Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

UE omawia sankcje energetyczne, gdy Włochy zajmują willę rosyjskiego kierowcy F1

UE omawia sankcje energetyczne, gdy Włochy zajmują willę rosyjskiego kierowcy F1

W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej dyskutowali o wysiłkach bloku, by wywrzeć nacisk na rosyjską gospodarkę sankcjami, w tym o możliwości nałożenia kolejnych sankcji energetycznych, ale nie podjęto żadnych decyzji.

„Nic nie jest poza stołem, w tym sankcje dotyczące ropy i gazu” – powiedział szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell po spotkaniu w Luksemburgu. „Ale dzisiaj żadna decyzja nie została podjęta”.

W zeszły piątek Unia Europejska zatwierdziła piąty pakiet sankcji wobec Rosji, który obejmował pierwszy poważny zakaz importu rosyjskiej energii – węgla. Blok pozostaje jednak głęboko podzielony co do tego, czy kontynuować dalsze zakazy importu energii, począwszy od ropy naftowej.

Wysoki rangą urzędnik UE poinformowany o poniedziałkowych dyskusjach powiedział, że w poniedziałek nie było zbyt szczegółowych dyskusji na temat opcji i nie osiągnięto postępu w zmniejszaniu podziału w bloku. Grupa krajów, na czele z Niemcami, sprzeciwia się gwałtownemu ograniczeniu importu ropy. Inni, na czele z Polską, wzywają blok do zaprzestania kupowania rosyjskiej energii.

Pan Borrell wskazał na „asymetryczny szok”, że więcej sankcji energetycznych może nałożyć na niektóre kraje w bloku, które są w dużym stopniu uzależnione od rosyjskiej ropy i gazu. „Trzeba nim zarządzać łącząc jedność i solidarność” – powiedział.

Urzędnicy UE twierdzą, że może minąć kilka tygodni, zanim Komisja Europejska przedstawi propozycję nowej rundy sankcji, chociaż termin będzie ostatecznie zależał od wydarzeń na Ukrainie.

Ministrowie spraw zagranicznych spotkali się w poniedziałek rano w Luksemburgu z prokuratorem Międzynarodowego Trybunału Karnego Karimem Khanem, aby omówić wysiłki w celu zbadania ewentualnych zbrodni wojennych na Ukrainie.

Kilka państw członkowskich, w tym minister spraw zagranicznych Szwecji, powiedziało w poniedziałek, że są gotowe pomóc w finansowaniu prac Międzynarodowego Trybunału Karnego. Ponadto pan Borrell powiedział, że misja pomocowa UE na Ukrainie pomaga władzom w zbieraniu dowodów zbrodni wojennych. W miniony weekend Unia Europejska ponownie otworzyła swoją misję w Kijowie.

Na Ukrainę przybył już zespół francuskiej policji specjalnej z ekspertyzą kryminalistyczną, aby pomóc w dochodzeniu w sprawie zbrodni wojennych.