Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Trump mówi, że wkrótce zostanie ponownie aresztowany po tym, jak list potwierdza, że ​​jest celem wielkiej ławy przysięgłych 6 stycznia

Trump mówi, że wkrótce zostanie ponownie aresztowany po tym, jak list potwierdza, że ​​jest celem wielkiej ławy przysięgłych 6 stycznia

Były prezydent Donald Trump ujawnił w poniedziałek, że Departament Sprawiedliwości powiadomił go o jego statusie jako celu śledztwa w sprawie ataku z 6 stycznia, co było pierwszym prawdziwym potwierdzeniem, że może zostać oskarżony o udział w wielogodzinnym oblężeniu. Wzgórze Kapitolińskie.

Pan Trump napisał w obszernym oświadczeniu przesłanym za pośrednictwem swojej platformy Truth Social, że specjalny radca prawny Jack Smith powiadomił go listownie w niedzielę o rozwoju sytuacji; Niezależny Wcześniej informowano, że pan Smith przygotowywał alternatywny akt oskarżenia dla byłego prezydenta w związku z atakiem z 6 stycznia.

„W niedzielę wieczorem, kiedy byłem z rodziną… prawnicy przekazali mi straszne wieści dla naszego kraju” – powiedział Trump. „Obłąkany Jack Smith… wysłał list (znowu, była to niedzielna noc!), w którym poinformował, że jestem celem śledztwa wielkiej ławy przysięgłych 6 stycznia i dał mi 4 bardzo krótkie dni na zgłoszenie się przed wielką ławą przysięgłych, co prawie zawsze oznacza aresztowanie i oskarżenie”.

Gdyby Trumpowi postawiono zarzuty karne związane z jego wysiłkami na rzecz powstrzymania zgodnego z prawem dojścia Joe Bidena do władzy po tym, jak nie udało mu się udowodnić jego niezliczonych konspiracyjnych zarzutów oszustwa wyborczego, byłby to trzeci akt oskarżenia, który wylądowałby na barkach byłego prezydenta. W tym roku. Nadal jest oskarżony o dziesiątki zarzutów fałszowania dokumentacji biznesowej w Nowym Jorku, a także stoi w obliczu podobnej liczby zarzutów karnych na szczeblu federalnym za nielegalne przechowywanie materiałów niejawnych i innych akt prezydenckich.

Oświadczenie byłego prezydenta zakończyło się typową notatką o rzekomym upolitycznieniu i uzbrojeniu różnych organów ścigania, zwracając uwagę na szeroki zakres jego działalności. On i jego zespół prawny oddzielnie czekają na oświadczenie prokuratora generalnego Gruzji, czy wnieść oskarżenie w tym stanie w związku z ich wysiłkami zmierzającymi do obalenia wyników wyborów w Gruzji w 2020 roku.

READ  Daniel Penny: Ex-Marine broni dławienia metra w Nowym Jorku

Nie jest jeszcze znana dokładna liczba zarzutów, jakie Trumpowi może zostać postawiony w związku z dochodzeniem Departamentu Sprawiedliwości z 6 stycznia, ani skala zarzutów karnych, jakie mogą mu zostać postawione. Komisja Specjalna Izby Reprezentantów do zbadania sprawy 6 stycznia wcześniej zaleciła szereg zarzutów na zakończenie przesłuchań w 2022 r., w tym oskarżenie o powstanie.

Ale zalecenie komisji było czymś więcej niż sugestią, biorąc pod uwagę, że Departament Sprawiedliwości prowadzi własne dochodzenie i nie bierze pod uwagę oświadczeń Kongresu. Uważa się jednak, że śledczy, w tym prokurator generalny Merrick Garland, śledzą przesłuchania komisji i zeznania świadków przed komisją.

Poinformowało źródło zaznajomione ze śledztwem w sprawie specjalnego prawnika i procedurami pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości Niezależny Że najwcześniejszy akt oskarżenia może nadejść dopiero w czwartek lub piątek, po terminie, w którym Trump może skorzystać z wezwania do złożenia zeznań przed przejściem przez wielką ławę przysięgłych.

Wszczęcie przeciwko niemu nowych zarzutów karnych prawdopodobnie jeszcze bardziej nadwyręży budżet Trumpa, który został już utworzony przez jego obecne kłopoty prawne. Jego kampania miała na celu zarządzanie niezliczonymi sprawami byłego prezydenta poprzez przekazywanie pieniędzy prawnikom za pośrednictwem Save America PAC, statku TrumpWorld do wydatków zewnętrznych. W ostatnich miesiącach informowało o tym kilka serwisów informacyjnych, m.in Niezależny że kampania Trumpa po cichu zaczęła przekazywać większą część darowizn za pośrednictwem platformy zbierania funduszy WinRed do PAC.

Prokurator generalny Merrick Garland był zazwyczaj szczery, ponieważ dochodzenie agencji z 6 stycznia poczyniło postępy w ostatnich miesiącach, a Garland niejasno obiecał w rzadkim przypadku komentarza na temat śledztwa, że ​​prokuratorzy będą śledzić dowody, gdziekolwiek je poprowadzą.

Jednak jakakolwiek decyzja o oskarżeniu byłego prezydenta (ponownie) prawdopodobnie doprowadziłaby do rzadkiej przerwy w tej ciszy, ponieważ najwyższy organ ścigania w kraju prawdopodobnie chciałby złożyć krótkie oświadczenie na temat samej decyzji. W przeszłości pan Garland wypowiadał się w tej sprawie na krótkich konferencjach prasowych, więc odmówił odpowiedzi na dalsze pytania w tej sprawie.

READ  Strzelanie do bizona: prezydent Biden wzywa wszystkich Amerykanów do wyrzeczenia się „trucizny” białej supremacji | Wiadomości z USA

Zarzuty karne przeciwko byłemu prezydentowi, zwłaszcza temu, który ponownie pozostaje czołowym kandydatem na prezydenta, pogrążają Stany Zjednoczone na niepewnym terytorium, ponieważ pojawia się możliwość, że Trump może wygrać rewanż z Joe Bidenem w 2024 r., będąc uznanym za winnego co najmniej jednego z dziesiątki hrabiów, z którymi ma do czynienia w dwóch jurysdykcjach.

W Konstytucji Stanów Zjednoczonych nie ma prawa, które uniemożliwiałoby panu Trumpowi kandydowanie, a nawet pełnienie funkcji prezydenta, gdy jest oskarżony o przestępstwo – lub nawet robienie tego, jeśli zostanie skazany.