Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Twoja odprawa w środę: Urzędnicy olimpijscy twardo mierzą się z nadużyciami w Chinach

Omawiamy niechęć MKOl do rzucania wyzwania Pekinowi i zamykania nieszczepionych ludzi na Filipinach.

Zaledwie miesiąc przed rozpoczęciem zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie, w związku z igrzyskami pojawiają się obawy o rekord praw człowieka w Chinach.

Podczas gdy aktywiści i niektórzy światowi przywódcy podnieśli pytania dotyczące tłumienia przez Chiny swobód obywatelskich w Sinciangu, Hongkongu i Tybecie, MKOl milczał. Zamiast tego, MKOl konsekwentnie działał na wezwanie do wywierania większej presji na Chiny – lukratywny rynek i ważny partner finansowy i regulacyjny dla Igrzysk Olimpijskich.

Od miesięcy obrońcy praw człowieka zwracają się do Komitetu Olimpijskiego o dopilnowanie, by towary z Pekinu 2022 nie były wytwarzane pod przymusem Ujgurów w Sinkiangu. Jak dotąd, MKOl był do tego niechętny, zgodnie z korespondencją między MKOl a grupą praw prawniczą przeglądaną przez The Times.

Kontekst: W ostatnich latach MKOl był skłonny zająć się problemami praw człowieka gdzie indziej, w tym nakłaniając rząd rosyjski do zbadania zarzutów o niewypłacenie wynagrodzeń w 2014 r. MKOl bronił swojego podejścia w Chinach, argumentując, że sport jest narzędziem budowania lepszego świata .

Filipiny zabronią wszystkim niezaszczepionym mieszkańcom opuszczania domów, z wyjątkiem ważnych przyczyn, w Manili i jej okolicach. Zamknięcie nastąpiło w odpowiedzi na nagły wzrost liczby przypadków Covid-19 po wakacjach.

Blokada ma na celu zmniejszenie liczby zachorowań w kraju i zachęcanie do szczepień. Urzędnicy ds. zdrowia wskazali, że za niedawnym wzrostem liczby infekcji kryło się samozadowolenie ze szczepień.

„Pomimo dostępności szczepionek jest wiele osób, które uporczywie nie chcą się szczepić” – powiedział Metropolitan Development Authority w oświadczeniu.

Co wtedy: Urzędnicy twierdzą, że mają nadzieję zaszczepić do maja 77 milionów Filipińczyków spośród 110 milionów mieszkańców. Na początku grudnia tylko 40 milionów otrzymało co najmniej dwie dawki.

READ  Kıvanç Tatlıtuğ dołącza do drugiego sezonu Into the Night

Oto najnowsze aktualizacje i mapy pandemii.

W innych opracowaniach:


Najpierw w Meksyku, potem w Boliwii, Peru, Hondurasie, Chile – a być może wkrótce w Kolumbii i Brazylii – lewicowi politycy zdobywali prezydentury, często pokonując zasiedziałych prawicowych. W tym roku oczekuje się, że liderzy lewicy i lewicy przejmą władzę w sześciu największych gospodarkach regionu.

Tendencja ta nie objęła Salwadoru, Urugwaju i Ekwadoru. Ale ogólnie rzecz biorąc, Evan Ellis, profesor studiów latynoamerykańskich, powiedział, że w jego pamięci nie było Ameryki Łacińskiej „zdominowanej przez mieszankę lewicowców i antyamerykańskich przywódców populistycznych”.

Jednak nowi liderzy mogą mieć trudności z wprowadzeniem zmian. W przeciwieństwie do początku XXI wieku, kiedy lewicowcy zdobywali prezydentury monetarne w Ameryce Łacińskiej, nowi zasiedziali byli obciążeni długiem, skromnymi budżetami, ograniczonym dostępem do kredytów i, w wielu przypadkach, zaciekłym sprzeciwem.

Globalny wpływ: Analitycy twierdzą, że zdobycze lewicy mogą wzmocnić Chiny i osłabić Stany Zjednoczone, które konkurują o wpływy w regionie. Zmiana może również utrudnić Amerykanom dalsze izolowanie lewicowych reżimów w Wenezueli, Nikaragui i Kubie.

Następny test: W Kolumbii, gdzie w maju odbędą się wybory prezydenckie, w sondażach prowadzi Gustavo Petro, lewicowy były burmistrz Bogoty, który należał do grupy partyzantów miejskich.

Dzielnica Molenbeek w Brukseli była wylęgarnią komórki terrorystycznej, która zabiła 162 osoby w Paryżu i Brukseli w 2015 i 2016 roku. Sześć lat później mieszkańcy próbują zmienić społeczeństwo, gdy proces ma na celu zbadanie, co poszło nie tak w Molenbeek.

Nowy rok, nowy rok, nowe… trendy kulinarne?

Kim Severson z The Times zestawił prognozy prognostyczne dotyczące tego, co Amerykanie będą jeść i pić w 2022 roku. Przewidują nowe zainteresowanie grzybami, przemyślenie kurczaka i kawy oraz powrót koktajli w latach 80. XX wieku.

READ  Najlepsze filmy na Netflix teraz | zabawa

Jeśli chodzi o smak roku, szukaj hibiskusa, „który nadaje swój szkarłatny kolor i ziemisty smak wszystkim, od koktajli i napojów gazowanych po credo i jogurt” – pisze Kim.

Możesz nawet zacząć słyszeć zupełnie nowe słowa opisujące smaki, takie jak „swicy” i „swalty”. Sprawdź to wszystko tutaj.