Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Udowodniono, że odbicie liry nie trwało długo; Złoty jest na najniższym poziomie od 12 lat

Treść artykułu

Odbudowa tureckiej liry okazała się w piątek krótkotrwała, co postawiło ją na kursie na najgorszy tydzień od marca, podczas gdy złoty spadł do najniższego poziomu od ponad dekady.

Wraz ze wzrostem dolara w wyniku osłabienia euro indeks MSCI dla walut rynków wschodzących osiągnął najniższy poziom od dwóch tygodni.

Rosyjski rubel skompensował sesyjne zyski, osiągając dwumiesięczne minimum, ponieważ spadające ceny ropy zwiększyły straty eksporterów ropy, podczas gdy południowoafrykański rand spadł o 0,6%.

Szerszy Indeks Rynków Wschodzących był na dobrej drodze, aby zakończyć tydzień spadkiem o około 0,4% po kilku trudnych dniach naznaczonych mocniejszym dolarem, perspektywą wyższych rentowności bazowych oraz zmiennością liry.

Reklamy

Treść artykułu

Po wzroście do 1,7% na początku sesji, lira powróciła powyżej 11 wobec dolara, powiększając swoje straty dziewiątą sesję z rzędu. W tym okresie ma stracić około 13%.

W czwartek osiągnął rekordowo niski poziom 11,3 dla dolara, kiedy spadł o 6% po tym, jak bank centralny zlekceważył rosnącą inflację, by ugiąć się pod presją polityczną, obniżając swoją główną stopę procentową o 100 punktów bazowych do 15% i sygnalizując kolejną obniżkę w przyszłym miesiącu.

Wpływ kryzysu walutowego w Turcji będzie ograniczony, ponieważ waluty rynków wschodzących nie wydają się wymagać dużej korekty, a inwestorzy zagraniczni zmniejszyli swoją ekspozycję na Turcję po latach niestabilnej polityki i kryzysów, powiedział Shilan Shah, wysoki rangą urzędnik. Tanie w Capital Economics.

Reklamy

Treść artykułu

JPMorgan stał się drugorzędnym graczem na walutach w Europie wschodzącej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce ze względu na potencjalną bardziej ugruntowaną inflację, a także wyższą rentowność obligacji bazowych na rynkach rozwiniętych.

READ  Unia Europejska rozważa sposoby rozwiązania umowy leasingu samolotów dla białoruskich linii lotniczych | Praca

Pomimo gwałtownych strat euro, waluty większości wschodzących gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej spadły w stosunku do wspólnej waluty w obawie przed wzrostem zachorowań na koronawirusa.

Węgierski forint spadł o 0,8%, kończąc zwycięską passę przez cztery kolejne sesje, podczas gdy polski złoty stracił 0,1%, spadając na siódmą pozycję w ośmiu sesjach.

Złoty znalazł się również pod presją kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią, który wywołał szersze napięcia geopolityczne.

Akcje rynków wschodzących spadły o 0,5%. Gwałtowne straty Alibaby spowodowały spadek Azji, podczas gdy główne indeksy w Rosji, RPA, Polsce i na Węgrzech spadły między 0,6% a 2%.

Reklamy

Treść artykułu

Listopad był jak dotąd najgorszym miesiącem dla akcji z Europy Środkowo-Wschodniej od nieco ponad roku. Jednak w 2021 r. osiągnęły lepsze wyniki niż ich odpowiednicy na rynkach wschodzących i globalne akcje.

Wyjątkiem były w piątek akcje w Chinach kontynentalnych, które wzrosły o ponad 1% dzięki akcjom nieruchomości i logistyce. GRAFIKA wyników na rynkach wschodzących w 2021 r., patrz http://tmsnrt.rs/2egbfVh GRAFIKA wyników MSCI Emerging Index w 2021 r., https://tmsnrt.rs/2OusNdX

Najważniejsze wiadomości dotyczące rynków wschodzących

Raport dotyczący rynku Europy Środkowej, patrz

Aby zapoznać się z raportem dotyczącym rynku tureckiego, zobacz

Aby zapoznać się z raportem dotyczącym rynku rosyjskiego, zobacz

(Raportowanie Susan Mathew w Bengaluru; Redagowanie przez Marka Heinricha i Chizu Nomiyama)

Reklamy

uwagi

Postmedia zobowiązuje się do utrzymywania aktywnego i obywatelskiego forum do dyskusji i zachęcania wszystkich czytelników do dzielenia się opiniami na temat naszych artykułów. Moderowanie komentarzy może potrwać do godziny, zanim pojawią się w Witrynie. Prosimy, aby Twoje komentarze były trafne i pełne szacunku. Włączyliśmy powiadomienia e-mail — otrzymasz teraz wiadomość e-mail, jeśli otrzymasz odpowiedź na swój komentarz, jeśli pojawi się aktualizacja obserwowanego wątku komentarzy lub jeśli jest to użytkownik, którego obserwujesz. odwiedziliśmy Wytyczne dla społeczności Aby uzyskać więcej informacji i szczegółów na temat ustawiania pliku E-mail Ustawienia.