Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Twórcza strona polskiej imigracji w Welwyn Hatfield

Twórcza strona polskiej imigracji w Welwyn Hatfield

Często zastanawiam się, co ludzie myślą, kiedy ktoś mówi słowo imigrant.

Poza tym zastanawiam się też, co ludzie myślą, gdy ktoś mówi, że pochodzi z Polski.

Pamiętam, że zaledwie kilka miesięcy temu zostałam zaproszona do wygłoszenia przemówienia na spotkaniu dotyczącym moich doświadczeń z pracy jako doradca, podczas którego zadałam to konkretne pytanie. Zapadła długa cisza, zanim ktoś powiedział bardzo ostrożnie: „Pilny”. Ktoś inny dodał słowo „niezawodny”.

W miarę jak ludzie czuli się bardziej komfortowo, lista „cech imigrantów” rosła bardzo szybko. Było to bardzo fajne ćwiczenie, które pozwoliło mi przełamać stereotypy i zachęcić wszystkich uczestników do niestygmatyzowania i „wygłaszania ogólnych stwierdzeń” na temat napotkanych osób.

Welwyn Hatfield Times: Członkowie polskiej społeczności Welwyna Hatfielda angażują się w różnorodne twórcze działania.  Zdjęcie: dzięki uprzejmości Michela SignacaCzłonkowie polskiej społeczności Welwyna Hatfielda angażują się w różnorodne działania twórcze. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Michela Signaca (Zdjęcie: Michel Signac)

Z drugiej strony prawdą jest, że większość imigrantów znana jest z ciężkiej pracy lub determinacji w poprawie swoich szans życiowych. Myślę też, że imigranci, być może zbyt często, kojarzą nam się tylko z naszym wkładem finansowym w gospodarkę.

Podczas moich lat spędzonych z polską społecznością spotkałem niezliczoną liczbę osób, które poza swoją codzienną pracą, odkryły pasję do robienia na drutach, tworzenia biżuterii lub rękodzieła.

Czytaj więcej

To niesamowite, że tak wielu moich kolegów i przyjaciół na nowo odkryło swoją pasję do artystycznej ekspresji podczas pandemii, co może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne i samopoczucie.

Welwyn Hatfield Times: Członkowie polskiej społeczności Welwyna Hatfielda angażują się w różnorodne twórcze działania.  Fot: Michał ŚwiniakCzłonkowie polskiej społeczności Welwyna Hatfielda angażują się w różnorodne działania twórcze. Fot: Michał Świniak (Zdjęcie: Michel Signac)

Magda była kreatywna, bo pamiętała. Jako mała dziewczynka szyła ubranka dla swoich lalek, a jako nastolatka szyła torebki.

Jej przygoda z włóczką i rękodziełem zaczęła się podczas różnych kwarantann, kiedy nauczyła się szydełkować z tutoriali online.

Jej ręcznie robione czapki, szaliki i rękawiczki były wkrótce noszone przez jej przyjaciół i rodzinę. Niedługo potem odkryła również makramę i jej świat zmienił się na zawsze. Jej strona na Facebooku nazywa się: Creative Corner.

Monika zaczęła robić na drutach w 2020 roku, również podczas pierwszego lockdownu, kiedy chciała zrobić oryginalne prezenty świąteczne dla swoich przyjaciół.

Welwyn Hatfield Times: Członkowie polskiej społeczności Welwyna Hatfielda angażują się w różnorodne twórcze działania.  Zdjęcie: dzięki uprzejmości Michela SignacaCzłonkowie polskiej społeczności Welwyna Hatfielda angażują się w różnorodne działania twórcze. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Michela Signaca (Zdjęcie: Michel Signac)

Wtedy Monica postanowiła zrobić niestandardowe ramki dla członków swojej rodziny. Monika miała jeszcze jedną „cechę”.

Wychowała się niejako na drewnie, bo jej ojciec, mimo że skończył szkołę rolniczą, również pasjonuje się obróbką drewna (robi zadaszenia, altany, a ostatnio nawet domek ogrodowy dla dzieci) i nadal prężnie się rozwija wiek 82 lata. I tak zaczął się MoniKraft!

Paulina i Marta są zajęte „zmyślaniem” i zarządzaniem pracą i rodziną. Przygoda Poliny zaczęła się od robienia ozdób do włosów. Na początku dawałam prezenty znajomym, ale z czasem otworzyłam własną firmę o nazwie Headband’s Garden.

Akcesoria wykonywane są ręcznie z wysokiej jakości materiałów, w tym spinki do włosów, gumki, opaski na głowę, ozdoby szkolne, świąteczne i okolicznościowe.

Welwyn Hatfield Times: Michael SignacMichał Signak (Zdjęcie: Michel Signac)

Każda z tych „Twórczych historii polskiego społeczeństwa” jest naprawdę niesamowita i inspirująca. Bardzo się cieszę, że tak wielu z nas może odkrywać i rozwijać nowe umiejętności i talenty.

Co jeszcze mi powiesz? Że bardzo łatwo jest „kategoryzować” ludzi i że wszyscy mamy warstwy tożsamości.

Nasz potencjał jest nieskończony i nigdy nie jest za późno, aby „zakochać się” w czymś, co może przynieść szczęście nam i wielu osobom w naszych społecznościach i grupach przyjaźni.

READ  Ważna wielkość polskiego rynku, trendy, analiza udziału w przychodach,