Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tusk ostrzega, że ​​spory gospodarcze mogą wywołać „nastroje antyukraińskie”

Tusk ostrzega, że ​​spory gospodarcze mogą wywołać „nastroje antyukraińskie”

Premier Polski Donalda Tuska Polska Agencja Prasowa (PAP) podała 11 lutego, że spory gospodarcze między Polską a Ukrainą mogą spowodować „nagłe pojawienie się nastrojów antyukraińskich”.

Tusk złożył to oświadczenie jako polski rolnik Wystrzelony Nowa fala protestów przeciwko importowi z Ukrainy, prowadząca do zamknięcia kilku przejść granicznych. W jednym z incydentów, który miał miejsce 11 lutego, protestujący wysypywali ukraińskie zboże z ciężarówek zaparkowanych na drodze, co wywołało niezadowolenie na Ukrainie.

„Nie sądzę, aby istniał jakiś poważny konflikt opinii lub interesów między (polskim) rządem a protestującymi rolnikami” – powiedział Tusk. Powiedział Podczas spotkania w Morągu w północnej Polsce, 11 lutego.

„Na pewno nie w przypadku swobodnego ukraińskiego eksportu produktów rolnych, bez skutecznych ograniczeń ze strony Polski, ale także przez granicę litewską”.

Tusk podkreślił, że Polska chce pomóc Ukrainie jako krajowi w walce z rosyjską agresją, ale „to, że kilkaset czy tysiące ludzi na Ukrainie chce dużo zarobić, nie jest naszym problemem”.

Premier stwierdził, że ze względu na polską sympatię i otwartość niektórzy próbują „wykorzystać wojnę jako środek nieuczciwej konkurencji z (polskimi) firmami, pracownikami i rolnikami”.

Polska jest jednym z najsilniejszych sojuszników Ukrainy od początku zakrojonej na szeroką skalę rosyjskiej inwazji, jednak w ubiegłym roku stosunki zaczęły być nieco napięte z powodu sporów handlowych w handlu produktami rolnymi.

Obydwa kraje są głównymi producentami rolnymi. Kiedy w 2022 r. Unia Europejska zniosła ograniczenia i cła na ukraińskie towary, rolnicy w Polsce i innych krajach sąsiadujących skarżyli się, że tańszy import z Ukrainy stanowi nieuczciwą przewagę.

Były polski rząd Partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). został założony Wprowadzono zakaz importu ukraińskiego zboża i kilku powiązanych produktów, najpierw w ramach środka UE w okresie od maja 2023 r. do września 2023 r., a następnie jednostronnie. Rząd Tuska, sprawujący władzę od grudnia ub. r., oświadczył, że nie zamierza znosić zakazu.

Pomimo zakazu zbóż i produktów pokrewnych, inne substancje, takie jak cukier czy drób, w dalszym ciągu budzą obawy wśród polskich rolników. Polska zezwala także na przewóz przez swoje terytorium produktów zabronionych do krajów trzecich.

„Jeśli Ukraina w dalszym ciągu chce potrafić zjednać sobie cały świat w walce z Rosją, musi także szanować interesy jednostek tej wspólnoty” – powiedział Tusk.

Dodał, że tak samo łatwo, jak ludzie mogą wzbudzić entuzjazm i gotowość do wspierania Ukrainy, tak łatwo można ten entuzjazm przełamać.

Wcześniej polskie firmy transportowe i rolnicy zamknęli cztery przejścia między listopadem 2023 r. a styczniem w proteście przeciwko ukraińskiemu importowi i liberalizacji zezwoleń dla ukraińskich kierowców ciężarówek.

Polscy rolnicy zgodzili się komentarz Ich wstępna blokada nastąpiła 6 stycznia, po tym, jak minister rolnictwa Czesław Sikirski zgodził się spełnić część ich żądań, m.in. dotacji do kukurydzy, zwiększenia kredytów płynnościowych i utrzymania podatków rolnych na poziomie z 2023 roku.

Niedługo potem kierowcy ciężarówek znieśli blokadę.

Nowa fala protestów rolników jeszcze 24 stycznia drogi w całej Polsce zostały ponownie zamknięte w związku z importem z Ukrainy i innych krajów spoza UE.

Unia Solidarności Ogłaszać 1 lutego ogłosili, że od 9 lutego do 10 marca zamkną drogi i przejścia graniczne z Ukrainą ze względu na „bierność polskich władz” i Unii Europejskiej w rozwiązaniu problemu importu.

Od 9 lutego zamknięte są trzy przejścia, a od 12 lutego dwa kolejne.

Przeczytaj także: Powrót Tuska zapewnia stabilność w stosunkach z Ukrainą, ale wyzwania gospodarcze pozostają

Ciężko pracowaliśmy, aby zapewnić Ci niezależne, lokalne wiadomości z Ukrainy. Jest rozważane Wspieraj niepodległy Kijów.

READ  Polska grupa skarbowa nie zdołała dostarczyć