Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Turecka firma o ambitnych 10-letnich planach kosmicznych: TUA Head

Turcja nadal pracuje niestrudzenie, aby osiągnąć każdy cel w ramach niedawno ujawnionego krajowego programu kosmicznego, powiedział Serdar Huseyin Yildirim, szef Tureckiej Agencji Kosmicznej, chociaż niektóre zadania, takie jak wysłanie tureckiego obywatela na Księżyc, będą wymagały więcej czasu i wysiłku. . TUA).

Yildirim, który uczestniczył w Aksaray Astronomy and Space Camp, powiedział w niedzielę Agencji Anadolu (AA), że Tkiyet Um Ali realizuje w ramach ogłoszonego programu.

Powiedział, że Turcja dąży do osiągnięcia Księżyca, a drugim celem jest wysłanie obywatela Turcji po raz pierwszy w kosmos w ramach misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2023 roku.

„Kontynuujemy naszą szybką pracę w tej sprawie”.

Yildirim powiedział, że TUA jest instytucją mającą zaledwie dwa lata i ważne jest, aby o tym pamiętać, ponieważ od teraz nadal się rozwija.

Yildirim zauważył, że na początku tego roku turecki satelita Türksat 5A został wystrzelony w kosmos i umieszczony na orbicie, a następny jest Türksat 5B. Turcja wystrzeliła satelitę telekomunikacyjnego nowej generacji Türksat 5A na orbitę ze Stanów Zjednoczonych we współpracy ze SpaceX w styczniu.

„Te dwa satelity zostały wyprodukowane za granicą, ale planujemy wystrzelić satelitę telekomunikacyjnego Türksat 6A, który jest produkowany w kraju na poziomie 60% wkładu lokalnego” – powiedział. Krajowy satelita zostanie odsłonięty w 2022 roku. Türksat 6A jest efektem współpracy Ministerstwa Transportu i Infrastruktury oraz organizacji i firm, takich jak wiodąca firma obronna ASELSAN, TAI i CTech, wraz z Türksatem i czołową instytucją naukową w kraju, Rada ds. Badań Naukowych i Technologicznych Turcji (TÜBITAK).

Turcja planuje również w przyszłym roku wystrzelić w kosmos własnego satelity obserwacyjnego o wysokiej rozdzielczości IMECE.

„Są to produkty, które są opracowywane przy lokalnym udziale” – powiedział Yildirim.

Yildirim dodał, że Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Japonia, Indie i kraje Unii Europejskiej są ogólnie uważane za głównych graczy w przemyśle kosmicznym.

READ  Postępy w technologii kosmicznej stymulują zainteresowanie inwestorów

„Potrzebujemy więcej czasu i ciężkiej pracy, aby dogonić te kraje, które są w czołówce ligi” – powiedział, podkreślając, że Turcja ma przewagę w tworzeniu niezbędnych zasobów ludzkich w tej dziedzinie dzięki dużej liczbie młodych ludzi. .

Turcja ustanowiła TUA w 2018 roku w celu przyłączenia się do kilku innych krajów posiadających programy kosmiczne.

W lutym kraj ten przedstawił ambitną 10-letnią kosmiczną mapę drogową, która obejmuje misje na Księżyc, wysyłanie tureckich astronautów na misję naukową w kosmos i opracowywanie systemów satelitarnych, które są opłacalne w skali międzynarodowej.

Misja Turcji na Księżyc zostanie zakończona w dwóch fazach. W pierwszym etapie zostanie wykonane nieostrożne lądowanie na powierzchni Księżyca za pomocą domowej rakiety hybrydowej, która zostanie wystrzelona na orbitę pod koniec 2023 r. dzięki współpracy międzynarodowej. W drugim etapie w 2028 r. na powierzchni Księżyca zostanie wykonane miękkie lądowanie, które umożliwi rozmieszczenie łazika.