Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Trudna naprawa kabla Quintillion została ukończona

Trudna naprawa kabla Quintillion została ukończona

Wreszcie lód się poruszył i statek minął przewężenie lodowe w Point Barrow. Pokładowy specjalista ds. bezpieczeństwa energetycznego dokładnie koordynował działania na pokładzie i na lądzie, aby zapewnić bezpieczne obchodzenie się z kablem.

W miejscu zerwania kabla zespół naprawczy wysłał zdalnie sterowany pojazd (ROV), aby przeskanować dno morskie, ale z powodu turbulencji woda była zbyt mętna, aby cokolwiek zobaczyć.

Rozmieszczano i ciągnięto winorośle – małe kotwice z wieloma hakami – w różnych rozmiarach. Największemu z nich udało się odciąć południowy koniec kabla i go odzyskać.

„Najtrudniej było zlokalizować koniec kabla prowadzącego w morze” – mówi Coccio. „Kabel został zakopany, a wielokrotne rzuty nie powiodły się, więc zamówiłem Quintillion dla kamery sonarowej, która została przetransportowana samolotem do Prudhoe Bay i przetransportowana małym statkiem do Integrity. Kamera sonarowa została przymocowana do pojazdu ROV, co umożliwiło mu zlokalizowanie kabla na dno morskie i odzyskaj. Koniec kabla na końcu. Ustaliliśmy strategię naprawy i trzymaliśmy się jej, ale czasami było to frustrujące. Miałem chwile, kiedy drapałem się po głowie i pytałem: Czy robię coś źle?

„Najbardziej satysfakcjonujący moment nastąpił, gdy nacisk winogron wzrósł z 3 do 16 ton” – mówi. „W tym momencie wiedzieliśmy, że podłączyliśmy kabel i zakończymy naprawę. Po pomyślnym odzyskaniu kabla zespół misyjny zajął się testowaniem naprawionego kabla, łączeniem go i ostrożnym umieszczaniem z powrotem na dnie morskim.

Od przybycia statku do wykonania ostatecznego połączenia minęły trzy tygodnie. Zespół spędził większość tego czasu na próbach odzyskania uszkodzonego północnego końca kabla.

W celu zakopania kabla zakopano go za pomocą strumieniowego pojazdu ROV i na szczęście zespół nurków udał się na dno morskie, aby zbadać kabel i zoptymalizować głębokość zakopania przy użyciu specjalistycznego sprzętu do zanurzania. Coccio mówi, że dno morskie Arktyki to twarda, bezlitosna mieszanka zamarzniętego błota zmieszanego ze skałami i żwirem.

READ  Colliers Stena Building Management