World

UE grozi umieszczeniem na czarnej liście linii lotniczych powiązanych z przepływami granicznymi | Unia Europejska

W najnowszej reakcji na kryzys na granicy polsko-białoruskiej Unia Europejska opublikowała ustawę, która umieściłaby na czarnej liście linie lotnicze i biura podróży przewożące ludzi do krajów leżących na jej granicach w ramach prób destabilizacji bloku.

W propozycji nie wymienia się konkretnie Białorusi, której autorytarny przywódca Aleksander Łukaszenko, oskarżony o planowanie przybycia tysięcy ludzi na polską granicę, gdzie w ostatnich tygodniach pojawiła się rozpaczliwa sytuacja humanitarna.

Firmom można zakazać lotów po całej UE oraz lądowania i tankowania na lotniskach UE, niezależnie od tego, czy ich zaangażowanie w próby destabilizacji było celowe. Wniosek wypełnia lukę w przepisach UE dotyczących sankcji w każdym kraju.

Unia Europejska zgodziła się niedawno na: Przedłużenie sankcji wobec Białorusi, ale celować mógł tylko w białoruskie firmy, a nie zagraniczne linie lotnicze, które sprowadzają do Mińska ludzi z Bliskiego Wschodu.

Elva Johansson, unijna komisarz do spraw wewnętrznych, powiedziała, że ​​ustawa była konieczna w odpowiedzi na bezprecedensową sytuację. Powiedziała, że ​​Łukaszenka „próbował sprzedać bilety do UE”, żądając od ludzi od 10 000 do 20 000 euro za podróż w jedną stronę do Mińska, a następnie podróż do granicy UE.

„Widzimy potrzebę bezpośredniego kontaktu z tymi biurami podróży, które są – w większości nieumyślnie – częścią sponsorowanego przez państwo programu przemytu zorganizowanego przez zdesperowany i niedemokratyczny reżim” – powiedział Johansson.

Urzędnicy Komisji Europejskiej uważają, że duża część wartości prawa leży w zdolności odstraszania firm od angażowania się w takie programy. „Mamy nadzieję, że nie będziemy musieli z niego korzystać” – powiedział Johansson, dodając, że liniom lotniczym „zajęło trochę czasu, aby zrozumieć, jak z niego korzystać”.

Turkish Airlines i Iraqi Airways ograniczyły loty do Mińska po tym, jak urzędnicy Unii Europejskiej rozpoczęli rozmowy z rządami Bliskiego Wschodu w tej sprawie.

READ  Rosja twierdzi, że wyrzuciła brytyjski okręt wojenny z wód w pobliżu Krymu Wiadomości wojskowe

Przemawiając w Parlamencie Europejskim, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​sytuacja na wschodniej granicy UE nie jest „kryzysem migracyjnym, ale próbą destabilizacji demokratycznych sąsiadów przez reżim autorytarny”.

Ci imigranci są oszukiwani przez straszne fałszywe obietnice. Musimy z tym walczyć i dlatego chcemy umieścić na czarnej liście wszystkie rodzaje transportu na podstawie przepisów międzynarodowych”.

Wezwała eurodeputowanych do poparcia propozycji, aby zapewnić ich szybkie zatwierdzenie.

Propozycja musi również zostać zatwierdzona przez ministrów UE.

Białoruskie MSW zapowiedziało, że we wtorek z kraju wyjedzie więcej osób, po tym jak w poniedziałek wyjechały 122 osoby.

Łukaszenko przyznał się niedawno Wywiad BBC Że było „całkiem możliwe”, że białoruskie siły rządowe pomogą ludziom przekroczyć granicę do Polski, chociaż odmówił odpowiedzialności za kryzys.

Syryjczycy, Afgańczycy i Irakijczycy, którym udało się przekroczyć granicę i dotrzeć do polskiego miasta Białegostoku, powiedzieli Guardianowi, że kupili pakiety wizowe od agencji, które wydawały się W bliskim kontakcie z władzami Białorusi.

Od początku kryzysu około 7500 osób z Bliskiego Wschodu przybyło na Litwę, Łotwę i Polska Przez Białoruś do Niemiec przybyło 8000 z Białorusi przez Polskę, jak podają urzędnicy UE.

Sejm RP w zeszłym miesiącu przekazać prawo Zezwól straży granicznej na odsyłanie osób ubiegających się o azyl przez granicę bez wysłuchania ich wniosków o azyl.

Johansson, szwedzki socjaldemokrata odpowiedzialny za politykę migracyjną UE, powiedział, że komisja ma „problemy” z polskim prawem. „Uważamy, że w tej ustawie znajdują się elementy, które nie są zgodne z prawodawstwem UE” – powiedziała.

Zgodnie z konwencjami genewskimi uchodźcy nie mogą być karani za nielegalne przekraczanie granic.

Ludzie, którzy utknęli na ziemi niczyjej między Unią Europejską a Białorusią, mówili o naciskach między tymi dwoma krajami, o zakazie wjazdu do Polski i powrotu na Białoruś. Zapytany o powszechne doniesienia o odpychaniach, Johansson powiedział, że nie jest to polityka UE. “Nie pozwalamy na odwroty. Nie pozwolimy na żadne odpychanie”.

READ  Licencja prawnicza Rudy'ego Giulianiego zawieszona za pomoc Trumpowi w ściganiu fałszywych zarzutów o oszustwa wyborcze

Dodała: „Odmowy nie powinny być legitymizowane, ale ważne jest również, aby powiedzieć, że państwa członkowskie są zobowiązane do zapobiegania nieautoryzowanemu wjazdowi. Czasami debata jest trochę czarna lub biała. Musimy robić jedno i drugie. Nie mamy wolnego wstępu do Unia Europejska …musimy chronić nasze granice zewnętrzne, ale musimy to robić w sposób zgodny z wartościami europejskimi”.