóre produkty, ta polityka powinna zostać zrewidowana” – powiedział Wojciechowski, rozmawiając zdalnie o godz Wydarzenie W Warszawie zorganizowała ją Wyższa Izba Sejmu RP ds. Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej.

Chociaż Korytarz Zachodni jest siłą napędową ukraińskiej gospodarki i rolników, naraził rolników w ojczyźnie Wojciechowskiego na większą konkurencję rynkową. Jest to rozwój sytuacji, który może mieć polityczne konsekwencje dla prawicowego rządu kraju, kierowanego przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS), który będzie musiał bronić wiejskich głosów, aby zachować władzę w wyborach powszechnych zaplanowanych na wrzesień 2023 r.

Obawy rolników

„Znam obawy rolników i widzę problem” – powiedział Wojciechowski, który sam jest czołową postacią partii Prawo i Sprawiedliwość. Odpowiadał na pytanie, czy Komisja zajmie się kwestią importu żywności z Ukrainy, zamiast eksportować ją gdzie indziej przez Korytarze Solidarności, Utknęła w przygranicznych regionach Polski.

„Pomoc Ukrainie jest naszym strategicznym priorytetem i to jest niepodważalne. To kwestia bezpieczeństwa, ale w przypadku niektórych produktów ta polityka wymaga rewizji. Import niektórych produktów rolnych wzrósł już kilkukrotnie po otwarciu handlu z Ukrainą. Mówiąc wprost, nie przybywa dużo towarów”.

READ  Pakiet sankcji UE „bardzo, bardzo słaby”: polski premier

Wojciechowski wymienił kukurydzę, rzepak i drób jako przykłady artykułów spożywczych, które „przybyły w nadmiarze”. Powiedział, że Rumunia i Bułgaria również odnotowały „problematyczny” wzrost importu oleju słonecznikowego z Ukrainy.

Komitet Raport W przypadku ukraińskich produktów objętych umową o wolnym handlu UE stwierdziła „znaczący wzrost importu… drobiu, jaj, mleka w proszku, masła, cukrów, skrobi, otrębów i niektórych zbóż”. Jednak kierownictwo UE nie osiągnęło stanowiska w sprawie podjęcia jakichkolwiek działań w celu rozwiązania problemu zwiększonych napływów.

Wojciechowski powiedział, że decyzja o nałożeniu ceł na produkty spożywcze „będzie zależała od kilku komisarzy… Ale moim zdaniem jest problem. Tam, gdzie ten eksport wyraźnie wzrósł, będę opowiadał się za ograniczeniami importowymi.

Rolnictwo odgrywa istotną rolę w ukraińskiej gospodarce. Rachunkowość Stanowi około jednej piątej produktu krajowego brutto kraju i 40 procent eksportu. Bruksela niedawno ogłosić Inwestycja o wartości 1 miliarda euro w celu wzmocnienia korytarzy lądowych solidarności UE, przez które Ukraina wyeksportowała około 17 milionów ton żywności od początku rosyjskiej inwazji.