Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Trójoki „skamieniały potwór” – skamielina sprzed 520 milionów lat ujawnia zaskakujące szczegóły dotyczące wczesnej ewolucji zwierząt

Trójoki „skamieniały potwór” – skamielina sprzed 520 milionów lat ujawnia zaskakujące szczegóły dotyczące wczesnej ewolucji zwierząt

Rekonstrukcja techniczna kyleksja. Źródło: X Wang

Naukowcy z Uniwersytetu w Leicester i Kluczowego Laboratorium Paleobiologii w Yunnan wykorzystali zaawansowaną technologię skanowania, aby odtworzyć „skamieniałego potwora”, który żył pół miliarda lat temu.

Zespół składający się z naukowców z Uniwersytetu w Leicester, Kluczowego Laboratorium Paleontologii w Yunnan, Instytutu Paleontologii Uniwersytetu w Yunnan, Muzeum Skamieniałości Zhengjiang i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie ponownie zbadał unikalne skamieniałe zwierzę znalezione prawie 520 milionów lat temu . starożytne skały. Ta ponowna ocena pomaga wypełnić lukę w wiedzy w historii ewolucji zwierząt zwanych stawonogami.

Zwierzę noszące nazwę naukową kyleksja, Sfotografowano go za pomocą tomografu komputerowego, który ujawnił jego miękką anatomię zakopaną w skale. Jest mniej więcej wielkości dużej krewetki i ma uderzające cechy, takie jak troje oczu na głowie i para przerażających kończyn, które rzekomo służą do łapania zdobyczy.

Wyniki badania opublikowano niedawno w czasopiśmie Aktualna biologia.

Tomografia komputerowa Kylenexia arangi

Przekrojowe obrazy zwierząt kopalnych Kylinxia aranżacja z południowych Chin. Wielkość zwierzęcia jest wielkości dużej krewetki, a przód znajduje się po prawej stronie. To zdjęcie wyraźnie pokazuje segmentowane ciało i duże oczy z przodu. Źródło: dzięki uprzejmości profesora Yu Liu z Uniwersytetu Yunnan

Skamieniałości wielu rodzajów zwierząt morskich po raz pierwszy pojawiły się w skałach około pół miliarda lat temu i wskazują na czas, gdy w oceanach świata rozwijały się złożone ekosystemy. Jednym z głównych obszarów występowania takich skamieniałości jest obszar wokół miasta Qingjiang w południowych Chinach, gdzie chiński zespół zebrał skamieniałości na potrzeby badań. W kambryjskim regionie Zhengjiang w prowincji Yunnan odkryto skamieniałości organizmów, z których ponad 250 klasyfikować Opisano wyjątkowo dobrze zachowane organizmy kopalne.

Nowe odkrycie jest ważne dla rozszyfrowania historii stawonogów. Są to zwierzęta, których ciała są podzielone na części, z których większość ma parę przegubowych kończyn, takich jak kraby, homary, owady i pająki.

Tomografia komputerowa kończyn wyprostowanych Kylinxia zhangi

Przekrojowe obrazy zwierząt kopalnych Kylinxia aranżacja z południowych Chin. Na tym zdjęciu widać wyciągnięte duże kończyny przednie. Źródło: dzięki uprzejmości profesora Yu Liu z Uniwersytetu Yunnan

Chociaż w zapisie kopalnym występuje wiele stawonogów – z których najsłynniejszymi są trylobity – zdecydowana większość z nich zachowała jedynie sztywne szkielety. Ponieważ nowy chiński materiał zachował się prawie w całości, zespołowi udało się sfotografować głowę kyleksjaZidentyfikowano sześć segmentów: przedni z oczami, drugi zawierający parę dużych chwytnych kończyn, a pozostałe cztery, każdy z parą połączonych kończyn.

Główny autor badania Robert O’Flynn, Ph.D. Student Wydziału Geografii, Geologii i Środowiska Uniwersytetu w Leicester powiedział: „Zachowanie skamieniałego zwierzęcia jest niesamowite. Po wykonaniu tomografii możemy je zdigitalizować i dosłownie wpatrywać się w twarz czegoś, co żyło przez ponad 500 milionów lat temu Obracając zwierzę, mogliśmy zobaczyć, że jego głowa składa się z sześciu segmentów, podobnie jak u wielu żywych stawonogów.

Model Micro Ct dla Kylinxia

Model mikro-CT. kyleksja Pokaż funkcje w nagłówku. Źródło: dzięki uprzejmości profesora Yu Liu, YKLP

Profesor Mark Williams, główny promotor Roberta na Uniwersytecie w Leicester, powiedział:kyleksjaoraz biota z Chengjiang, skąd pochodzą, odgrywają zasadniczą rolę w budowaniu naszej wiedzy na temat wczesnej ewolucji stawonogów. Lubię myśleć, że podobnych odkryć Robert będzie nadal dokonywał.

„Robert i ja analizowaliśmy dane z tomografii komputerowej w ramach jego pracy doktorskiej w nadziei na ulepszenie i skorygowanie poprzedniej interpretacji struktur głowy tego rodzaju, Kylinxia” – powiedział profesor Yu Liu z Laboratorium Paleobiologii Yunnan Ke. Co zaskakujące, odkryliśmy, że jego głowa składa się z sześciu segmentów, jak na przykład u owadów.

Dr Greg Edgecombe z Muzeum Historii Naturalnej dodał: „Większość naszych teorii na temat ewolucji głowonogów opiera się na tym, że te wcześnie rozgałęziające się gatunki mają mniej segmentów niż gatunki żyjące. Odkrycie dwóch par nóg, których nie odkryto wcześniej kyleksja wskazuje, że żyjące stawonogi odziedziczyły sześciosegmentową głowę od przodka co najmniej 518 milionów lat temu.

Odniesienie: „Wczesny kambr Kylinxia zhangi i ewolucja głowy stawonogów” Roberta J. O’Flynn, Yu Liu, Xiangwang Hu, Huiguan Mai, Mengxiao Yu, Songling Zhuang, Mark Williams, Jin Guo i Gregory D Edgecombe 28 sierpnia 2023 r., Aktualna biologia.
DOI: 10.1016/j.cub.2023.08.022

Badanie zostało sfinansowane przez Fundację Naukową Prowincji Yunnan.

READ  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba udostępnia oszałamiający widok rozszerzającej się pozostałości po supernowej