Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

UE domaga się sankcji wobec Polski w sporze o reformę sądownictwa

WARSZAWA/BRUKSELA (Reuters) – Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zwróciła się do najwyższego sądu UE o ukaranie Polski za działalność izby dyscyplinarnej dla sędziów, co eskaluje długotrwały spór z Warszawą o praworządność.

UE twierdzi, że polska Izba jest wykorzystywana do wywierania nacisku na sędziów lub sprawowania politycznej kontroli nad orzeczeniami sądowymi, a Sąd Najwyższy nakazał jej rozwiązanie, uznając ją za sprzeczną z prawem UE.

Polski rząd powiedział trzy tygodnie temu, że izba zostanie zlikwidowana w ramach szerszych reform sądownictwa w nadchodzących miesiącach, ale komisja wykonawcza poinformowała, że ​​teraz podejmuje działania.

„Komisja zwraca się do sądu o nałożenie na Polskę dziennej grzywny, dopóki środki nałożone nakazem sądowym nie zostaną w pełni zrealizowane” – podała komisja w oświadczeniu.

Komisja Europejska przekonuje, że chociaż Izba może nie akceptować żadnych nowych spraw, nadal pracuje nad istniejącymi problemami.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Mueller zapowiedział, że jesienią przedstawi swoje propozycje reformy sądownictwa.

„To niezwykły krok… i niełatwy dla Komisji” – powiedział wysoki rangą urzędnik Komisji Europejskiej.

Komisarz UE ds. Sprawiedliwości Didier Reynders powiedział prywatnemu radiu Polsat News, że Bruksela chce wywrzeć „prawdziwą presję” na Warszawę grzywnami przekraczającymi 100 tys. euro dziennie, domagając się wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

UE jest również w konflikcie z Polską w kwestiach, począwszy od wyzwania ze strony jej rządu do priorytetu prawa UE dotyczącego praw gejów i wolności prasy.

Komisja niedawno ostrzegła pięć polskich rad regionalnych, że mogą stracić fundusze z powodu oświadczeń, że są „wolne od gejów”, a stanowisko Warszawy, że prawo UE nie stoi ponad prawem krajowym, utrudnia uwolnienie 57 miliardów euro na odbudowę UE. fundusze.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Sziobro oskarżył UE o podwójne standardy, mówiąc, że wymiar sprawiedliwości w innych krajach europejskich działa podobnie do polskiego.

READ  Raporty policji okręgowej | Wiadomości, sport, praca

„Dzisiejsza decyzja… to kolejny przejaw agresji Komisji Europejskiej na Polskę, próba ograniczenia naszej suwerenności i atak na polski system prawny” – powiedział na konferencji prasowej.

Pomimo długotrwałych sporów między rządem polskim a Unią Europejską, sondaże pokazują, że zdecydowana większość Polaków popiera członkostwo w bloku.

Sprawozdania Sabine Siebold, Johna Chalmersa, Anny Cooper, Joanny Płosińskiej, Anny Ludarczak-Simczuk, Paula Florkiewicza, Elijaha Ptaka i Alana Sharlisha; Redakcja Alexa Richardsona)