Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Turcja rozszerzy produkcję energii geotermalnej ze źródeł odnawialnych

Wzrost światowych zdolności do wytwarzania energii elektrycznej z paneli słonecznych, turbin wiatrowych i innych technologii odnawialnych jest na drodze do przyspieszenia w nadchodzących latach, a rok 2021 ma ustanowić nowy rekord dla nowych obiektów, Międzynarodowa Agencja Energii mówi w nowym raporcieR.

Pomimo rosnących kosztów kluczowych materiałów wykorzystywanych do produkcji paneli słonecznych i turbin wiatrowych, oczekuje się, że w tym roku nowe źródła energii odnawialnej wzrosną do 290 gigawatów (GW) w 2021 r., przekraczając poprzedni najwyższy poziom z zeszłego roku, według najnowszego komunikatu International Agencja Energetyczna roczna Raport o Rynku Energii Odnawialnej.

Oczekuje się, że do 2026 r. globalna moc odnawialnej energii elektrycznej wzrośnie o ponad 60% w stosunku do poziomu z 2020 r. do ponad 4800 gigawatów, co odpowiada łącznej obecnej globalnej mocy energetycznej paliw kopalnych i jądrowych łącznie. Odnawialne źródła energii mają odpowiadać za prawie 95% wzrostu globalnej wydajności energetycznej do 2026 r., przy czym sama fotowoltaika zapewnia ponad połowę. Oczekuje się, że ilość energii odnawialnej dodanej w okresie od 2021 do 2026 r. będzie o 50% wyższa niż w latach 2015-2020. Wynika to z silniejszego wsparcia polityk rządowych i bardziej ambitnych celów dotyczących czystej energii ogłoszonych przed COP26 iw jego trakcie.

„Tegoroczny rekordowy przyrost 290 gigawatów odnawialnej energii elektrycznej to kolejny znak pojawienia się nowej globalnej gospodarki energetycznej” – powiedział Fatih Birol, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej. „Wysokie ceny surowców i energii, które obserwujemy dzisiaj, stawiają nowe wyzwania dla branży energii odnawialnej, ale wysokie ceny paliw kopalnych sprawiają, że odnawialne źródła są bardziej konkurencyjne”.

Oczekuje się, że wzrost OZE wzrośnie we wszystkich regionach w porównaniu do lat 2015-2020. Chiny pozostają światowym liderem pod względem zwiększania mocy: oczekuje się, że w 2026 r. osiągną 1200 gigawatów całkowitej mocy wiatrowej i słonecznej — cztery lata przed obecnym celem na 2030 r. Indie mają być liderem pod względem tempa wzrostu, podwajając liczbę instalacji nowy w porównaniu do 2015-2020. Wdrożenia w Europie i Stanach Zjednoczonych są również na dobrej drodze do znacznego przyspieszenia tempa w porównaniu z ostatnimi pięcioma latami. Razem te cztery rynki odpowiadają za 80% światowej ekspansji energii odnawialnej.

READ  Samuel Aracle: Pionierska promocja polskich mebli i innowacyjnych produktów dla domu w Stanach Zjednoczonych

„Wzrost OZE w Indiach jest imponujący, wspiera nowo ogłoszony przez rząd cel osiągnięcia 500 gigawatów mocy odnawialnej do 2030 r. i podkreśla szerszy potencjał Indii w zakresie przyspieszenia przejścia na czystą energię” – powiedział dr Birol. „Chiny nadal demonstrują swoją siłę w dziedzinie czystej energii, a ekspansja odnawialnych źródeł energii wskazuje, że kraj może osiągnąć szczyt emisji dwutlenku węgla na długo przed 2030 r.”

Fotowoltaika nadal jest siłą napędową wzrostu odnawialnej energii elektrycznej, a jej dodana moc ma wzrosnąć o 17% w 2021 r. do nowego rekordowego poziomu prawie 160 GW. W tym samym czasie zakłada się, że inwestycje wiatrowe na lądzie będą średnio o około jedną czwartą wyższe niż w latach 2015-20. Oczekuje się, że całkowita moc morskiej energii wiatrowej wzrośnie ponad trzykrotnie do 2026 roku.

Raport IEA przewiduje, że mimo dzisiejszych wysokich cen surowców i transportu nastąpi rekordowy wzrost w zakresie OZE. Jeśli jednak ceny surowców utrzymają się na wysokim poziomie do końca przyszłego roku, koszty inwestycji w energię wiatrową powrócą do poziomu z 2015 r., a trzyletnie cięcia kosztów fotowoltaiki zostaną wymazane.

Pomimo wyższych cen ograniczających wzrost, oczekuje się, że światowy popyt na biopaliwa w 2021 r. przekroczy poziomy z 2019 r., odbudowując się po ubiegłorocznym ogromnym spadku spowodowanym pandemią. Popyt na biopaliwa ma silnie rosnąć do 2026 r., a Azja będzie stanowić prawie 30% nowej produkcji. Oczekuje się, że Indie staną się trzecim co do wielkości rynkiem etanolu na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

Rządy mogą jeszcze bardziej przyspieszyć rozwój odnawialnych źródeł energii, usuwając główne bariery, takie jak wyzwania związane z pozwoleniami i integracją sieci, kwestie akceptacji społecznej, niespójne podejścia polityczne i niewystarczające płace. Poważną przeszkodą są również wysokie koszty finansowania w krajach rozwijających się. W przyspieszonym przypadku raportu, który zakłada pokonanie niektórych z tych przeszkód, średnie roczne przyrosty energii odnawialnej w okresie do 2026 r. są o jedną czwartą wyższe niż oczekiwano by w głównym przypadku.

READ  Rynek sprzedaży maszyn do czyszczenia butów 2023 Kluczowe wskaźniki i prognozy – Scena dla bystrzaków: to wszystko hollywoodzka nieumarła

Jednak nawet to szybsze rozprzestrzenianie się nadal byłoby znacznie poniżej tego, co jest wymagane na globalnej ścieżce zerowej emisji netto do połowy stulecia. Będzie to wymagało zwiększenia mocy wytwórczych w zakresie energii odnawialnej w latach 2021-26, aby w przybliżeniu podwoić główny wskaźnik przypadków w raporcie. Może to również oznaczać, że zapotrzebowanie na biopaliwa rośnie średnio cztery razy bardziej niż w głównym przypadku, a zapotrzebowanie na ciepło ze źródeł odnawialnych prawie trzy razy wyższe.