World

Turcja: cypryjskie miasto Varosha zostaje ponownie otwarte w obliczu greckiej opozycji |ا . Wiadomości z Europy

Decyzja o ponownym otwarciu dwóch biur spotkała się z międzynarodowym potępieniem, a amerykański sekretarz stanu Anthony Blinken nazwał ją prowokacyjną i niedopuszczalną.

Władze w samozwańczej Tureckiej Republice Cypru Północnego ogłosiły we wtorek częściowe ponowne otwarcie opuszczonego miasta w celu ewentualnego przesiedlenia, wywołując ostrą naganę ze strony greckich Cypryjczyków i przywódców międzynarodowych, w tym Stanów Zjednoczonych.

Varosha, przerażająca grupa opuszczonych hoteli i wieżowców, jest opuszczona od czasu wojny w 1974 roku, która podzieliła wyspę, do strefy wojskowej, do której nikt nie ma wstępu.

Władze Cypru Północnego otworzyły niewielki obszar dla codziennych wizyt w listopadzie 2020 r. i poinformowały we wtorek, że jego część zostanie przekształcona na użytek cywilny z mechanizmem umożliwiającym ludziom odzyskanie swojej własności.

„W Maras rozpocznie się nowa era, z której wszyscy skorzystają” – powiedział turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, który we wtorek odwiedził północny Cypr. Maras to turecka nazwa Varosha.

„Nie mamy kolejnych 50 lat do stracenia” – powiedział Erdogan tłumowi podczas procesji z okazji 47. rocznicy inwazji jego kraju, która podzieliła wyspę na Morzu Śródziemnym.

Miał na myśli dziesięciolecia nieudanych wysiłków ONZ na rzecz zjednoczenia Cypru.

„Nie można poczynić postępów w negocjacjach bez zaakceptowania istnienia dwóch narodów i dwóch równych w sytuacji państw” – powiedział.

Przywódcy Greków cypryjskich obawiają się, że zmiana statusu regionu świadczy o wyraźnym zamiarze przejęcia go przez Turcję. Grecki prezydent Cypru Nicos Anastasiades określił ten ruch jako „nie do zaakceptowania”.

„To się zmienia lub jest próbą zmiany status quo” – powiedział.

Greckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że potępiło ten ruch “w najostrzejszych słowach”.

W oświadczeniu sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział również, że decyzja „wyraźnie jest sprzeczna z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ”, które „wyraźnie wzywają do administrowania Varoshy przez ONZ”.

READ  Meng Wanzhou został zwolniony z Huawei po osiągnięciu porozumienia z amerykańskimi prokuratorami

„Stany Zjednoczone postrzegają działania tureckich Cypryjczyków w Varosha, przy wsparciu Turcji, jako prowokacyjne, nie do przyjęcia i niezgodne z ich wcześniejszymi zobowiązaniami do konstruktywnego zaangażowania się w rozmowy o ugodzie” – powiedział.

„Wzywamy Turków cypryjskich i Turcję do cofnięcia swojej decyzji ogłoszonej dzisiaj i wszystkich kroków podjętych od października 2020 r.”

„Niebezpieczeństwa, które zwiększają napięcia”

Zaniepokojenie wyraził również szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell.

“[The] Jednostronna decyzja ogłoszona dziś przez prezydenta Erdogana i [Northern Cyprus leader Ersin] „Tatarzy ryzykują podniesieniem napięć na wyspie i pójściem na kompromis w kwestii powrotu do rozmów w sprawie kompleksowego rozwiązania kwestii cypryjskiej” – powiedział na Twitterze.

Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab powiedział, że oświadczenie Turcji „sprzecza rezolucjom Rady Bezpieczeństwa ONZ” i grozi „podważeniem cypryjskiego procesu ugodowego”.

Rezolucje ONZ wzywają do przekazania Varoshy administracji ONZ i umożliwienia ludziom powrotu do domu.

Anastasiades powiedział, że jeśli „prawdziwym interesem Turcji jest zwrot nieruchomości jej prawnym właścicielom… powinni byli przyjąć rezolucje ONZ i przekazać miasto Organizacji Narodów Zjednoczonych, umożliwiając im powrót w bezpiecznych warunkach”.

Wysiłki pokojowe wielokrotnie słabły, a nowe przywództwo Turków cypryjskich, wspierane przez Turcję, twierdzi, że porozumienie pokojowe między dwoma suwerennymi państwami jest jedyną realną opcją.

Rząd Republiki Cypryjskiej, wspierany przez Unię Europejską, odrzuca dwupaństwową umowę dotyczącą wyspy, która przyznaje północnemu państwu Cypru suwerenny status, który jest uznawany tylko przez Ankarę.

READ  Organizacja Narodów Zjednoczonych: Zjednoczone Emiraty Arabskie nie udowodniły, że Princess Latifa nadal żyje w Dubaju

Varosha od dawna jest postrzegana jako karta przetargowa dla Ankary w każdym przyszłym porozumieniu pokojowym, a jeden z obszarów, który powszechnie oczekuje się, że zostanie zwrócony administracji grecko-cypryjskiej w ugodzie.

Posunięcie Turków cypryjskich uczyniło to założenie jeszcze bardziej niejednoznacznym.

About the author

Halsey Pearson

"Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik."

Add Comment

Click here to post a comment