Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Travis King: Korea Północna mówi, że amerykański żołnierz zdezerterował z powodu rasizmu w wojsku

Travis King: Korea Północna mówi, że amerykański żołnierz zdezerterował z powodu rasizmu w wojsku

  • Napisane przez Kristi Cooney
  • wiadomości BBC

podpis pod zdjęciem,

Szeregowy Travis King przekroczył granicę w zeszłym miesiącu do Korei Północnej

Korea Północna powiedziała, że ​​amerykański żołnierz Travis King przekroczył granicę na jej terytorium w zeszłym miesiącu z powodu „nieludzkiego złego traktowania i dyskryminacji rasowej” w wojsku.

23-letni żołnierz wyruszył przez granicę z Korei Południowej 18 lipca podczas wycieczki z przewodnikiem.

Państwowe media podały, że Private King „wyraził chęć schronienia się” na północy.

Waszyngton powiedział, że nie może zweryfikować zarzutów, pierwszych publicznych komentarzy Pjongjangu w tej sprawie.

W odpowiedzi na doniesienia północnokoreańskich mediów, urzędnik Pentagonu powiedział, że ich priorytetem jest bezpieczne sprowadzenie Private Kinga do domu „wszystkimi dostępnymi kanałami”.

Władze USA powiedziały wcześniej, że ich zdaniem żołnierz przekroczył granicę celowo. Od tego czasu nie widziano go.

Oficjalny raport północnokoreańskiej agencji informacyjnej mówi, że żołnierz przyznał się do celowego nielegalnego wtargnięcia na terytorium Korei Północnej, ale nie powiedział, czy grozi mu proces lub inna kara.

Nie podano również jego stanu ani aktualnego miejsca pobytu.

Szeregowiec King jest specjalistą od rozpoznania w armii od stycznia 2021 roku i przebywa w Korei Południowej w ramach swojej rotacji.

Przed przekroczeniem granicy spędził dwa miesiące w areszcie w Korei Południowej za napaść i został zwolniony 10 lipca.

Miał wrócić do Stanów Zjednoczonych, aby stawić czoła postępowaniu dyscyplinarnemu, ale udało mu się opuścić lotnisko i dołączyć do wycieczki po Strefie Zdemilitaryzowanej (DMZ), która oddziela Koreę Północną i Południową.

Wyraził też chęć ubiegania się o azyl w KRLD lub w kraju trzecim, mówiąc, że jest rozczarowany nierównym społeczeństwem amerykańskim.

Rodzina szeregowca Kinga powiedziała w wywiadzie dla ABC News na początku tego miesiąca, że ​​powiedział im, że cierpiał z powodu rasizmu w wojsku. Powiedzieli również, że jego zdrowie psychiczne pogorszyło się przed zniknięciem.

„Czuję się jak w wielkim koszmarze”, powiedziała jego matka, Claudine Gates, dodając, że rodzina desperacko szuka odpowiedzi.

Korea Północna jest jednym z nielicznych krajów, które nadal znajdują się pod nominalnymi rządami komunistów i od dawna jest bardzo skrytym i odizolowanym społeczeństwem.

Jej rząd, kierowany przez Kim Dzong Una, jest również oskarżany o systematyczne łamanie praw człowieka.

Strefa zdemilitaryzowana, jeden z najlepiej ufortyfikowanych obszarów na świecie, jest usiana minami lądowymi, otoczona elektrycznym ogrodzeniem i drutem kolczastym oraz monitorowana przez kamery bezpieczeństwa. Uzbrojeni strażnicy powinni być w pogotowiu 24 godziny na dobę.

Jedna osoba, która powiedziała, że ​​była na tej samej wycieczce po południowokoreańskiej części obszaru, co Private King, opowiedziała, jak grupa właśnie odwiedziła budynek w tym miejscu, kiedy „ten facet robi głośne„ hahahaha ”i po prostu biega między niektórymi budynkami ”.

„Na początku myślałem, że to kiepski żart, ale kiedy nie wrócił, zdałem sobie sprawę, że to nie był żart, a potem wszyscy reagują i sprawy stają się szalone” – powiedział anonimowy świadek partnerowi BBC w USA. Wiadomości CBS.

Dodali, że kiedy mężczyzna przechodził, nie było widać żołnierzy z Korei Północnej.

Powiedzieli: „Była w drodze powrotnej autobusem i dotarliśmy do jednego z punktów kontrolnych… Ktoś powiedział, że wchodzimy 43 i wracamy 42”.

Rosną obawy o dobro amerykańskiego żołnierza. Kontynuowano negocjacje między władzami Korei Północnej a Dowództwem ONZ na Półwyspie Koreańskim.

wyjaśnij wideo,

Zobacz: Co dalej z schwytanym amerykańskim żołnierzem w Korei Północnej