Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Trzęsienie ziemi w Chinach zabija dziesiątki, gdy trzęsienia ziemi w Chengdu zamykają swoje podwoje |  Chiny

Trzęsienie ziemi w Chinach zabija dziesiątki, gdy trzęsienia ziemi w Chengdu zamykają swoje podwoje | Chiny

Co najmniej 46 osób zginęło w potężnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło południowy zachód Chiny Odczuły to miliony ludzi zamkniętych w swoich domach pod ścisłą blokadą Covid w Chengdu.

US Geological Survey powiedział, że trzęsienie ziemi o sile 6,6 magnitudo miało miejsce około 26 mil (43 kilometry) na południowy wschód od miasta Kangding na głębokości około sześciu mil.

Chiński państwowy nadawca CCTV poinformował, że 17 osób zginęło w mieście Yan, a 29 zgonów odnotowano w sąsiedniej prefekturze Ganzi.

„Zaginęło szesnaście osób, a 50 innych zostało rannych” – podała telewizja przemysłowa w poniedziałek.

Trzęsienia ziemi wstrząsnęły również budynkami w Chengdu, stolicy prowincji Syczuan i sąsiednim mieście Chongqing.

„Czułem to bardzo mocno, a niektórzy z moich sąsiadów na parterze powiedzieli, że to odczuwają” – powiedział Chen, mieszkaniec.

„Ale ponieważ Chengdu jest pod kontrolą epidemii, ludzie nie mogą opuszczać swoich kompleksów mieszkalnych, więc wielu z nich pobiegło na swoje podwórka”.

CCTV poinformowało, że osuwiska górskie wywołane przez trzęsienie ziemi spowodowały „znaczne szkody” w co najmniej jednym mieście.

Radio podało, że droga do innego miasta została odcięta, a linie telekomunikacyjne na obszarach zamieszkanych przez ponad 10 000 osób, dodając, że wstrząsy doprowadziły również do przerw w dostawie prądu w niektórych elektrowniach w Qarzi i Yan.

Film opublikowany online przez China Earthquake Networks Center pokazuje głazy spadające na zbocza gór w hrabstwie Luoding, wychwytujące chmury pyłu, gdy wstrząsy powodowały wibracje linii telefonicznych.

Oficjalne media podały, że w pobliskich obszarach odnotowano kilka wstrząsów wtórnych. Mniejsze trzęsienie o sile 4,6 nawiedziło wschodni Tybet niecałą godzinę po pierwszym trzęsieniu, według US Geological Survey.

Setki ratowników zostało wysłanych do epicentrum, podała CCTV, pokazując nagranie strażaków w pomarańczowych ubraniach na ciężarówkach płynących autostradą zaśmieconą kamieniami i innymi gruzami.

READ  Plany pogrzebowe królowej Elżbiety II – najnowsze: Pierwsi goście, którzy wejdą do opactwa Westminster, gdy kłamstwo się kończy

Ponad 1000 żołnierzy zostało sprowadzonych, aby pomóc ratownikom, poinformowała Sichuan Seismological Agency.

Według radia władze wysłały również tysiące namiotów, koców i składanych łóżek na dotknięte obszary.

Chiński prezydent Xi Jinping wezwał władze lokalne, aby „uczyniły ratowanie życia najwyższym priorytetem, robiąc wszystko, co w ich mocy, aby ratować ludzi na dotkniętych obszarach i zmniejszać liczbę ofiar śmiertelnych”, donosi CCTV.

Mieszkaniec Chongqing powiedział, że trzęsienie było „bardzo zauważalne” i że wstrząsnęło światłami i meblami w jego mieszkaniu na piątym piętrze.

że Trzęsienie ziemi o sile 8,0 w 2008 r W Syczuanie pozostawił dziesiątki tysięcy zabitych i wyrządził poważne szkody.

W czerwcu w dwóch trzęsieniach ziemi w południowo-zachodnich Chinach zginęły co najmniej cztery osoby, a dziesiątki zostało rannych.

Władze w Chengdu Przedłużone zamknięcie miasta W niedzielę wzrosła liczba zachorowań na koronawirusa.

Region cierpiał również z powodu ciężkiej pogody latem, z falą upałów, która pobiła rekord Powoduje to wysychanie rzek W regionach, w tym Chongqing.