Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Trzęsienie ziemi w Japonii: ścigaj się, aby znaleźć ocalałych, gdy krytyczne 72-godzinne okno się zamknie

Trzęsienie ziemi w Japonii: ścigaj się, aby znaleźć ocalałych, gdy krytyczne 72-godzinne okno się zamknie

  • Napisane przez Jana McKenziego i Kelly Ng
  • W Wajima i Singapurze

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Pierwsze 72 godziny są kluczowe dla działań ratowniczych, ponieważ później szanse na przeżycie drastycznie spadają

Ratownicy w Japonii ścigają się z czasem, szukając ocalałych z trzęsienia ziemi w Nowy Rok, jako że kluczowe trzydniowe okienko do akcji już się zakończyło.

Co najmniej 82 osoby zginęły w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,6 w skali Richtera, które nawiedziło odległy półwysep Noto w poniedziałek o 16:10 czasu lokalnego (07:10 GMT).

Uważa się, że wiele osób jest uwięzionych pod zawalonymi domami, większość z nich w miastach Suzu i Wajima.

Po 72 godzinach szanse na odnalezienie żywych osób drastycznie maleją.

Dziesiątki tysięcy mieszkańców pozostaje bez prądu i wody, a setki są odcięte od pomocy z powodu osuwisk i zamkniętych dróg.

Premier Japonii Fumio Kishida powiedział wcześniej w czwartek, że dotychczas uratowano 150 osób i że ratownicy będą kontynuować zakrojone na szeroką skalę wysiłki, aby uratować jak najwięcej osób.

„To bardzo trudna sytuacja. Jednak z punktu widzenia ochrony życia proszę o dołożenie wszelkich starań, aby uratować jak najwięcej istnień ludzkich do dzisiejszego wieczoru, krytycznych 72 godzin po katastrofie.” Powiedział.

Agence France-Presse podała, że ​​w poniedziałkowym trzęsieniu ziemi, po którym nastąpiła seria wstrząsów wtórnych, rannych zostało co najmniej 330 osób.

Ponad 30 000 osób na obszarach dotkniętych trzęsieniem ziemi nadal mieszka w schroniskach, a w niektórych miastach brakuje wody, prądu i Internetu.

Tymczasem w Internecie krążyły historie o dramatycznych akcjach ratunkowych. A Film opublikowany przez Peace Winds Japanlokalna organizacja pozarządowa, która pomagała w akcji ratunkowej, pokazuje kilku ratowników przedzierających się przez warstwy zawalonych mebli, aby uratować kobietę uwięzioną pod domem. Następnie owinęli ją grubym kocem.

Podczas środowej wizyty w Wajimie stacja BBC była świadkiem rozległych zniszczeń, a niektóre domy i pojazdy zostały zmiażdżone pod kruszącym się betonem. . Wiele starych, tradycyjnych drewnianych domów w mieście zawaliło się.

Japonia wprowadziła nowe przepisy mające na celu ochronę budynków przed trzęsieniami ziemi w 1981 r., ale wiele drewnianych domów zostało zbudowanych przed ich wprowadzeniem.

Część mieszkańców Wajimy, z których wiele to osoby starsze, nie przeprowadziła w swoich domach prac modernizacyjnych. Dane z 2018 roku pokazały, że ponad połowa budynków w mieście nie spełniała nowych standardów.

Wajima liczy około 23 000 mieszkańców i obecnie przypomina miasto duchów, ponieważ większość z nich posłuchała wczesnych ostrzeżeń i nakazała ewakuację w przypadku przewidywań tsunami.

Jednak nadal odnotowuje największą liczbę zgonów, a liczba potwierdzonych zgonów sięga 48, co stanowi ponad połowę ogólnej liczby ofiar. Oczekuje się, że liczba ta wzrośnie, ponieważ niektóre obszary wokół miasta są odizolowane z powodu podartych dróg i osunięć ziemi, a pomoc nie może dotrzeć do ludzi.

Burmistrz Wajima Shigeru Sakaguchi powiedział, że dostawy żywności i innej pomocy dotarły jedynie do 2 000 z 10 000 osób ewakuowanych dotychczas z miasta.

Według burmistrza Suzhou, miasta liczącego około 13 000 mieszkańców, prawie żaden z jego domów nie stoi. Masuhiro Izumiya powiedział, że około 90% z nich całkowicie lub prawie całkowicie się zawaliło.

Niewielkie tsunami nawiedziło miasto minutę po dużym trzęsieniu ziemi.

Japonia jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie krajów na świecie, a od końca 2020 roku aktywność wokół Noto rośnie. W ciągu ostatnich trzech lat miało tu miejsce ponad 500 małych i średnich trzęsień ziemi.

Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: Budynki wciąż płoną w rejonie Wajimy dotkniętym trzęsieniem ziemi

READ  Co doprowadziło do niedawnego sporu o Morze Południowochińskie pomiędzy Chinami a Filipinami? | Aktualności