Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tunezyjska turystyka odbija się, aby wprowadzić do gospodarki bardzo potrzebną obcą walutę |  Podróż

Tunezyjska turystyka odbija się, aby wprowadzić do gospodarki bardzo potrzebną obcą walutę | Podróż

Tunezja przygotowuje się do silnego sezonu turystycznego, ponieważ liczba odwiedzających zbliża się do poziomu sprzed pandemii, powiedział agencji Reuters urzędnik państwowy, sprowadzając bardzo potrzebną obcą walutę w gospodarce pogrążonej w kryzysie, ponieważ bankructwo zagraża finansom państwa.

Ludzie siedzą w kawiarni w Sidi Bou Said, popularnej miejscowości turystycznej niedaleko Tunisu. Boom turystyczny Tunezji przynosi bardzo potrzebną walutę obcą do gospodarki dotkniętej kryzysem (Reuters/Jahed Abedlawi)

Turystyka zwykle stanowiła około 7% PKB Tunezji, ale liczba odwiedzających spadła podczas pandemii Covid, zwiększając presję na gospodarkę, która już była w tarapatach.

Jednak władze spodziewają się obecnie około 8,5 miliona turystów w tym roku, 90% z 9,4 miliona w 2019 roku, ostatnim roku przed pandemią, i dużego skoku z 6,4 miliona w zeszłym roku, powiedział Lotfi Mani, urzędnik Ministerstwa Turystyki.

„Wskaźniki wskazują na dobry sezon, ze wzrostem liczby rezerwacji” – powiedział. Przychody z turystyki na koniec maja wyniosły około 1,7 miliarda dinarów (550 milionów dolarów), co stanowi wzrost o 57% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Nawet bardzo dobry sezon turystyczny niewiele pomoże w złagodzeniu ogromnej dziury w finansach publicznych Tunezji, która doprowadziła do niedoborów niektórych produktów spożywczych i leków, ani w ogólnym ożywieniu gospodarki.

Rezerwy walutowe spadły do ​​91 dni eksportu ze 123 dni rok temu, a agencja ratingowa Fitch Ratings oceniła dług publiczny Tunezji jako śmieciowy, co wskazuje na obawy rynku, że kraj ten może nie spłacać zagranicznych kredytów.

Darczyńcy podejmują ostatnią próbę przekonania prezydenta Kaisa Saieda, by zgodził się na warunki z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie ratowania, ale nie jest jasne, czy uda się osiągnąć jakiekolwiek porozumienie.

Chociaż Tunezja ma bogate dziedzictwo historyczne od starożytnych cywilizacji, plemion barbarzyńskich, dynastii islamskich i morskich potęg Morza Śródziemnego, turystyka koncentruje się tam głównie na nadmorskich kurortach i statkach wycieczkowych z krótkimi postojami.

READ  Kryzys na Ukrainie: co dalej z resztą świata?

„To bardzo piękne miejsce” – powiedziała polska turystka Anna Glan w wiosce Sidi Bou Said, z widokiem na lśniącą błękitną Zatokę Tunisu.

Dla wielu firm w wiosce, które obsługują turystów, ich powrót to dobra wiadomość, nawet jeśli ogólne perspektywy gospodarcze dla Tunezji są coraz bardziej ponure.

„Z niecierpliwością czekamy na dobry sezon turystyczny i jesteśmy bardzo optymistyczni, ponieważ wskaźniki są pozytywne” – powiedział Tawfiq Al-Hakil, odbierając gości w Sidi Bou Said. „Statki wycieczkowe nadpływają, a rezerwacje hotelowe są pełne”.

Ta historia została opublikowana z kanału agencji informacyjnej bez zmian w tekście. Zmienił się tylko adres.