Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tysiące kolejek po benzynę i benzynę na Sri Lance wśród ostrzeżeń o niedoborach żywności

Tysiące kolejek po benzynę i benzynę na Sri Lance wśród ostrzeżeń o niedoborach żywności

COLOMBO (Reuters) – Tysiące ludzi ustawiło się w piątek w kolejkach po gaz i benzynę do gotowania w handlowej stolicy Sri Lanki, a premier Ranil Wickremesinghe ostrzegł przed niedoborami żywności, gdy kraj wyspiarski zmagał się z niszczycielskim kryzysem gospodarczym.

W wielu częściach Kolombo, miasta liczącego około 900 000 mieszkańców, utworzyły się kolejki, ponieważ mieszkańcy próbowali gromadzić zapasy paliwa, które jest w większości importowane i ma poważne niedobory, a rządowi brakuje waluty.

„Dostarczono tylko około 200 butli, mimo że było tam około 500 osób”, powiedział Mohamed El-Shazly, kierowca na pół etatu, który czekał w kolejce trzeciego dnia, mając nadzieję na zdobycie gazu do gotowania dla swojej pięcioosobowej rodziny. Setki innych ludzi stały w kolejce, a obok nich puste butle.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Bez gazu i nafty nic nie możemy zrobić” – powiedział El-Shazly. „Ostatnia opcja. Co? Bez jedzenia umrzemy. Stanie się to w stu procentach”.

Zależna od turystyki Sri Lanka, gdzie Indie i Chiny walczą o wpływy, boryka się z poważnymi niedoborami waluty obcej, paliwem i lekarstwami, a aktywność gospodarcza dramatycznie spadła.

Transport publiczny jest wyczerpany, a ruch uliczny jest niewielki, ponieważ większość ludzi zostaje w domu z powodu braku benzyny.

Wickremesinghe, który również ostrzegał przed kryzysem żywnościowym, zobowiązał się kupić wystarczającą ilość nawozu na następny sezon sadzenia, aby zwiększyć produktywność i zaspokoić zapotrzebowanie 22 milionów ludzi na żywność.

Decyzja prezydenta Gotabayi Rajapaksy z kwietnia zeszłego roku o zakazie stosowania wszystkich nawozów sztucznych drastycznie zmniejszyła plony i pomimo zniesienia zakazu przez rząd, nie doszło jeszcze do znaczącego importu.

„Chociaż może nie być czasu na zdobycie nawozu na sezon Yala (maj-sierpień), podejmowane są kroki w celu zapewnienia wystarczających zapasów na sezon Maha (wrzesień-marzec)” – powiedział premier w późnym komunikacie na Twitterze. Czwartek.

READ  Książki: Trump wymyślił wymówkę, by przyjrzeć się, że nie publikuje szybko zeznań podatkowych Książki

„Szczerze zachęcam wszystkich do zaakceptowania powagi sytuacji…”.

Japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które ma wieloletnie powiązania gospodarcze z wyspą, zapowiedziało, że zapewni nadzwyczajną dotację w wysokości 3 milionów dolarów na lekarstwa i żywność.

Kiedy ciężarówka dotarła do centrum dystrybucji gazu do gotowania ze świeżymi zapasami, żołnierze z karabinami automatycznymi pilnowali pojazdu, podczas gdy ludzie w kolejce klaskali.

Stanowy prezes Litro Gas, Vigetha Hirath, powiedział Reuterowi, że państwowy Litro Gas ma nadzieję, że do soboty rozpocznie dystrybucję 80 000 butli dziennie, ale będzie musiał się starać, aby podłączyć na rynku około 3,5 miliona butli.

Zaprosił również rząd do złożenia oferty na gaz do gotowania o wartości 120 milionów dolarów w ramach większej linii kredytowej w Indiach o wartości 1 miliarda dolarów.

Wzrosły jednak ceny gazu do gotowania, a także żywności i innych artykułów pierwszej potrzeby.

Cena 12,5 kg butli z gazem do gotowania wzrosła do prawie 5000 rupii (14 USD) z 2675 rupii w kwietniu.

„Możesz nawet tu nie być”

„Nie ma sensu mówić o tym, jak ciężkie jest życie”, powiedziała APD Sumanavathi, 60-letnia kobieta sprzedająca owoce i warzywa na Pettah Market w Kolombo. „Nie mogę przewidzieć, jak będzie za kilka miesięcy, a przy tym tempie może nas nawet tu nie być”.

Bank powiedział, że inflacja może wzrosnąć do oszałamiających 40% w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, ale w dużej mierze była spowodowana presją podażową, a działania banku centralnego i rządu już ograniczały inflację po stronie popytu.

Inflacja w kwietniu wyniosła 29,8%, a ceny żywności wzrosły o 46,6% rok do roku.

READ  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy „musi posprzątać” po zatrzymaniu oskarżonego o szpiega | Ukraina

Gdy gniew na rząd szerzył się, policja wystrzeliła w czwartek z gazu łzawiącego i armatek wodnych, aby odeprzeć setki demonstrantów studenckich w Kolombo. Demonstranci domagają się obalenia prezydenta i premiera.

Kryzys gospodarczy wziął się ze zbiegu pandemii COVID-19, która uderzyła w turystykę, wysokich cen ropy i populistycznych obniżek podatków przez rząd prezydenta Rajapaksy i jego brata Mahindy, który w zeszłym tygodniu zrezygnował z funkcji premiera.

Krytycy zarzucają Wickremesinghe, który zostaje mianowany na jego miejsce premierem, o bycie agentem Bractwa, czemu on zaprzecza.

W piątek mianowano dziewięciu nowych członków gabinetu, w tym ministerstwa zdrowia, handlu i turystyki witalnej. Ale nikt nie został mianowany szefem Ministerstwa Finansów i prowadził negocjacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie ratowania. Wickremesinghe prawdopodobnie utrzyma portfel.

Rzecznik MFW powiedział, że ściśle monitoruje rozwój wydarzeń i że oczekuje się, że wirtualna misja na Sri Lankę zakończy rozmowy techniczne na temat możliwego programu pożyczek 24 maja. Czytaj więcej

W czwartek, w projekcie oświadczenia wydanego na spotkaniu w Niemczech po tym, jak Sri Lanka nie wywiązała się ze swojego długu państwowego, szefowie finansów grupy powiedzieli, że Grupa Siedmiu krajów gospodarczych popiera wysiłki na rzecz zmniejszenia zadłużenia Sri Lanki. Czytaj więcej

Prezes Banku Centralnego ur.

„Jesteśmy w stanie proaktywnej porażki” – powiedział. „Nasze stanowisko jest bardzo jasne, dopóki dług nie zostanie zrestrukturyzowany, nie możemy go spłacić”.

(dolar = 355.000 rupii lankijskich)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdania Uditha Jayasinghe i Devjyot Ghoshal), Dodatkowe raporty Sudarshan Varadhan w New Delhi i Kantaro Komiya w Tokio; Pisanie przez Raju Gopalakrishnana; Edytowane przez Chizu Nomiyama

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.