Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tydzień na Litwie: Seimas zatwierdza obowiązkowe egzaminy szkolne.  Inwestycja 96 mln euro w park technologiczny w Wilnie – Baltic News Network

Tydzień na Litwie: Seimas zatwierdza obowiązkowe egzaminy szkolne. Inwestycja 96 mln euro w park technologiczny w Wilnie – Baltic News Network

Linas Giglivetius

Tydzień przedświąteczny na Litwie upływa pod znakiem ważnych decyzji rządu dotyczących zarówno biznesu, jak i edukacji. Podpisano również porozumienia w celu zwiększenia bezpieczeństwa i rozwoju na Litwie.

FSRU Independence można zarejestrować na Litwie

Litewski parlament zatwierdził 22 grudnia bardziej elastyczne przepisy dotyczące załogi i inne ważne zmiany legislacyjne dotyczące rejestracji autonomicznej pływającej jednostki magazynowania i regazyfikacji terminalu LNG w Kłajpedzie (FSRU) w Krajowym Rejestrze Morskim. Ustawodawcy debatowali nad zmianami w obowiązujących przepisach dotyczących bezpieczeństwa morskiego i żeglugi handlowej w trybie przyspieszonym. Niepodległość jest obecnie zarejestrowana w Singapurze i powiewa flaga tego kraju.

Powołano decyzję o rozmieszczeniu niemieckiej brygady «Polityk»

W czwartek, 22 grudnia, po spotkaniu w Wilnie ze swoim niemieckim odpowiednikiem Eberhardem Zornem, litewski szef sztabu obrony Valdemaras Rupcis powiedział, że decyzja o rozmieszczeniu niemieckiej brygady była „polityczna” i odmówił komentarza w tej sprawie. Jego komentarz pojawił się w ramach wznowionej debaty nad umową brygadową Wilno-Berlin, w której Litwa potwierdziła, że ​​Niemcy zobowiązały się do rozmieszczenia pełnej brygady na Litwie. Porozumienie podpisali w czerwcu w Wilnie prezydent Litwy Gitanas Nausuda i kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Niemcy jak dotąd rozmieściły na Litwie jedynie wysunięty element dowodzenia planowanej brygady.

Litwa podpisuje umowę na zakup dronów bojowych Switchblade ze Stanów Zjednoczonych

Agencja materiałów obronnych litewskiego Ministerstwa Obrony Narodowej podpisała umowę na zakup dronów Switchblade 600 od rządu USA, poinformowało Ministerstwo Obrony w czwartek, 22 grudnia. Ministerstwo poinformowało, że przejęcie obejmie również uruchomienie dronów i sprzętu kontrolnego, symulator do szkolenia personelu oraz pakiet serwisowy, dodając, że wartość kontraktu szacowana jest na 45 mln euro. W najbliższym czasie Stany Zjednoczone dostarczą też na Litwę mniejsze i lżejsze samoloty bojowe Switchblade 300. Oczekuje się, że ten potencjał litewskich sił zbrojnych będzie finansowany z Funduszu Pomocy Wojskowej Stanów Zjednoczonych.

READ  V4 Alliance Springs wracają do życia, aby chronić rolników

Seema zgadza się na obowiązkowe egzaminy szkolne

Litewscy parlamentarzyści w czwartek 22 grudnia opowiedzieli się za wprowadzeniem obowiązkowych egzaminów szkolnych dla klas 4 i 8, a także ustalili od 2025 r. próg kontynuowania nauki w gimnazjum przez uczniów klas 10. To posunięcie zmieni obecny system egzaminacyjny, ponieważ egzaminy staną się obowiązkowe dla klas 4 i 8, ale nie będzie już egzaminów dla klas 6. W ramach nowego programu próg gimnazjalny będzie stopniowo wprowadzany dla uczniów klas 10, zaczynając od czterech punktów w 2025 r. i zwiększając się do pięciu punktów od 2029 r. Obecnie oceniane są osiągnięcia dzieci w klasach 4, 6 i 8, ale nieobowiązkowe. Jednak takiej ocenie poddawanych jest około 96 proc. dzieci w placówkach kształcenia ogólnego.

Teltonika inwestuje 96 mln euro w park technologiczny w Wilnie

Litewska grupa high-tech Teltonika zainwestuje 96 mln euro w park technologiczny w wileńskiej dzielnicy Liepkalnis i stworzy 700 miejsc pracy. Ministerstwo Gospodarki i Innowacji poinformowało w środę, 21 grudnia, że ​​podpisało umowę z Teltonika Group, która przewiduje budowę parku technologicznego Teltonika High-Tech Hill Stage II na 14-hektarowym terenie do 2029 roku.

Kierowcy komunikacji miejskiej w Wilnie kończą strajk

W środę 21 grudnia kierowcy transportu publicznego w Wilnie zakończyli strajk po tym, jak ich związek zawodowy osiągnął porozumienie z Vilniaus Viesasis Transportas (Wileński Transport Publiczny, VVT). Porozumienie zbiorowe z pracownikami VVT, uzgodnione w zeszły piątek, zostało podpisane w czwartek, 22 grudnia, powiedział burmistrz, dodając, że wejdzie w życie 1 stycznia. Strajk przemysłowy trwał półtora tygodnia, a kierowcy domagali się lepszych warunków pracy i wyższych płac.

SDPL prowadzi w rankingach partyjnych

Najpopularniejszą partią na Litwie pozostaje opozycyjna Litewska Partia Socjaldemokratyczna (SDPL), przed rządzącym konserwatywnym Związkiem Ojczyzny – Litewskimi Chrześcijańskimi Demokratami (HU-LCD), wynika z najnowszego sondażu Filmoros dla dziennika Lietuvos Rytas, opublikowanego w czwartek , 22 grudnia. Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, na SPD głosowałoby 14,5 proc., co oznacza spadek z 15 proc. w listopadzie. Około 9,7% zagłosuje na HU-LCD, co oznacza spadek z 10,6% w listopadzie. Opozycyjna Partia Demokratów „Za Litwę” nadal zajmuje trzecie miejsce z poparciem 8,9 proc. wobec 8,1 proc. w listopadzie. Opozycyjny Związek Rolników i Zielonych Litwy uzyska poparcie 7,4% (6,5% w listopadzie). Za nim uplasował się Ruch Liberalny, będący częścią rządzącej koalicji, który otrzyma 5,4% głosów (5% w listopadzie). Partia Wolność i Sprawiedliwość odnotowała spadek poparcia wyborców do 2 procent w grudniu z 59 procent w listopadzie.

READ  Udział w rynku lakierów do paznokci na bazie wody, wzrost według rozwoju biznesu w latach 2023-2029 według Keyers

Rząd wyraża zgodę na otwarcie szkoły litewskiej w Suwakach

Szkoła litewska zostanie otwarta w polskim mieście Suwałki, które zamieszkuje litewska mniejszość etniczna. W środę 21 grudnia rząd zatwierdził decyzję protokolarną upoważniającą Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu do przyznania ze swoich środków Fundacji Biskupa Antanasa Paranauskasa z siedzibą w Polsce Dom Litewski na zakup budynku z działkę potrzebną pod szkołę i realizację innych zadań. Zgodnie z planami szkoła podstawowa dla klas I-III w Suwałkach powinna zostać otwarta już w przyszłym roku iw przyszłości powinna być sukcesywnie rozbudowywana. Ministerstwo poinformowało, że odpowiednie budynki na szkołę, przedszkole i dom kultury zostały już znalezione i kosztują ok. 324 mln zł, czyli 690 tys. euro. Większość tej kwoty stanowić będą pieniądze zaoszczędzone przez ministerstwo w związku z zamknięciem litewskich szkół przez Białoruś i Rosję. Obecnie w Suwałkach mieszka prawie 1000 Litwinów. Litewskie przedszkole zostało otwarte w tym polskim mieście w sierpniu 2020 roku i obecnie przyjmuje 25 dzieci.

Gabinet przedłuża proces przekazywania osób pochodzenia litewskiego z Ukrainy

W związku z kontynuacją agresji Rosji na Ukrainę Litwa zdecydowała o przedłużeniu do 30 czerwca 2023 r. deportacji osób pochodzenia litewskiego z ogarniętego wojną kraju. Poprzednia decyzja Rady Ministrów przewidywała, że ​​mogą one ubiegać się o status przesiedlenia nawet 31 grudnia 2022 r. Po jej uruchomieniu Po ​​inwazji Rosji na Ukrainę pod koniec lutego Wilno przystąpiło do przerzucania z Ukrainy na Litwę obywateli Litwy, osób pochodzenia litewskiego i osób z prawem do przywrócenia obywatelstwa oraz członków ich rodzin. Jak wynika z danych Departamentu Stanu, do tej pory status przesiedlenia przyznano 70 osobom, dziesięć wniosków zostało odrzuconych, a kolejne dziesięć wciąż jest rozpatrywanych.

Latakas pozostaje dyrektorem generalnym portu w Kłajpedzie na Litwie

Algis Latakas, obecny dyrektor litewskiego portu w Kłajpedzie, mówi, że pozostanie na swoim stanowisku po tym, jak Ministerstwo Transportu i Komunikacji potwierdziło wcześniej we wtorek, 20 grudnia, że ​​będzie mógł pozostać, gdy port stanie się Portem Państwowym w Kłajpedzie Autorytet. spółka akcyjna w przyszłym roku. Latakas mówi, że chce zrealizować wiele projektów.

READ  Poznań i Katowice to najlepsze polskie miasta do życia

Avia Solutions Group przenosi siedzibę z Cypru do Irlandii

Avia Solutions Group (ASG), globalna grupa biznesowa z branży lotniczej kontrolowana przez litewskiego przedsiębiorcę Gediminasa Žiemelisa, ogłosiła w poniedziałek 19 grudnia, że ​​przeniesie swoją siedzibę z Cypru do Irlandii. Jonas Janoknas, CEO Avia Solutions Group wyjaśnił, że decyzja została podjęta po uwzględnieniu planów ekspansji międzynarodowej grupy i uznaniu Irlandii za najbardziej odpowiedni kraj do jej realizacji w tej chwili. Avia Solutions poinformowała również, że będzie drugą co do wielkości linią lotniczą zarejestrowaną w Irlandii, po Ryanair. ASG odnotowało przychody w wysokości 1,34 mld euro w okresie styczeń-wrzesień 2022 r., co stanowi dwukrotny wzrost z 668 286 mln euro w tym samym okresie ubiegłego roku.