Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Trzęsienie ziemi w Afganistanie: setki zabitych w silnym trzęsieniu ziemi

Trzęsienie ziemi w Afganistanie: setki zabitych w silnym trzęsieniu ziemi

  • Napisane przez Rachel Russell
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Wiele wiosek dotkniętych trzęsieniem ziemi składa się z domów z gliny

Istnieje obawa, że ​​setki osób zginęło w wyniku silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło zachodni Afganistan w pobliżu granicy z Iranem.

Rząd talibów początkowo twierdził, że liczba ofiar śmiertelnych może przekroczyć 2000, ale później wyjaśnił, że liczba ta obejmuje także rannych.

Trzęsienie ziemi o sile 6,3 w skali Richtera zniszczyło w sobotę co najmniej 12 wiosek w pobliżu miasta Herat.

Wystąpiły silne wstrząsy wtórne. Ci, którzy przeżyli, opisali swoje przerażenie, gdy wokół nich zawaliły się budynki.

Zespoły ratownicze pracowały przez całą noc, próbując znaleźć ocalałych uwięzionych pod gruzami.

Tysiące ludzi zostało rannych. W kraju borykającym się z poważnymi niedoborami placówek medycznych szpitale mają trudności z leczeniem rannych. Organizacja Narodów Zjednoczonych i inne organizacje zaczęły spieszyć się z zapewnieniem dostaw awaryjnych.

Trzęsienie miało miejsce około 40 kilometrów (25 mil) na północny zachód od Heratu około godziny 11:00 czasu lokalnego (06:30 GMT) w sobotę.

Najbardziej dotknięte społeczności są odległe i składają się ze struktur błotnych. „Podczas pierwszego wstrząsu zawaliły się wszystkie domy” – powiedział AFP Bashir Ahmed, mieszkaniec Heratu, którego rodzina mieszka w jednej z wiosek.

Dodał, że ci, którzy byli w domach, zostali pochowani. „Są rodziny, o których nie słyszeliśmy żadnych wiadomości”.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Po sobotnim trzęsieniu ziemi ludzie opuścili budynki w Heracie

Materiał filmowy ze Szpitala Centralnego w Herat ukazuje rany dożylne leczone poza głównym budynkiem – oznaka nagłego i przytłaczającego zapotrzebowania na leczenie w nagłych przypadkach.

Inne zdjęcia przedstawiają sceny zniszczeń w dzielnicy Angel w Heracie, gdzie gruz zablokował drogi, utrudniając akcję ratowniczą.

Student Idris Arsal powiedział AFP: „Sytuacja była bardzo przerażająca. Nigdy wcześniej nie byłem świadkiem czegoś takiego”. Jako ostatni bezpiecznie ewakuował swoją klasę po rozpoczęciu trzęsień ziemi.

Herat położony jest 120 kilometrów (75 mil) na wschód od granicy z Iranem i jest uważany za kulturalną stolicę Afganistanu. Szacuje się, że w prowincji mieszka 1,9 miliona ludzi.

Afganistan jest często narażony na trzęsienia ziemi, szczególnie w paśmie górskim Hindukuszu, ponieważ znajduje się w pobliżu skrzyżowania płyt tektonicznych eurazjatyckiej i indyjskiej.

W czerwcu ubiegłego roku w prowincji Paktika doszło do trzęsienia ziemi o sile 5,9 w skali Richtera, w wyniku którego zginęło ponad tysiąc osób, a dziesiątki tysięcy zostało zmuszonych do opuszczenia domów.

Jeśli chcesz porozmawiać z dziennikarzem BBC, podaj numer kontaktowy. Możesz także skontaktować się w następujący sposób:

Jeśli czytasz tę stronę i nie widzisz formularza, musisz odwiedzić mobilną wersję witryny BBC, aby przesłać swoje pytanie lub komentarz. Możesz też wysłać do nas e-mail na adres [email protected]. W każdym zgłoszeniu proszę podać swoje imię i nazwisko, wiek i lokalizację.

READ  Bruksela planuje nałożyć sankcje na chińskie firmy, które pomagają rosyjskiej machinie wojennej