Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tytuł „Najstarszy pies świata” jest rozpatrywany w związku z rozpatrywaniem roszczenia |  Księga rekordów Guinnessa

Tytuł „Najstarszy pies świata” jest rozpatrywany w związku z rozpatrywaniem roszczenia | Księga rekordów Guinnessa

Bobby, mastif portugalski, który bez problemu dzierżył tytuł najstarszego psa w historii aż do swojej śmierci w październiku ubiegłego roku w wieku 31 lat, został poddany przeglądowi po tym, jak wątpliwości co do jego wieku skłoniły urzędników Księgi Rekordów Guinnessa (GWR) do ponownego rozważenia jego łap.

Śmierć psa trafiła na pierwsze strony gazet na całym świecie i wywołała komentarz ze strony GWR, która: Ogłoś mu Zarówno najstarszy żyjący pies na świecie, jak i najstarszy pies, jaki kiedykolwiek został wypuszczony na wolność w lutym 2023 roku.

Aż do śmierci Bobby'ego w wieku 31 lat i pięciu miesięcy był najstarszym psem w historii Bluey, australijski pies pasterski Zmarły w 1939 roku w wieku 29 lat i pięciu miesięcy.

Jednak po tym zaszczytie szybko pojawiła się analiza i wątpliwości co do rekordowego wieku Bobby'ego, który równa się ponad 200 latom ludzkim.

Niektórzy obserwatorzy zwrócili uwagę, że zdjęcia Bobby'ego z 1999 r. pokazały, że miał on inny kolor łapek niż pies, który zmarł w Portugalii 21 października 2023 r., natomiast lekarze weterynarii zwrócili uwagę, że chociaż jego wiek był odnotowany w krajowej bazie danych zwierząt domowych, wpisy te były zwykle w oparciu o samocertyfikację właścicieli. Następnie przeprowadzono badania genetyczne, które potwierdziły jego zaawansowany wiek, ale nie określiły jego konkretnego wieku.

Danny Chambers, weterynarz i członek rady Royal College of Veterinary Surgeons, które reprezentuje 18 000 weterynarzy, powiedział: „Żaden z moich kolegów-weterynarzy nie wierzy, że Bobby miał w rzeczywistości 31 lat”.

A „Bardzo poważne” dochodzenie przeprowadzone przez magazyn technologiczny „Wired”. Następnie ustaliła, że ​​chociaż prowadzona przez portugalski rząd baza danych dotycząca rejestracji kotów i psów zawierała wpis dotyczący Bobby’ego – opisanego przez jego właściciela jako urodzonego w 1992 r. – nie zawierał on „żadnych rejestracji ani danych, które mogłyby potwierdzić lub zaprzeczyć temu stwierdzeniu”. Urzędnik rządowej bazy danych powiedział także magazynowi, że GWR nigdy nie skontaktował się z nim w celu zweryfikowania informacji. Właściciel Bobby'ego, Lionel Costa, nie odpowiedział na pytania Wired.

READ  UE mówi Ukrainie, że to nie czas na nałożenie sankcji na Rosję

We wtorek rzecznik GWR potwierdził, że trwa „formalny przegląd” rejestru najstarszego psa oraz że organizacja bada dowody i konsultuje się z ekspertami.

„Na czas trwania naszego przeglądu zdecydowaliśmy się wstrzymać składanie wniosków zarówno w sprawie rekordowych tytułów Najstarszego żyjącego psa, jak i na zawsze, do czasu, gdy wszystkie nasze ustalenia zostaną wprowadzone i przekazane” – powiedział rzecznik. Dodała, że ​​mylące byłoby sugerowanie, że Bobby został pozbawiony tytułu, ponieważ „do tej pory nie podjęto żadnych działań w stosunku do żadnego z rekordzistów”.

Drobny pretendent o imieniu Spike przez krótki czas dzierżył tytuł największego żyjącego psa na świecie, zanim jego portugalski rywal wdarł się na scenę bijącą rekordy.

Chihuahua ma 22,86 cm (9 cali) długości i waży 5,85 kg (12,9 funta). 7 grudnia 2022 roku został uznany za największego żyjącego psa na świecie W wieku 23 lat i siedmiu dni.