Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Trzęsienie ziemi w Chinach zabija dziesiątki, gdy trzęsienia ziemi w Chengdu zamykają swoje podwoje | Chiny

Co najmniej 46 osób zginęło w potężnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło południowy zachód Chiny Odczuły to miliony ludzi zamkniętych w swoich domach pod ścisłą blokadą Covid w Chengdu.

US Geological Survey powiedział, że trzęsienie ziemi o sile 6,6 magnitudo miało miejsce około 26 mil (43 kilometry) na południowy wschód od miasta Kangding na głębokości około sześciu mil.

Chiński państwowy nadawca CCTV poinformował, że 17 osób zginęło w mieście Yan, a 29 zgonów odnotowano w sąsiedniej prefekturze Ganzi.

„Zaginęło szesnaście osób, a 50 innych zostało rannych” – podała telewizja przemysłowa w poniedziałek.

Trzęsienia ziemi wstrząsnęły również budynkami w Chengdu, stolicy prowincji Syczuan i sąsiednim mieście Chongqing.

„Czułem to bardzo mocno, a niektórzy z moich sąsiadów na parterze powiedzieli, że to odczuwają” – powiedział Chen, mieszkaniec.

„Ale ponieważ Chengdu jest pod kontrolą epidemii, ludzie nie mogą opuszczać swoich kompleksów mieszkalnych, więc wielu z nich pobiegło na swoje podwórka”.

CCTV poinformowało, że osuwiska górskie wywołane przez trzęsienie ziemi spowodowały „znaczne szkody” w co najmniej jednym mieście.

Radio podało, że droga do innego miasta została odcięta, a linie telekomunikacyjne na obszarach zamieszkanych przez ponad 10 000 osób, dodając, że wstrząsy doprowadziły również do przerw w dostawie prądu w niektórych elektrowniach w Qarzi i Yan.

Film opublikowany online przez China Earthquake Networks Center pokazuje głazy spadające na zbocza gór w hrabstwie Luoding, wychwytujące chmury pyłu, gdy wstrząsy powodowały wibracje linii telefonicznych.

Oficjalne media podały, że w pobliskich obszarach odnotowano kilka wstrząsów wtórnych. Mniejsze trzęsienie o sile 4,6 nawiedziło wschodni Tybet niecałą godzinę po pierwszym trzęsieniu, według US Geological Survey.

Setki ratowników zostało wysłanych do epicentrum, podała CCTV, pokazując nagranie strażaków w pomarańczowych ubraniach na ciężarówkach płynących autostradą zaśmieconą kamieniami i innymi gruzami.

READ  Milionerzy dołączają do protestów w Davos, domagając się „opodatkowania nas teraz” | Davos

Ponad 1000 żołnierzy zostało sprowadzonych, aby pomóc ratownikom, poinformowała Sichuan Seismological Agency.

Według radia władze wysłały również tysiące namiotów, koców i składanych łóżek na dotknięte obszary.

Chiński prezydent Xi Jinping wezwał władze lokalne, aby „uczyniły ratowanie życia najwyższym priorytetem, robiąc wszystko, co w ich mocy, aby ratować ludzi na dotkniętych obszarach i zmniejszać liczbę ofiar śmiertelnych”, donosi CCTV.

Mieszkaniec Chongqing powiedział, że trzęsienie było „bardzo zauważalne” i że wstrząsnęło światłami i meblami w jego mieszkaniu na piątym piętrze.

że Trzęsienie ziemi o sile 8,0 w 2008 r W Syczuanie pozostawił dziesiątki tysięcy zabitych i wyrządził poważne szkody.

W czerwcu w dwóch trzęsieniach ziemi w południowo-zachodnich Chinach zginęły co najmniej cztery osoby, a dziesiątki zostało rannych.

Władze w Chengdu Przedłużone zamknięcie miasta W niedzielę wzrosła liczba zachorowań na koronawirusa.

Region cierpiał również z powodu ciężkiej pogody latem, z falą upałów, która pobiła rekord Powoduje to wysychanie rzek W regionach, w tym Chongqing.