Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Trzyminutowy rozszerzony przegląd: Bolesne 3-minutowe studium 16mm filmu [Sundance 2022]

Próbując rozszyfrować nagranie, Glenn Kurtz Podróżowałem Przez „Stany Zjednoczone, Kanadę, Anglię, Polskę i Izrael, do archiwów, laboratoriów konserwatorskich i opuszczonego lotniska Luftwaffe” i wreszcie „spotkałem siedmiu ocalałych z tego zaginionego miasta, w tym osiemdziesięciu sześciu. -letni mężczyzna w ujęciu z 1938 roku. Ale „Trzy minuty” tak naprawdę nie dotyczy badań Glenna (chociaż jeśli ktoś chciałby zrobić o tym film dokumentalny, to powinien, bo brzmi to jak fascynująca historia). Zamiast tego chciała, aby reżyser Bianca Stigter użyła filmu, by odpowiedzieć na pytanie: „Czy możesz przedłużyć te trzy minuty, aby zachować przeszłość w teraźniejszości?”

„Trzy minuty” przesuwają się klatka po klatce przez materiał, z narracją Heleny Bonham Carter. Maurice Chandler, mężczyzna, który miał 13 lat, gdy kręcono nagranie, również zapewnia wgląd. Ale co, jeśli w ogóle, możemy wynieść z materiału filmowego? Na pozór jest nieszkodliwy. więc wiedźma. Ale każda pełna sekunda z tych trzech minut jest wypełniona straszliwym i przerażającym ciężarem przyszłości. Prawie każdy uchwycony kamerą ma uśmiech na twarzy. Są szczęśliwie nieświadomi tego, co ich czeka. Ale my, tkwiąc tu mocno w przyszłości, znamy prawdę. Wiemy, że prawie każdy, kto się tu insynuuje, zostanie zabity i nie możemy nic zrobić, aby temu zapobiec. Nie możemy powstrzymać się od patrzenia w przeszłość i wyciągania rąk, nasze palce prześlizgują się przez migające światło w sposób, w jaki może przejść dusza.

Nie wyobrażam sobie, żeby Trzy minuty przedłużania były czymś tak destrukcyjnym z powodu Sundance. Wcześniej był pokazywany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w zeszłym roku i nie pamiętam zbyt wiele, by wtedy go rozpoznać. To nie jest najbardziej efektowny dokument. Nie jest to rodzaj rzeczy, które kończysz na Netflixie, ponieważ możesz wygodnie odtwarzać je w tle podczas przewijania telefonu. I choć to tylko nieco ponad godzina, tempo – to, co nazywam „celowym” – nie jest łatwe do naśladowania, zwłaszcza że nie ma zbyt wielu historii do naśladowania. Ale mam nadzieję, że poszukasz „Trzech minut” i pozwolisz, by jego ciężar zapadł w twoje myśli, gdy te upiorne twarze spoglądają na ciebie z minionych dziesięcioleci.

READ  Varun Dhawan i Janvi Kapoor odwiedzają obóz koncentracyjny Auschwitz

/ Ocena filmu: 8,5 na 10