Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Turecka inflacja rośnie o 36% wraz z wybuchem kryzysu lir

Kobiety robią zakupy na lokalnym targu w dzielnicy Fatih w Stambule, Turcja, 13 stycznia 2021 r. REUTERS / Murat Sezer

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Roczna inflacja osiągnęła najwyższy poziom za Erdogan
  • Ceny żywności i napojów wzrosły o prawie 44% rok do roku
  • Realne zwroty są bardzo ujemne po obniżce stóp procentowych do 14%
  • Lira słabnie o 4% po najgorszym roku od dwóch dekad

STAMBUŁ (Reuters) – Roczna stopa inflacji w Turcji skoczyła do najwyższego poziomu od 19 lat, dane pokazały w poniedziałek, ujawniając głębokość kryzysu walutowego zaprojektowanego przez politykę prezydenta tego kraju.

Ceny konsumpcyjne wzrosły o 36,08%, przekraczając medianę prognozy wynoszącą 30,6%, przy czym ceny podstawowych artykułów, takich jak transport, żywność i napoje – które odpowiadały za rosnący udział tureckich dochodów gospodarstw domowych do 2021 r. – rosły szybciej. Czytaj więcej

Dane Tureckiego Instytutu Statystycznego pokazały, że w samym grudniu CPI zrobił rzadki krok do dwucyfrowej wartości 13,58%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Lira turecka spadła w zeszłym roku o 44%, gdy bank centralny obniżył stopy procentowe, ponieważ prezydent Recep Tayyip Erdogan starał się stawiać kredyt i eksport nad stabilnością waluty. W poniedziałek spadł o kolejne 4% do 13,7 wobec dolara. Czytaj więcej

Jeden ekonomista przewidywał, że do wiosny inflacja osiągnie 50%, jeśli polityka pieniężna nie zostanie natychmiast odwrócona.

„Ceny powinny zostać podniesione natychmiast i agresywnie, ponieważ jest to pilna sprawa”, powiedział Ozlem Derici Sengul, współzałożyciel Spinn Consulting w Stambule.

Dodał, że bank centralny prawdopodobnie nie podejmie działań, a roczna inflacja prawdopodobnie „osiągnie 40-50% do marca”, kiedy doda się do tego zarządzane podwyżki cen, w tym 50% podwyżkę płacy minimalnej. Czytaj więcej

READ  Tankowiec zdolny do przewożenia 2 milionów baryłek eksploduje u wybrzeży Nigerii

Ubiegły rok był najgorszy dla lira od prawie dwóch dekad, podczas gdy roczny wskaźnik CPI był najwyższy od odczytu 37,0% we wrześniu 2002 r., czyli na dwa miesiące przed pierwszym objęciem urzędu przez AKP Erdogana. Czytaj więcej

Dzwonki alarmowe dla inwestorów i konsumentów

Erdogan, samozwańczy wróg stóp procentowych, zreformował w zeszłym roku kierownictwo banku centralnego. Bank obniżył stopę procentową do 14% z 19% od września, pozostawiając Turcję z wyjątkowo ujemną realną stopą zwrotu, która przestraszyła oszczędzających i inwestorów.

Kolejny gwałtowny wzrost cen i spadek kursu lirów również przewróciły budżety gospodarstw domowych i firm, niwecząc plany podróży i zmuszając wielu Turków do cięcia kosztów. Wiele osób ustawiło się w zeszłym miesiącu w Stambule po dotowane pieczywo, gdzie według władz koszty utrzymania wzrosły o 50% w ciągu roku.

Bank centralny argumentował, że czynniki tymczasowe napędzają ceny i przewidział zmienną trajektorię inflacji, która – po około 20% w ostatnich miesiącach i przeważnie dwucyfrowej w ciągu ostatnich pięciu lat – powiedziała w październiku, że zakończy rok na poziomie 18,4% . Czytaj więcej

Sengul zasugerował, na podstawie danych z poniedziałku, że ta kłótnia dobiegła końca.

„Odzwierciedla to błędne koło inflacji przyciągającej popyt, która jest bardzo niebezpieczna, ponieważ bank centralny zasugerował, że presja cenowa jest spowodowana wypychaniem kosztów (ograniczenia podaży) i że nie może nic z tym zrobić” – powiedziała.

Dane CPI wykazały wzrost o 19,08% w skali miesiąca, odzwierciedlając wzrost cen importu, wskaźnik cen producentów za miesiąc grudzień wzrósł o 19,08% w ujęciu miesięcznym i 79,89% w skali roku, roczne ceny transportu wzrosła o 53,66%, podczas gdy koszyk żywności i napojów wzrósł o 43,8%.

Grafika Reutera

Zawirowania gospodarcze wpłynęły również na sondaże Erdogana przed trudnymi wyborami zaplanowanymi nie później niż w połowie 2023 roku.

Lira osiągnęła rekordowo niski poziom 18,4 w stosunku do dolara w grudniu, po czym dwa tygodnie temu gwałtownie odbiła się po interwencjach na rynku wspieranych przez państwo i po tym, jak Erdogan ogłosił plan ochrony depozytów lira przed wahaniami kursów walut.

(Raport) Przesłane przez Ezji Erkoyon, Ubin Mumcuoglu i Halilkan Soran; Edytowanie przez Jonathana Spicera i Johna Stonestreeta

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.