Top News

UE grozi umieszczeniem na czarnej liście linii lotniczych powiązanych z wtargnięciem na granice | Unia Europejska

W swojej ostatniej odpowiedzi na kryzys na granicy polsko-białoruskiej UE opublikowała projekt ustawy o umieszczaniu na czarnej liście linii lotniczych i operatorów podróży latających do krajów położonych wzdłuż jej granicy w ramach próby rozbicia tłumu.

Propozycja nie wspomina konkretnie Białorusi, której przywódca dyktatorski Aleksander Łukaszenko został oskarżony o zorganizowanie przybycia tysięcy ludzi na polską granicę, gdzie w ostatnich tygodniach panowała rozpaczliwa sytuacja humanitarna.

Firmom można zabronić latania przez UE, lądowania na lotniskach UE i tankowania, niezależnie od tego, czy ich zaangażowanie w działania na rzecz niestabilności było zamierzone, czy nie. Plan wypełnia luki w przepisach UE dotyczących sankcji, które mają charakter narodowy.

Unia Europejska niedawno zgodziła się na rozszerzenie sankcji na Białoruś, ale mogła być skierowana tylko na białoruskie firmy, a nie zagraniczne linie lotnicze zaangażowane w sprowadzanie ludzi z Bliskiego Wschodu do Mińska.

Komisarz UE ds. spraw wewnętrznych Yilva Johansson powiedziała, że ​​potrzebne są przepisy prawne, aby zareagować na bezprecedensową sytuację. Łukaszenko powiedział, że „próbuje sprzedać bilety do UE”, żądając od ludzi 10 000-20 000 jenów za podróż w jedną stronę do Mińska i podróż do granicy UE.

„Nawiasem mówiąc, przez większość czasu widzimy potrzebę posiadania bezpośredniego dostępu do biur podróży, które są częścią rządowego programu przemytu zaplanowanego przez nieufny i niedemokratyczny reżim” – powiedział Johansson.

Urzędnicy Komisji Europejskiej uważają, że większość prawa ma moc uniemożliwienia im angażowania się w takie działania. „Nie musimy używać go z ufnością”, powiedział Johansson, dodając, że „linie lotnicze potrzebowały trochę czasu, zanim zrozumiały, w jaki sposób są używane”.

Turkish Airlines i Iraqi Airways zakazały lotów do Mińska, a urzędnicy UE rozpoczęli rozmowy w tej sprawie z rządami Bliskiego Wschodu.

Przemawiając w Parlamencie Europejskim, przewodnicząca UE Ursula van der Leyenn określiła sytuację na wschodniej granicy UE jako „nie kryzys migracyjny, ale próbę destabilizacji demokratycznych sąsiadów przez reżim dyktatorski”.

READ  Prawie połowa Ukraińców, którzy wyjeżdżają do Polski, robi to w celach zawodowych - KyivPost

„Ci imigranci są oszukiwani przez straszne fałszywe obietnice. Musimy z tym walczyć, dlatego chcemy ustanowić blockchain dla wszystkich rodzajów i środków transportu zgodnie z prawem międzynarodowym.

Wezwał eurodeputowanych do poparcia zapewnienia, że ​​wnioski zostaną szybko zatwierdzone.

Propozycja musi również zostać zatwierdzona przez ministrów UE.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Białorusi poinformowało we wtorek, że po wyjeździe 122 osób w poniedziałek kraj wyjedzie więcej osób.

W niedawnym wywiadzie dla BBC Łukaszenko przyznał, że jest „całkowicie możliwe”, że białoruskie siły rządowe pomogły ludziom przekroczyć granicę do Polski, ale nie był odpowiedzialny za kryzys.

Syryjczycy, Afgańczycy i Irakijczycy zdołali przekroczyć granicę do polskiego miasta Piastok, gdzie poinformowali Guardiana, że ​​kupili pakiety wizowe od agencji blisko związanych z władzami Białorusi.

Od początku kryzysu około 7,5 tys. osób podróżowało z Bliskiego Wschodu przez Białoruś na Litwę, Łotwę i Polskę, a 8 tys. z Białorusi do Niemiec przez Polskę – poinformowali unijni urzędnicy.

Sejm RP w zeszłym miesiącu Uchwalono prawo Umożliwia straży granicznej wysyłanie osób ubiegających się o azyl przez granicę bez zwracania się o azyl.

Johansson, członek szwedzkich socjaldemokratów odpowiedzialny za politykę migracyjną UE, powiedział, że komisja ma „problemy” z polskim prawem. „Uważamy, że istnieją elementy tej ustawy, które nie są zgodne z przejęciami UE” – powiedział.

Zgodnie z konwencjami genewskimi uchodźcy nie mogą być karani za nielegalne przekraczanie granicy.

Ludzie uwięzieni na ziemi niczyjej między UE a Białorusią mówili o byciu przepychanym między tymi dwoma krajami i odmawianiu wjazdu do Polski i powrotu na Białoruś. Zapytany o rozpowszechnione doniesienia o Pushback, Johansson powiedział, że nie jest to polityka UE. „Nie pozwalamy na ciernie. Nie pozwalamy na ciernie”.

Dodał: „Nie powinniśmy legalizować odmów, ale ważne jest, aby pamiętać, że państwa członkowskie mają obowiązek zapobiegania nieautoryzowanemu wejściu. Czasami debata jest nieco czarna lub biała. Musimy zrobić jedno i drugie. Musisz to zrobić odpowiednio.

READ  Podgląd: Polska vs Albania - prognoza, wiadomości grupowe, rankingi

About the author

Hanley Bennett

„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.

Add Comment

Click here to post a comment