Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Uderzony suszą Nowy Meksyk przygląda się ekonomicznemu startowi z kosmicznego startu Virgin Galactic

FAKT LUB KONSEKWENCJE, NOWY MEKSYK, 10 lipca (Reuters) – Dzięki swojemu pierwszemu samolotowi pasażerskiemu rakietowemu gotowemu do startu, ciche pustynne miasto w pobliżu portu kosmicznego w Nowym Meksyku ma nadzieję wystartować z sektora turystycznego.

Dziwnie nazwane Town of Truth or Consequences, 50 mil od wyrzutni, opiera się na gorących źródłach, leczniczych wodach i pobliskim zbiorniku Elephant Butte Reservoir.

Ale turystyka wyparowała, ponieważ susza obniżyła poziom wody w zbiorniku do rekordowych poziomów. Mieszkańcy TorC, jak go nazywają, szukają ulgi w niebie.

„To naprawdę przełomowa rzecz, otwierająca niebo na cały świat” – powiedział menedżer miasta Bruce Swingle, który w niedzielę organizuje imprezę obserwacyjną z okazji uruchomienia przez Richarda Bransona lotów kosmicznych Virgin Galactic Holdings (SPCE.N).

Dodał, że miasto nigdy nie spodziewało się „lwiej części” przychodów z działalności wokół kosmodromu Ameryki, ale raczej spodziewało się stałego przepływu, który będzie rósł wraz z obiektem startowym.

Kiedy dziesięć lat temu Val Wilkes i jej partner Sydney kupili samochód kempingowy, nazwali go Rocket Inn.

„Zawsze byłam fanką science fiction i uwielbiałam mieszkać w pobliżu rogu, gdzie science fiction zamienia się w fakty naukowe” – powiedziała.

Powiedziała, że ​​​​rezerwacje hotelowe poprawiły się, gdy ograniczenia pandemiczne zelżały i będą nadal rosły w całym mieście. Dodała, że ​​Las Cruces w Nowym Meksyku, około 80 mil na południe, z bezpośrednią trasą do kosmodromu Ameryki, będzie miał niewielki wpływ. „Jeśli ludzie chcą przyjechać do naszego miasta, przyjdą”.

Jedyne, co nie powstało, to zbiornik, który pierwotnie został zbudowany dla przemysłu rolniczego, ale stał się główną atrakcją turystyczną w mieście liczącym 5800 mieszkańców. Zajęcia rekreacyjne obejmują pływanie łódką, wędkowanie i biwakowanie.

Zbiornik Elephant Butte został zbudowany w latach 1911-1916 i miał 44 mile (70,81 km) długości i 11 mil szerokości. Jednak po latach suszy sztuczne jezioro ma teraz 18-20 mil długości i 8 mil szerokości.

READ  Parker Solar Probe przewiduje wystrzelenie wiatru słonecznego - Ars Technica

Pierścienie na krawędziach pokazują, gdzie kiedyś osiadła woda, a Phil King, konsultant inżynieryjny w Elephant Boat Irrigation District, powiedział, że najwyższy poziom wody został osiągnięty w 1995 roku.

„Teraz jest kryzys. Wszystkie zbiorniki. Nie ma wody, którą można by wlać do jeziora. Musi pochodzić z masy śniegu. Prognozy klimatyczne mówią, że nie dostaniemy tego, co mieliśmy kiedyś w postaci masy śniegu” – Gary Islinger , skarbnik i zarządca okręgu Elephant Boat Irrigation.

Monsuny przyniosą część wody, powiedział Islinger, którą obszar będzie gromadził w pustych drenach, które mogą przenikać do wód gruntowych, uzupełniając warstwę wodonośną.

Ale to może nie wystarczyć, aby łodzie pływały znacznie dłużej w zbiorniku. Poziom wody spadł w tym sezonie tak bardzo, że właściciel mariny Neil Brown musiał przenieść swoje pływające doki na głębszą wodę, co było kosztowną i pracochłonną pracą.

Według wielu źródeł w piątek zbiornik miał obecnie 137 000 akrów wody, co stanowi około 7% jego pojemności. Rzecznik Biura Rekultywacji powiedział, że poziom wody może osiągnąć mniej niż 1% pojemności do drugiego tygodnia sierpnia.

Brown obawia się, że jeśli poziom wody będzie nadal spadał, odbudowa społeczeństwa i ekosystemu będzie utrudniona.

„Jeśli spadnie tak nisko, jak się spodziewali, będę musiał zamknąć marinę. Nie będę mógł w niej pływać” – powiedział, dodając, że państwo musi lepiej zarządzać przepływami wody, które się zaczynają w Kolorado i schodzimy przez Nowy Meksyk przez Rio Grande. Brown dodał, że potrzebny jest również plan odwodnienia na minimalnym poziomie basenu.

Tymczasem miasto, które zmieniło nazwę po teleturnieju w radiu i telewizji w 1950 roku, może zwrócić się do portu kosmicznego, aby zrekompensować wszelkie straty w turystyce wodnej, chociaż King nie jest optymistą.

„Zobaczymy, ile osób pojawi się podczas tej premiery” – powiedział King. „Ale powiem wam, że w weekend 4 lipca lub w weekend z okazji Dnia Pamięci (Memorial Day) może się tu pojawić 100 000 osób i nie spodziewam się, że stanie się to w dniu premiery”.

READ  NASA Curiosity Rover pokazuje nam pochmurne i kolorowe dni na Marsie

(Ta historia została sparafrazowana, aby naprawić literówkę w ostatnim akapicie)

(Raportowanie Nathana Frandino) Montaż przez Richarda Changa i Diane Craft

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.