Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tusk zabiega o pogodzenie protestów rolników ze wsparciem dla Ukrainy – DW – 23.02.2024

Tusk zabiega o pogodzenie protestów rolników ze wsparciem dla Ukrainy – DW – 23.02.2024

Donalda Tuska Podczas czwartkowej rozmowy z reporterami nie próbował ukryć swojej irytacji. Jego centrolewicowy rząd podejmuje obecnie ogromne wysiłki na rzecz przywrócenia praworządności Narodowo-konserwatywny rząd PiS rządził Polską od 2015 do 2023 roku.

Zachowanie spokoju w innych obszarach domowych znacznie pomoże. Ale nadal Rolnicy w kraju mają inny pomysł.

Po dłuższej przerwie polscy rolnicy wznowili we wtorek blokowanie dróg w całym kraju i dojazdów do przejścia granicznego z Ukrainą. W niektórych przypadkach i tak już napięta sytuacja uległa eskalacji.

Przykładowo na przejściu granicznym Medica z ukraińskiej ciężarówki wyrzucono na drogę zboże. na Śląsku na południu Polska, Traktor powiewał pod radziecką flagą i miał transparent z napisem „Putin – dyscyplina Ukrainy, Brukseli i naszych władców”.

Polscy rolnicy protestują przeciwko importowi żywności z Ukrainy, ale także przeciwko polityce UE Zdjęcie: Carol Cerevis/Sofa/Zuma/Image Alliance

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Warszawie stanowczo potępiło incydent, a Prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko rolnikowi pod zarzutem podżegania do totalitarnej propagandy i nienawiści.

Zmierzch próbuje zmniejszyć intensywność

Aby uniknąć dalszej eskalacji, Tusk stara się pogodzić interesy obu stron. Powtórzył swoje wsparcie UkrainaWyraził jednak także zrozumienie dla rolników.

„Te dwie kwestie należy oddzielać w dyskusjach krajowych i międzynarodowych” – stwierdził. „Nie ma mowy o wspieraniu Ukrainy w walce z Ukrainą Rosja. To nie podlega negocjacjom. Musimy jednak chronić polskich rolników i polski rynek przed negatywnymi konsekwencjami otwarcia granic dla produktów rolnych.”

Jednocześnie Tusk stanowczo potępił prorosyjskie prowokacje: „Nie możemy pozwalać tym, którzy służą poważnie. PutinKampania mająca na celu wykorzystanie protestów chłopskich na granicy z Ukrainą. Każde tego typu wsparcie dla narracji Putina jest zdradą stanu” – stwierdził.

Premier nazwał przejścia na granicy polsko-ukraińskiej „infrastrukturą krytyczną”, która ma zapewnić Ukrainie niezakłócony przepływ dostaw wojskowych i pomocy humanitarnej. W przypadku przeszkody.

„Rozmowy techniczne” zamiast kodu

Zalecane spotkanie na granicy Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Jednak tak się nie dzieje. Zełenski Premierzy i Prezydenci obu krajów i Unia Europejska Urzędnicy powinni spotkać się w krótkim czasie.

READ  Pokazane w polskiej adie selfie sprzed ery selfie

„Nie potrzebujemy symboli w naszych stosunkach, nie potrzebujemy bombastycznych gestów jedności” – powiedział polski premier. Zamiast tego rządy Polski i Ukrainy spotkają się w Warszawie 28 marca, po przeprowadzeniu negocjacji na poziomie technicznym.

Premier Donald Tusk (po lewej) jest nieugięty, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę w jej wojnie z Rosją.Zdjęcie: Biuro Prezydenta Ukrainy/AP Photo/Image Alliance

Tusk powiedział także, że na swoim posiedzeniu chce poruszyć „potrzebę dostosowania polityki UE wobec Ukrainy”. W piątek spotkał się w Warszawie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą van der Leyen.

Całoroczna walka z importem żywności

Konflikt wokół importu żywności z Ukrainy trwa od roku. Polscy rolnicy twierdzą, że znaczna część ukraińskiego zboża tak naprawdę trafia do Polski w drodze do Azji i Afryki. Niszczycielskie skutki dla rolników w kraju.

Ceny spadły, a polscy rolnicy nie mogli sprzedawać swoich produktów, ponieważ koszty ich produkcji były wyższe niż u ukraińskich odpowiedników. Uważają także, że unijny Zielony Ład jest dodatkowym obciążeniem.

Po pierwszej fali protestów w zeszłym roku W kwietniu 2023 roku polski rząd wprowadził zakaz importu ukraińskiego zboża. Bruksela odpowiedziała na naciski krajów Europy Środkowo-Wschodniej – w tym Polski – nakładając tymczasowe ograniczenia na import produktów rolnych z Ukrainy.

Ponieważ zakaz wygasał 15 września i nie został przedłużony, Polska, Węgry i Słowacja nałożyły jednostronne ograniczenia importowePozostaje na swoim miejscu do dziś.

Konflikt wokół importu żywności z Ukrainy trwa od roku. Na zdjęciu: Korek na przejściu granicznym Mediga podczas strajku wydziałów transportu i rolników w listopadzie ubiegłego roku.Zdjęcie: Dominika Jarzica/Sofa/Zuma/Image Alliance

Partie opozycyjne w polskim parlamencie domagają się przedłużenia zakazu importu. Krzysztofa Bosaka Nacjonalistyczna, antyukraińska partia koalicyjna Domagała się embargo na wszystkie produkty rolne z Ukrainy.

Kogo najbardziej odczuje przedłużony zakaz?

Eksperci ostrzegają jednak, że jeśli tak przedłużony zakaz wejdzie w życie, oczekiwana odwetowa reakcja Ukrainy może raczej zaszkodzić Polsce, niż przynieść jej korzyści.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski powiedział parlamentowi, że o ile nadwyżka w handlu z Ukrainą wyniesie w 2023 r. 6,9 mld euro (7,5 mld dolarów), to deficyt handlowy Polski produktami rolnymi wyniesie 650 mln euro.

READ  Zrozumienie, co Polska wnosi do stołu

Polska eksportuje na Ukrainę pojazdy, maszyny, paliwa, broń, farmaceutyki, produkty mleczne, warzywa i napoje.

Duch walki wśród rolników rośnie z dnia na dzień.

Przedstawiciele polskiego rządu ogłosili, że w przyszłym tygodniu spotkają się z protestującymi rolnikami. Ze swojej strony rolnicy planują we wtorek protest w Warszawie ze wszystkich kierunków.

Szef Związku Rolników Sławomir Istepski powiedział, że teraz zamiast traktorów planują przyjechać autobusami. Oczekuje się, że w wydarzeniu weźmie udział 20 000 osób, w tym rolnicy Niemcy, Francja I Holandia.

Rolnicy są zdecydowani nie ustąpić. „Nasz duch walki rośnie z dnia na dzień. Dołącza do nas coraz więcej osób” – powiedział TVN24 Andrzej Sobociński, rzecznik prasowy blokady na autostradzie S7 między Gdańskiem a Warszawą.

Na dłuższą metę: rolnicy w niektórych częściach kraju chcą nadal blokować drogi do połowy marcaZdjęcie: Serge Capone/AFP

„Otrzymujemy ogromne wsparcie. Łzy napływają nam do oczu, gdy ludzie przynoszą nam jedzenie i życzą nam sukcesów” – powiedział. Rolnicy z okolicy chcą nadal blokować drogi do 10 marca. „Wrócimy do domu dopiero, gdy zobaczymy konkretne rezultaty” – powiedział Soboczyński.

Spadek stosunków dwustronnych

Starcia trwają Wpływ na stosunki dwustronne. Polskie media podały niedawno wyniki badania przeprowadzonego przez kijowską grupę oceniającą, które wskazują na wyraźny spadek pozytywnych postaw wobec Polski na Ukrainie. Według badania 79% Ukraińców postrzega obecnie Polskę jako „kraj przyjazny”, w porównaniu z 94% rok temu. Tylko 33% Ukraińców postrzega Polskę jako „wyraźnie przyjazną”, co oznacza spadek w porównaniu z 79% rok temu.

Podobnie jest w Polsce: z badania przeprowadzonego latem ubiegłego roku przez Agencję Zatrudnienia Służby Personalne wynika, że ​​26% Polaków ma obecnie bardziej negatywny stosunek do Ukrainy niż rok temu.

Artykuł ten został pierwotnie opublikowany w języku niemieckim.