Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Trafienie i chybienie: Relatywistyczna przestrzeń kosmiczna wystrzeliwuje swoją Ziemię 1, ale rakieta nie dociera na orbitę.  Jednak zdjęcia z premiery są niesamowite

Trafienie i chybienie: Relatywistyczna przestrzeń kosmiczna wystrzeliwuje swoją Ziemię 1, ale rakieta nie dociera na orbitę. Jednak zdjęcia z premiery są niesamowite

Miniony tydzień był mieszany dla przestrzeń relatywistyczna oraz wydrukowany w 3D silnik rakietowy napędzany metanem. Podczas gdy rakieta Terran 1 firmy z powodzeniem wystartowała w środę, 22 marca, drugi stopień nie uruchomił się kilka minut po starcie. Rakieta osiągnęła wysokość około 129 km, a następnie wróciła na Ziemię, rozbijając się kilkaset kilometrów dalej.

Ale Relativity Space uznał tę pierwszą próbę wystrzelenia za sukces.

„Dzisiejsza premiera zademonstrowała technologię rakiet drukowanych w 3D firmy Relativity, która umożliwi nasz następny pojazd, Terran R” — poinformowała firma na Twitterze. „Przeszliśmy Max-Q, najwyższy stan obciążenia naszych drukowanych struktur. Jest to największy dowód naszego nowego podejścia do wytwarzania przyrostowego. Dzisiejsze zwycięstwo jest wielkim zwycięstwem, z kilkoma historycznymi nowościami. Poczyniliśmy również postępy w zakresie cięcia głównego silnika i separacja faz. Będziemy oceniać dane lotu i dostarczać ogólne aktualizacje w nadchodzących dniach. #GoodLuckHadFun.”

Slogan Relativity dla tego pierwszego uruchomienia brzmiał: „Powodzenia, baw się dobrze”.

Ci, którzy obserwowali start, byli oszołomieni kolorowymi pióropuszami wysyłanymi przez dziewięć silników Ion 1 rakiety podczas spalania paliwa metaloksowego, widocznych na nocnym niebie na Stacji Sił Kosmicznych Cape Canaveral.

„Niesamowita i głęboka pierwsza premiera, co za pierwszy raz” — współzałożyciel i dyrektor generalny Twitter Relativity, Tim Ellis

Methalux powstaje w wyniku utleniania bardzo zimnej cieczy (LUX) i ciekłego metanu, który pali się na niebiesko, zielono i fioletowo. Wszystkie szczątki widoczne na zbliżonych zdjęciach startowych to lód, z lodem metanowym tworzącym się na wzmacniaczu, pękaniem i wibracjami odczuwalnymi podczas startu.

Terran 1 ma 33,5 m wysokości i jest przeznaczony do przenoszenia lekkich satelitów na orbitę. al, wyruszył ze wschodniego wybrzeża Florydy o 23:30 czasu wschodniego. Rakieta, napędzana ekstremalnie zimnym metanem i tlenem, świeciła na nocnym niebie jasnoniebiesko-zielonym kolorem.

READ  Paul Church chce zburzyć aneks z dużą, ekspansywną zieloną przestrzenią

Rakieta zawierała wydrukowany w 3D ciężar testowy, a nie satelitę klienta.

Dwie poprzednie próby startu w tym miesiącu zostały odwołane z powodu problemów z uzyskaniem paliwa do wystarczająco niskiej temperatury, a następnie niewystarczającego ciśnienia paliwa, złej pogody i wadliwej łodzi wpływającej do obszaru startu.

Ale nawet po udanym starcie szanse na pomyślne zakończenie misji przez pocisk były niewielkie przy pierwszej próbie. 7 marca Ellis zauważył na Twitterze: „Oczywiście, kochający rakiety inżynier we mnie chce zobaczyć, jak pierwsza rakieta finansowana ze środków prywatnych i pierwsza rakieta na paliwo ciekłe osiągnęły orbitę za pierwszym razem. To byłoby naprawdę bezprecedensowe”.

Ale pocisk odniósł sukces w „głównym punkcie przegięcia” firmy, gdy pocisk przeszedł przez Max Q, moment maksymalnego ciśnienia w locie, około 80 sekund po starcie. Będzie to główny punkt zwrotny.

Firma Relativty Space została założona w 2015 roku i po raz pierwszy dla firm z branży lotniczej wykorzystała ogromne maszyny do drukowania 3D w swoim zakładzie w Long Beach w Kalifornii, aby powoli budować metal w celu uformowania kadłuba, który stanowi główny korpus rakiety.

Firma ma już kontrakty startowe o wartości około 1,65 miliarda dolarów, ale większość z nich jest widoczna w większej rakiecie Terran R Relativity, która wciąż znajduje się na wczesnym etapie rozwoju. Oczekuje się, że średnio ciężka rakieta nośna Terran R będzie mogła wystrzelić na orbitę około 44 000 funtów (20 000 kilogramów) – czyli 16 razy więcej niż masa Terran 1.

READ  Wielka Brytania pozostaje w tyle za Włochami jako potęga kosmiczna „trzeciego poziomu”, ostrzegają posłowie

Ellis powiedział CNN Firma przewiduje wykorzystanie bardziej kompaktowej rakiety Terran 1 przede wszystkim do rozmieszczania małych satelitów, które są częścią większych konstelacji, co może wymagać konserwacji w celu aktualizacji technologii lub wymiany nieprawidłowo działających satelitów.

Relativity Space powiedział na Twitterze, że w nadchodzących dniach i tygodniach opublikuje więcej szczegółów na temat tego, co poszło nie tak podczas pierwszego startu. Nie ogłosili jeszcze kolejnego lotu testowego Terran 1.

Możesz obejrzeć powtórkę kolorów poniżej: